BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ!
haber,kaynak, etkinlik, konu, yazı vb.
LİSTELE
PAYLAŞ
Haber/makale'yi paylaşmak için aşağıdaki sosyal hesaplardan birini kullabilirsiniz!
SONUÇ GÖSTER
GÖSTERİM TARİHİ : 03 Eylül 2010
YÖNETMEN : Florian Gallenberger
SENARYO : Florian Gallenberger
YAPIM YILI : 2009
ÜLKE : Almanya / Fransa / Çin
SÜRE : 134
Son Kahraman (John Rabe) (03 Eylül 2010)
Filmin Konusu :

Oscarlı yönetmen Florian Gallenberger sayılamayacak kadar çok Çinliyi ölümden beter bir yaşamdan doküman drama şeklinde çektiği filmine bir rol yarattı. Film 1937’de Nanking tarafından acımasız ve görkemli Japon ordusu tarafından istilasını işlemekti. Genellikle tarihçiler “Nanking’in Gasp’ı” olarak adlandırmışlar.Çin’in başkentinde acımasız,taruz ve saldırılar sonucu sayısı bilinmeyen erkek,kadın ve çocuklar katledildi. Bütün dünya bu olayı şok ile karşıladı.Bu şiddet kısa sürede tüm insanları sardı.Bazıları gibi sessiz sedasız oturmak yerine ezilenler için bir şeyler yapmayı tercih etti. İşte bunlardan biri de “Son Kahraman” Alman mühendis ve Nazi parti üyesi John Rabe idi. Ve bu kahramanlıklarıyla “Çin’in Schindler’i ünvanını kazandı.

“Son Kahraman” John Rabe çeyrek milyon insanın hayatını,namusunu kurtarmış ve bir çoğunun açlıkla yüz yüze kalmasına engel olmuştur.


1937 Eylül’ünde Siemens’teki patronları tarafından Berlin’e geri çağırılmasının ardından o geri dönmek yerine kendince “Her İnsan Benim Yaptığımı Yapar” dedi ve oradaki çeyrek milyon insana yardım ederken bunun doğal bir şey olduğunu düşündü.Fakir halk için kalacak ve saklanacak yer edinmesinde yiyecek yemeğe sahip olmasında büyük rol oynadı.

Bu hikayede vahşeti,acımasızlığı,çaresizliği,yalnızlığı bulacaksınız bunun tam da karşısında.

VİZYONDA BU HAFTA