ÖNE ÇIKANLAR

HTSPOR / Murat AĞCA

Lavillenie’nin 6.16 metreyle rekorunu kırdığı Bubka, “21 yıldır bu anı bekliyordum. Belki hala atlet olsam üzülürdüm ama şimdi çok mutluyum. Yarışabilsem, rekoru geri alırdım” dedi

Atletizmin yaşayan efsanesi Sergey Bubka, sırıkla atlamada 21 yıl kırılamayan dünya rekorunu kaybetmenin kendisini üzmediğini, aksine sevindirdiğini söyledi. Atletizm Federasyonu’nun davetlisi olarak İstanbul’a gelen ve Milli Takım ile buluşan Bubka, 6.15’lik rekorunu geçen yıl bir santimetre geliştiren Fransız Renaud Lavillenie’yi 21 yıldır beklediğini söyledi. Ukraynalı eski atlet, “Çok uzun bekledik. Ben daha önce kırılır diyordum. Belki sporcuyken geçilsem hoşuma gitmezdi ama şimdi çok mutluyum. Donetsk’te benim gözlerimin önünde kırıldı o rekor. İlk ben tebrik ettim. Fakat şunu da söylemem gerek. Eğer benim yarıştığım dönemde olsa, o rekoru geri alırdım!” dedi.

‘PARA İÇİN DEĞİLDİ’
“Kimse şampiyon doğmaz, bunun için çok çalışmak gerek. Ben de öyle yaptım” diyen Bubka, rekorları santim santim kırmasına ilişkin de şöyle konuştu: “Aslında hep santim santim olmadı. Planlanmış birşey değildi, performansıma göre kırdım. İlk rekorumu 20 yaşımda kırdığımda limitlerimi bilmiyordum. Her atlayışın hikayesi başkadır. Sonraları bunu bir oyun haline getirdim. Bulmacanın parçalarını birleştirmek gibi bir şey. Rekor için bütün parçaları doğru yerleştirmek gerek. Her rekor beni daha fazla motive etti. Sebep para filan değildi, kariyerimi bir anda öldürmek istemedim.”UKRAYNA DESTEĞİ
Türkiye’nin yetenekli atletlere sahip olduğunu söyleyen Bubka, federasyonla yaptıkları teknik adam işbirliğinin önemini vurguladı. Türkiye’yi Ukraynalı antrenörlerle desteklediklerini dile getiren ünlü atlet, “Tavsiyemle Alexander Smakhin geldi, rekorlar kırılmaya başlandı. Diğer atlama branşları için de işbirliği yapacağız. Ben Türk atletlerin yakın gelecekte önemli başarılar kazanacağına inanıyorum” dedi. Doping olaylarına da değinen Bubka şunları söyledi: “Türkiye’de hem hükümet, hem federasyon ciddi bir mücadele veriyor. IAAF olarak bunun farkındayız ve takdirle karşılıyoruz. Bu global bir problem. Ülkenizin verdiği bu büyük mücadelede her zaman yanınızdayız.”

‘ALLAH BENIM KANIMDA VAR!’
1988 Seul Olimpiyatı’nda 5.90 metreyi geçerek altın madalya kazanan Sergey Bubka, o atlayışı sırasında “Allah!” diye bağırmasına Türkiye ziyareti sırasında açıklık getirdi. Çıtayı aşıp rekoru kırdıktan sonra mindere düşer düşmez iki elini yana açarak “Allah!” diye bağıran Bubka’ya, Türk Milli Takımı ile yaptığı sohbet toplantısında ‘Neden Allah diye bağırdınız?’ diye soruldu. 27 yıl önceki o anı hala dün gibi hatırladığını söyleyen Bubka, şöyle konuştu: “O kadar büyük bir sevinç içindeyim ki, o an ağzımdan ‘Allah’ kelimesi çıktı. Bir duygu boşalmasıydı. Hala neden öyle bağırdığımı bilmiyorum. Belki de kanımda var!”

  • Sergey Bubka
  • Sırıkla atlama
  • murat ağca

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000