ÖNE ÇIKANLAR

Habertürk TV'de Ali Can Türkoğlu'nun sorularını yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, gündemle ilgili önemli konulara değindi.

Devşirme sporcuların Türk sporuna zarar verdiği eleştirilerine yanıt veren Kılıç, şu ifadeleri kullandı;

"Öncelikle bugün öğlen atletizmde Avrupa Şampiyonası'na en yüksek katılımımızla katıldık. 49 sporcuyla katıldık. Daha sonradan Türk vatandaşlığını almış, Türkiye adına yarışan sporcularımız var."

"Podyuma çıktığı zaman Türkiye benim vatanım diyerek gözyaşı akıtan kardeşlerimiz var aralarında. Ay-yıldız bayrağımızı göğsünde taşıyarak milli marşımızı çaldırmak için ter döken herkesin bizim gönlümüzde yeri vardır."

"Türkiye'deki gençlerimizin potansiyeli yok demiyorum. 49 sporcunun 30'dan fazlası Türkiye'de doğmuş kardeşlerimiz. Tokyo için şimdiden çalışıyoruz ki orada elde edeceğimiz başarı farklı bir noktaya gelsin."

"YÜZLEŞME DÖNEMİNDEN GEÇTİK"
"2012'den sonra biz farklı bir dönemden geçtik. Yüzleşme dönemimizden geçtik. Kimseden hiçbir şey saklamadan mücadele ettiğimiz dönemden geçtik. Şu anda atletizmde ciddi bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Şunu kimse konuşmuyor. Şu anda madalya alan sporcuların arkasında bir ekip var. Sporcuyu yetiştirecek olan kişi antrenör ve onu destekleyenlerdir. Bizim Türkiye'de antrenör yetiştirmemiz gerekmiyor mu? Daha fazla antrenöre ihtiyacımız var"

"Alttan gelen çok iyi bir nesil var. 14-15-16 yaşında çok güzel sinyaller veren, bir takım öngörüleri ortaya koyan sporcularımız var. Türkiye'ye getirmek için para verdiğimiz iddialarını okudum ama yok öyle bir şey."

"Bizi bu noktada eleştirenler yabancıları referans gösteriyor. Türkiye değil ki sadece bunu yapan. İtalyanlar, Almanlar, İngilizler, Fransızlar, Hollandalılar. Bunun daha derinine girmeyelim. Bu eleştirileri ortaya koyanların çoğu art niyetli. Dolayısıyla önümüzdeki çalışmaya bakalım"

DOPİNGLE MÜCADELE NE BOYUTTA?
Türkiye'nin dopingle mücadelesi konusuna değinen Bakan Kılıç, yapılan hataları ve eksiklerle yüzleştiklerini dile getirdi. İşte Kılıç'ın dopingle mücadele sözleri;

"Sporcu bu işin görünen yüzü. Bu çalışmaları sistemli bir şekilde, iyi analiz ederek yapmamız gerekiyor. Biz sürekli son şampiyonanın finalinde bir olay yaşandı. Dünya fazla görmedi. Spikerler söyledi. Sahaya birisi atladı. Fransa'daki yayıncı kuruluş bunu göstermedi. Neden bunu örnek veriyorum? Biz eksiklerimizle, yapılan yanlışlarla yüzleştik. Bunlardan çekinmedik. Nasıl bunları yok ederiz diye düşündük. Bunu yüzde 100 olarak yok etme şansınız zor."

"Branş bazında Rio'ya rekor seviyede katılıyoruz. Hatırlıyorum bir zamanlar 50-60 civarında rakamlar telaffuz edenler oldu. Biz tahmin ettiğimiz rakamı aşağı yukarı tutturmuş olduk. Kadın voleybol milli takımımızın kota almasını bekliyorduk olmadı. Erkek Basketbol Takımımız da iyi mücadele verdi ama nasip dğilmiş. 12 Dev Adamı da daha sonra olimpiyatlarda göreceğiz inşallah."

"Sporcularımızdan beklentimiz var. Aşağı yukarı bir şey çıkarttık ama rakam telaffuz etmek istemiyorum. Spor, o anlık konsantrasyon bozukluğu, sakatlık olur her şey değilir. Beklentilerimizi ufak ufak dile getiririz. Ama şunu bilsinler ki nasıl kota sayılarında sessizliğimizi korusak da bunda da tabii ki bir beklentimiz var"

MİLLİ TAKIM VE PRİM TARTIŞMASI
UEFA'nın uyguladığı Finansal Fair Play kuralları ve Türk takımlarının yaşadığı ekonomik sorunlara değinen Bakan Kılıç, Milli Takım ve prim tartışmalarına da değindi.

"Bizim maddi anlamda federasyonlara verdiğimiz desteği veren başka bir devlet bilmiyorum açıkçası. Spora ve sporcuya destek için çalışma içindeyiz. Bunu sadece futbol olarak düşünmemek gerek. Verdiğimiz maddi desteğin sonucunda karşılığını alıyor muyuz? Hayır. Beklentiler o yüzden daha fazla. Ama sporcunun da gelişmesi için çalışmaların ortaya konması gerekiyor. Bu adımları atıyoruz şu an. O yüzden geçiş dönemi diyoruz."

"Futbolla alakalı olarak sektörde olanların hepsi tabii ki futbola daha fazla ağırlık veriyor. Diğer branşlara yatırım daha az oluyor. Ama bunu hep berabere tam yapısıyla ele almak gerekiyor. Federasyona da düşen görevler var. Ama mecbursunuz zaten bu uluslararası kurallara uymaya. UEFA'nın koyduğu kural da sizin yerel yönetimizin üstündedir. Bunu görüyorsunuz, adımlar atmanız gerek. Yönetimlerin bu sorumluluklarını bilerek atması gerekiyor. Sonra gelinen nokta belli. Bununla alakalı olarak gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor."

"Ay-yıldızlı formayı taşıyan her sporcumuz, bu noktada ay-yıldızlı bayrak için ter döker. Bunun uluslararası başarılarla alakalı olarak ödülleri de vardır. Futbol fedetasyonunun bu noktadaki A milli takım ile ilgili bir tasarrufu var. Ama biz şu anda Rio'ya konsantre olmuş durumdayız. Bunlarla ilgili de bir takım çalışmalar yapıyor. A Milli Takımımıza heyecan için teşekkür ediyorum. Tabii ki daha iyi bir performans beklerdik. Futbolu yakından takip eden bir ülkeyiz. Şu andaki yaşanan süreci biliyoruz. Bu da masaya yatırılır, bu noktada özeleştiriler noktasında eminim ki arkadaşlar da çalışmalarını yapıyor. Zamanı gelince görüşmelerimizi yaparız"

19 MAYIS STADI İÇİN MÜJDE
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ankara'da yapılması planlanan yeni stadyumla ilgili başkentlilere müjde verdi. Bakan Çağatay Kılıç, yeni stadyumun 19 Mayıs Stadyumu'nun olduğu yere inşa edileceğini söyledi. 

Bakan Çağatay Kılıç, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında Ankara'ya inşa edilmesi planlanan stadyumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Stadın, şehrin hangi bölgesine inşa edileceğine dair bazı sıkıntıların yaşandığını hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, "Yaptığımız görüşmeler ve çalışmalar sonucunda bazı yerler incelendi. Statla alakalı olarak daha önce farklı bir yer düşünülmüştü fakat orada bazı sıkıntılar oldu" diye konuştu. 

Ankara Stadyumu'nun yeriyle ilgili düşüncelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile paylaştıklarını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, "Ankara'nın uluslararası standartlardaki müsabakalara ev sahipliği yapabileceği, başkente yakışır, modern ve günümüzün şartlarını en iyi şekilde cevap verebilecek bir stadyumu, 19 Mayıs Stadyumu'nun olduğu yere inşa etme kararını aldık. Ankaralılardan da aldığımız talep ciddi anlamda bu yönde" ifadelerini kullandı. 

Çalışmaların en kısa süre içerisinde başlayacağını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, şunları söyledi: 

"Ankaralılara inşallah hayırlı uğurlu olur. Şimdi bunun çalışmaları yapılıyor. Hem proje anlamında hem de orada yapılması gereken çalışmalarla ilgili. Kulüplerden de bu tür talepler vardı. Stadımızı, inşallah yine AK Parti hükümetlerinin döneminde yapılmış güzel bir eser olarak Ankara'ya kazandırmış olacağız. Belediyemizle beraber çalışmaları yürüteceğiz. Bu da Ankaramıza bir müjdemiz olsun."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000