ÖNE ÇIKANLAR

Bu spora nasıl başladın?
Fatih’teki kulübümde 13 yaşımda başladım tekvandoya. Babam boks antrenörü, amcam tekvando antrenörü. 2013’te de poomse’ye başladım. Ferdi branşta da Avrupa şampiyonluğu ve ikinciliği aldım.

Dünya Şampiyonası’na nasıl hazırlandın?
Partnerim Emirhan Nuran ile birlikte bir yıldır adeta gece-gündüz çalışıyoruz. Bayramda, Ramazan’da oruç tutarken bile antrenmanlarımızı aksatmadık. Son iki ay kala tempoyu artırdık. Günde çift idmanla toplam 4 saat çalıştık.

Peru’daki şampiyona nasıl geçti, neler yaşadın?
Çok zorlu rakiplerimiz vardı. Kore, Çin... Sadece takım arkadaşlarımız değil, tüm dünya alkışladı bizi. Herkesin takdirini kazandık. Takım halinde dünya ikincisi olduk ama yetmez. İki yıl sonra takım olarak da zirveye çıkmak istiyoruz.

Tekvandonun uluslararası gösteri takımına da girmişsin.
Yaklaşık 20 kişilik bir takım bu. Bu sporun en iyileri var. Benim dışımda hepsi Koreli. Bu sporun ana vatanı olan Kore’den geliyorlar. 2014’ten beri birlikteyiz. Dünya Tekvando Şampiyonası ve 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda gösteri yaptık.Böyle bir takımda tek yabancı olmak nasıl bir duygu?
Tabii bir alışma süreci yaşadık. Sonradan kaynaştık, birlikte antrenman yaptık ve beni benimsediler. Tek müslüman ve Türk olarak gitmek çok ayrı bir durum. Ben de kendi kültürümüzü onlara anlatıyorum. Birçok farklı ülkedeki tekvandoculardan çok olumlu tepkiler aldım. Onların rol modeli oldum.

‘RÜYAMI GERÇEKLEŞTİRDİM'
Sosyal medyada sana yönelen olumsuz tepkilere ne diyorsun?
Bunu bilinçsiz insanlar yapıyor. Benim sosyal medya hesabımda da yazılıyor. Okumuyorum ve umrumda bile değil. Meyve veren ağaç taşlanır. Herkesin, kazandığım başarıyı ön plana koymasını istiyorum. Ben hayalimi gerçekleştirdim. Her sabah dünya şampiyonu olacağım diye uyanıyordum. Henüz 20 yaşındayım. Gelecekte bu sporda ismimi ezberletmek istiyorum.

Başörtüsü yüzünden zorluk çektin mi?
2013’te yasak olduğu için bandana ile yarıştım ve şampiyonluklar kazandım. Zaten artık uluslararası federasyon da izin verdi. Bu kıyafet, hiçbir şeye engel değil. Özgürce bayrağımızı temsil edip, İstiklal Marşımız’ı çaldırıyorsak sorun yok. Hepimiz Türkiye için mücadele ediyoruz. Sporda din, dil, ırk ayrımı yapmak çok yanlış. Bunu asla kabul etmiyorum. Ayrımcılığa karşıyım.

‘KÜBRA GURURUMUZ'
Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Kübra’nın dünya tekvandosunun yeni yüzü olduğunu söyledi, “Kübra  gururumuz ve o takımda bulunmasını, aykırı bakışların ortadan kaldırılması açısından da çok önemsiyoruz” dedi.

PAPA ILE BULUŞAMADI!
Kübra Dağlı, Peru’daki Dünya Şampiyonası’na katıldığı için WTF Gösteri Ekibi’nin Vatikan’da Papa’nın da izlediği son gösterisine gidemedi. Koreliler’den oluşan gösteri ekibindeki tek Türk ve tek yabancı olan Kübra’nın bu kez yer alamadığı takımın, Vatikan’daki ‘İnsanlığın Hizmetindeki Spor’ temalı gösterisi büyük ilgiyle izlendi. Papa’nın yanı sıra BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve IOC başkanı Thomas Bach da izleyiciler arasındaydı.

HABERTÜRK SPOR | MURAT AĞCA | ÖZEL RÖPORTAJ

  • Kübra Dağlı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000