ÖNE ÇIKANLAR

2 016 Olimpiyat Oyunları sonrası yaklaşan spor federasyonları seçimleri öncesi yapılan bir araştırma, Türk sporunun yönetim kademesindeki ‘acı tabloyu’ gözler önüne serdi:

KADININ ADI YOK!
İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Donuk’un yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de spora yön veren bakanlık, genel müdürlük, spor taşra teşkilatı ile spor federasyonlarında kadın idareci sayısı neredeyse yok denecek kadar az... 60 spor federasyonundan satranç ve buz pateni olmak üzere sadece ikisinde kadın başkanlar görev yapıyor. Tüm federasyonların üçte ikisinde yönetim kurullarında bile hiç kadın yönetici yok. Üçte birindeki kadın yönetici sayısının ortalaması ise ancak yüzde 5 civarında.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü’nün müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve genel müdür yardımcısı gibi üst düzey bürokratları arasında da kadın yönetici bulunmuyor. 81 ildeki Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı il müdürlerinin tamamı erkek yöneticilerden oluşuyor. Spor sahalarında en başarılı sonuçları kadın sporcularla alan Türkiye’de, işin yönetim kademesinde çok az sayıda kadın bulunması ciddi bir çelişkiye de işaret ediyor. Ülkemizde, iş dünyasının ve kamu sektörünün üst yönetimlerde kadın yönetici sayısının yüzde 10-20 bandında olduğuna dikkat çeken Doç.Dr. Donuk, “Sporumuzda kadını bu derece ikinci plana itmek, sporun temel felsefeleri olan “Olimpizm” ve “Fair Play” ruhuna aykırı bir anlayıştır. Bu duruma son vermek için spor federasyonları seçimlerinde daha çok kadın başkan adayı ve yönetim kurulu üyelerinin desteklenmesi sağlanmalıdır.” diye konuştu. 

TEK İSTİSNA TMOK
Türkiye’de spor yönetiminde kadına en fazla değer veren kurumun, 19 kişilik yönetim kurulunun 6’sı kadın üyelerden oluşan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) olduğunu söyleyen Doç. Dr. Donuk, “Bu oran yüzde 32’ye denk gelmektedir ve uluslararası standartlardadır. 60 spor federasyonun 2 tanesinin başkanı kadındır, bunun oranı ise sadece yüzde 3,3’tür” ifadelerini kullandı.

HABERTÜRK SPOR | MURAT AĞCA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000