ÖNE ÇIKANLAR

Türkiye’nin spordaki uluslararası başarıları için ‘tesadüf’ dendiği, şampiyon sporcularının ‘üretim hatası’ olarak tanımlandığı oldu. Ancak bu tanımlara hiç uymayan biri varsa o kesinlikle Mete Gazoz... Dünya ikincisi olarak bir ilki başardıktan sonra henüz 17 yaşında gittiği Rio’da 2. turda elenmesine rağmen ‘cool’ tavırları ve sempatik kişiliğiyle tüm dünyanın dikkatini çeken ve ‘geleceğin olimpiyat şampiyonu’ olarak gösterilmeye başlanan milli okçu Mete’nin bir ‘proje çocuk!’ olduğu ortaya çıktı.

İSİM BABASI METE HAN
Babası ve annesi de milli sporcu olan Mete için hazırlıklar henüz doğmadan başlamış. Baba Metin Gazoz, oğluna okçuya yaraşır bir isim bulmak için sözlük karıştırırken ‘Mete’ adında karar kılınmış. “Islıklı okun mucidi büyük kahraman Mete Han’ın isminin oğlumuza en uygun olacağını düşündük” diyen Metin Gazoz, oğlunun bir şampiyon okçu olarak yetişme sürecini şöyle anlattı: “Oğlum henüz 3 yaşında yay çekmeye başladı. 5 yaşında ilk kez ok attı. Henüz 13 yaşında milli takıma girdi. Ve 17’sinde dünya ikincisi olup, olimpiyata gitti. Allah sağlık verirse daha önünde en az 4 olimpiyat var. Mutlaka madalya alacaktır.”

İLK YARIŞTA SONUNCU!
8 yaşında girdiği ilk yarışmasında sonuncu olduğunda bile morallerini bozmadıklarını ve plan dahilinde çalıştıklarını söyleyen Mete Gazoz ise ailesiyle okçuluk camiasından büyük destek aldığını ifade etti. “Gün geldi, otoparkta veya depoda bile antrenman yaptık. Bunu sorun etmedik ve çalışmayı sürdürdük” diyen genç sporcu, başarıya giden yolda sadece ok atmanın da yeterli olmadığını belirtti: “Kaslarımı dengeli geliştirmek için ana sınıfında yüzmeye başladım. Koordinasyon çalışması için basketbol oynadım. Parmaklarım güçlensin diye piyano çaldım. Düşünce gücümü geliştirmek ve odaklanmak için satranç öğrendim. Perspektif ve mesafe duygumu resim yaparak ilerlettim.”

11 YILDA, 43 İLDE 1 MİLYON 750 BİN ÇOCUK
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) spor kültürü ve olimpik eğitim projesi ‘Oli’ için Samsun’a giden Mete Gazoz, çocuklardan büyük ilgi gördü. TMOK Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, ülkemizde spor kültürünün geliştirilmesi için 7-15 yaş grubunu kapsayan bu projeye büyük önem verdiklerini belirterek, “Oli projesi yerel yönetimlerin de desteğiyle her gittiğimiz yerde büyük ilgiyle karşılanıyor. Çocuklarımız, maskotumuz ‘Oli’yi çok seviyor. 11 yılda, 5 bini aşkın sunumla 43 ilde yaklaşık 1 milyon 750 bin çocuğumuza bu eğitimi verdik. Amacımız 81 ilimizdeki çocuklarımıza ulaşmak” diye konuştu.

2017’DE YENİ İLKLER PEŞİNDE
Haftada 6 gün ve günde 5-6 saat antrenman yapan Mete Gazoz, bu yıl yeni ilkleri başarmanın peşinden koşacak. Dünya Ümitler ve Büyükler şampiyonalarına katılacak olan Mete, bu düzeyde kürsüye çıkan ilk Türk sporcu olmak istediğini ve Dünya Kupası finallerinde de ok atmayı hedeflediğini ifade etti.

HABERTÜRK SPOR | MURAT AĞCA

  • Mete Gazoz

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000