ÖNE ÇIKANLAR

Akdeniz Atletizm Birliği toplantısırna katılmak ve Vodafone İstanbul Maratonu’nu izlemek için Türkiye’ye gelen dünya atletizminin önemli isimleri, Türkiye’nin dopingle mücadelesinden övgüyle bahsetti.

Dünya Atletizm Birliği (IAAF) Genel Sekreter Vekili Jean Garcia ile Akdeniz Atletizm Birliği Eşbaşkanı ve Fransa Atletizm Federasyonu Başkanı Bernard Amsalem, Türkiye’nin hükümet olarak dopinge karşı uyguladığı ‘sıfır tolerans’ politikasının sonuca ulaştığını mutlulukla gördüklerini ancak asıl işin bundan sonra başladığını ifade ettiler. Garcia ve Amsalem, “Sadece mücadele etmek yetmez, bundan da önemlisi bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması için gerekli tedirleri almaktır. Dopinge karşı ciddi bir bilinçlendirme ve eğitim çalışması yürütülmeli” diye konuştu.

‘PARA CEZASI OLMALI’
Atletlerin genellikle bu süreçte ‘kurban’ olduklarını vurgulayan Amsalem, “Sporcuları bu bataklığa düşmeden kurtarmalıyız. Dopinge bulaşanlara spordan men cezaları yanında, mutlaka ağır para cezaları da verilmeli. Bunun bedelini ödemeliler ve bu ödenen paralar bir fonda toplanarak dopinge karşı mücadelede kullanılmalı” önerisinde bulundu. Türkiye’nin, 2013 Mersin Akdeniz Oyunları sürecinde ülkedeki doping sorununun ciddiyetinin farkına vardığını ifade eden Amsalem, “Bundan sonra dopingle mücadelede gerekli tedbirleri hızla almaya başladılar. Sporn değerlerini korumaya özen göstermeliyiz. Doping, sporun evrensel değerlerine karşı işlenmiş bir cinayettir. Hapis cezaları da düşünülebilir fakat sqorcudan çok onu zehirleyen çevresindeki kişilerin cezalandırılması doğru olur” dedi.

‘RUSYA DOPİNGSİZ DE BAŞARABİLİR!’
Garcia, Rusya’daki krizin ardından olayın derinliğinin daha iyi anlaşıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Rusya’da dopingin devlet destekli olduğunu gördük ve yasakladık. Çözüm için kurduğumuz komisyon aracılığıyla çalışıyoruz. Bazı ilerlemeler oldu ama ne yazık ki henüz yeterli değil. umarım 2017 Dünya Şampiyonası’na kadar bu süreç sona erer ve Rusya yeniden atletizme döner. zira Rusya çok büyük bir ülke ve doping olmadan da başarılı olabilecek atletlere sahip.” Akdeniz’in, kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşadığı bir bölge olduğuna dikkat çeken Garcia ve Amsalem, “Biz bu farklılığı avantaja çevirebilir ve dünyaya barış mesajlarını spor üzerinden verebiliriz. Böyle bir dönemde bu birlikteliğe ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz” diye konuştular.

BAŞKANLARA ‘15 TEMMUZ’ ANLATILDI
Akdeniz Atletizm Birliği toplantısı için İstanbul’a gelen yönetim kurulu üyelerine, “15 Temmuz Milletin Destanı” başlıklı bir sunum yapıldı. IAAF Genel Sekreter Vekili Jean Garcia ile Fransa, İspanya, Fas, Cezayir, Hırvatistan, Lübnan, Tunus federasyon başkanlarının bulunduğu heyete FETÖ ve 15 Temmuz darbe girişimi anlatıldı. Görsellerle desteklenen sunumu dikkatle takip eden üyeler, girişimi lanetleyerek atletizm camiası olarak Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını vurguladılar. Akdeniz Atletizm Birliği Eşbaşkanı Bernard Amsalem, Türk halkının demokrasiye sahip çıkmasının önemine vurgu yaptı. Faslı Fathi Hachicha “Türkiye’ye yapılan saldırı hepimize yapılmış sayılır” ifadesini kullandı.

HABERTÜRK SPOR | MURAT AĞCA / ÖZEL RÖPORTAJ


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000