ÖNE ÇIKANLAR

İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçen down sendromlu milli yüzücü Caner Ekin, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle tüm özel arkadaşlarının gününü kutlayarak, herkese sporun içinde yer almaları tavsiyesinde bulundu.

Sporunda içinde 30 yıldır yer aldığını belirten 35 yaşındaki Caner, "Spor sayesinde kendime olan güvenim arttı. Artık çok daha sağlıklı bir vücudum var. Tüm özel çocuklara spor yapmalarını tavsiye ediyorum. Bize imkan verin Mars'a gidelim." ifadelerini kullandı.

Yüzmede hedeflerinin bitmediğini ve sürekli yeni hedefler belirlediğini dile getiren Caner, "Yeni hedefim Manş Denizi'ni geçmek. İstanbul Boğazı'nı geçeceğime de kimse inanmamıştı. Bunu gerçekleştirerek büyük bir başarı elde ettim. Yüzmedeki hedeflerim bitmedi, bitmeyecek. Şampiyonum ve öyle de kalacağım." diye konuştu.

OSMAN AKDEMİR: EN BÜYÜK YARDIMCIMIZ SPOR
Caner Ekin'in 16 yıldır antrenörlüğünü yapan ve projelerini üreten antrenör Osman Akdemir ise sporun özel çocukların hayatında her zaman çok önemli olduğunu söyledi.

Özel çocukların handikapı bulunmayan çocuklara göre çok daha hareketsiz olduklarını vurgulayan Akdemir, "Özel çocuklarımız, birçok nedenden dolayı sosyal hayatın içinde olamıyor. Ailelerin özel çocuklarını sosyal hayata çıkarmaması veya down sendromlular hakkında bilgisi olmayan insanların enteresan tepkileri bunda büyük rol oynuyor. Spor sayesinde özel sporcularımızın öz güvenleri yerine geliyor ve toplum içinde kendilerine daha rahat yer bulabiliyorlar." diye konuştu.

Akdemir, Caner Ekin'in eğitim hayatına 26 yıl önce Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfında (ZİÇEV) başladığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Özellikle takım sporu yapan çocuklarımızdaki büyük değişimi gözlemleyebiliyoruz. Sosyalleşmenin yanı sıra kazanılan başarılar ve alınan kupalar, öz güven konusunda çocukların en büyük yardımcısı. Tüm bunlar belki de yıllarca alacağı eğitimlerden daha fazla katkı sağlıyor. Bağımsız yaşam becerilerinin kazanılması noktasında en büyük yardımcımız spor."

ÖZEL SPORCULAR YÜZDE 50 ARTTI
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu bünyesinde yer alan otizm, mental ve down sendromlu sporcu sayısı son 5 yılda yüzde 50 artış gösterdi.

Spor Genel Müdürlüğü (SGM) verilerine göre 2012 yılında 11 bin 678 olan sporcu sayısı 2016 sonunda 17 bin 536'ya ulaştı. Kızlarda yüzde 62,91, erkeklerde ise 46,14'lük artış gerçekleşti. Kızların sayısı 2 bin 799'dan, 4 bin 560'a çıkarken, erkeklerde ise sporcu sayısı 8 bin 879'dan, 12 bin 976'ya yükseldi.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otizm, mental ve down sendromlu çocukların spor yapmasında devletin sunduğu imkanların etken olduğunu söyledi.

Aydın, federasyon yönetimine 5 yıl önce geldiklerini belirterek, sporcu sayısını artırmaya çalıştıklarını anlattı.

"Yüzde 50'lik artışta devletimizin sunduğu imkanlar en büyük etkendir." diyen Aydın, şöyle konuştu:

"Beş yıl önce göreve geldiğimizde 90 kulüp vardı, şu anda 520 kulübümüz var. Bu rakamlarla 60 federasyon içinde rekor kırmışız. Bu çocukların madalya alması aileleri de daha mutlu ediyor. Federasyon olarak down sendromlu çocuklara büyük destek veriyoruz. İlk kez dünyada bir şey yaptık ve bu çocuklarımızı kendi aralarında yarıştırıyoruz. Yüzme, masa tenisi ve atletizm branşlarındaki sporcu sayılarında artış var. Down sendromlu çocuklar arasında atletizm branşında dünya şampiyonumuz bulunuyor. Spor, engelli çocukların hayatlarını değiştiriyor."

Annelerin artık çocuklarıyla gurur duyduklarını dile getirdiklerini vurgulayan Birol Aydın, "Spor çocuğun hayatını disipline ediyor. Bu nedenle ailelerin büyük bir bölümü spora yöneliyor. Çocuklarını artık kapılı kapılar ardında tutmuyor." ifadelerini kullandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000