ÖNE ÇIKANLAR

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), dopingle mücadelede tatmin edici ilerleme sağlayamadığı kanaatine vardığı haltere olimpik takvimden atılma ültimatomu verdi. Geriye dönük testlerde 2008 ve 2012 olimpiyat oyunlarında yarışan toplam 49 haltercinin dopingli çıkması sonrası harekete geçen IOC, Uluslararası Halter Federasyonu’nu (IWF) uyararak bu yıl aralık ayına kadar ‘tatmin edici’ bir rapor sunmasını talep etti.

Dopingle mücadelede neler yapıldığını ve yapılacağını içermesi gereken bu rapor tatmin edici bulunmazsa, antik çağlardan beri takvimde yer alan halter 2024’ten itibaren olimpiyat oyunlarından çıkarılacak. Lozan’daki yönetim kurulu toplantısı sonrası konuşan IOC Başkanı Thomas Bach, bu raporun halterin kaderini tayin edeceğini açıkça ifade etti. bir sık let silindi IOC, halter konusunda ne kadar ‘ciddi’ olduğunu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın sporcu kotalarında da gösterdi. 2016 Rio’ya 15 sıklette 260 sporcuyla katılan halterin, 2020 Tokyo’daki kotası 64 sporcu azaltıldı. Erkeklerdeki 8 sıkletten biri de tamamen programdan çıkarılacak. IWF Yönetim Kurulu da yaptığı açıklamada bu kritik raporun özenle hazırlanması için bir kurul oluşturulacağını ve dopingle mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini belirtti. Geçen ay yeniden başkan seçilen 78 yaşındaki Tamas Ajan’a karşı seçimi kaybeden Avrupa Halter Birliği Başkanı Antonio Urso da gelinen durumun sorumlusunun Ajan ve ekibi olduğunu söyledi.

GÜREŞTEN 56 KOTA GİTTİ
IOC, 2020 Tokyo’nun sporcu kotalarını tespit ederken bir dönem oyunlardan atılma tehlikesi yaşayan güreşi de tırpanladı! 2020’de güreşin kotası 56 sporcu azaltıldı. Yelken ve atıcılık 30’ar, yüzme 22 kota kaybetti. Atletizmden 105 kotanın nasıl düşüleceği ise IAAF ile görüşülerek belirlenecek.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000