ÖNE ÇIKANLAR

Deaflympics 2017’nin yani 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın en ilginç ve başarılı simalarından biri Ertuğrul Bursa. Bursa, hem oyuncu hem de yönetici olarak 48 yıldır olimpiyat oyunlarının içinde

Türkiye’de İşitme Engelli Olimpiyatı denince akla gelen ilk isimlerden biri Ertuğrul Bursa. Tecrübeli sporcunun olimpiyat serüveni, Deaflympics 1969’da Gündüz Tekin Onay’ın Futbol Milli Takımı'na almasıyla başladı. 1997’de teknik delege olarak gittiği Danimarka’da ise altın madalya ile taçlandı. 2017’ye gelindiğinde onun yapacakları hâlâ bitmedi...

Beş yaşında geçirdiği hastalık nedeniyle işitme engelli olan 70 yaşındaki spor adamı, 8’i yaz 3’ü kış olmak üzere olmak üzere tam 11 olimpiyatta görev aldı. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu’nda yıllarca hizmet verdi.

Ertuğrul Bursa, aktif futbolculuk yaşamına birçok başarı sığdırırken 1973’te Romanya Balkan Futbol Turnuvası'nda ikincilik, 1975 Bulgaristan Balkan Futbol Turvuvası'nda üçüncülük, 1977’de de aynı turnuvada ikincilik elde etti."EN İYİSİ TÜRKİYE'DE DÜZENLENECEK"
Türkiye’nin Deaflympics adaylığı delegelerden biri olan Bursa, “Adaylığımız kabul edildikten sonra Roma’ya gittik. İspanya ve Arjantin’le olimpiyatı düzenlemek için yarıştık ve biz kazandık. Oyunların da ilk önce Ankara’da oynanması planlanıyordu. Sonrasında spor bakanlığına danışıldı ve Samsun önerisi getirildi. Samsun’da son dönemle tesisleşme çok artmıştı. Biz de kabul ettik. Gördüğüm en iyi olimpiyatı Avustralya ve Tayland düzenledi. Çok iyilerdi ama ben Türkiye’nin bu ülkeleri geçebileceğini düşünüyorum. İddia ediyorum dünyanın en iyi olimpiyat organizasyonu Samsun’da düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

ARZUSU KIŞ OLİMPİYATLARI
Ertuğrul Bursa’nın hedefleri ise henüz bitmiş değil. Deneyimli yönetici, yaz olimpiyatının ardından kış olimpiyatının da alınması için çağrıda bulunarak, “Yerimiz var, tesislerimiz var. Her şeyimiz hazır.” cümleleriyle sözlerini noktaladı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000