ÖNE ÇIKANLAR

Japonya'nın Osaka kentinde devam eden şampiyonanın ikinci gününde, erkekler 3 bin metre elemelerinde 3. seride piste çıkan milli atlet, 8:22.37'lik derecesiyle yarışı ikinci sırada tamamlayarak finale yükseldi. Akkaş, Türk atletizm tarihinde, dünya şampiyonasında final koşacak ilk sporcu unvanını da elde etti.

Yarışa kontrollü başlayan ve orta gruptaki yerini alan Akkaş, temposunu koruduğu mücadelede, son tura kadar rahat bir yarış çıkardı. Rahatlıkla Türkiye rekoru kırabileceği yarışta, finali düşünerek temposunu artırmayan milli atlet, Kenyalı Kipruto'nun ardından serisini ikinci sırada tamamladı ve final hakkı elde etti.

Akkaş, yarış sonrası yaptığı açıklamada, rahat bir tempoyla zorlanmadan koştuğunu belirterek, ''İlk hedefime finale kalarak ulaştım. Sırada Türkiye'ye madalya kazandırmak var. Bunu da başaracağıma inanıyorum. Diğer serilere de baktığımızda, rakiplerimin performansları da bana yakın. Türkiye rekorunu kırabilirdim, ancak finali düşünerek tempomu korudum. Türkiye'ye madalya ile döneceğime inanıyorum'' diye konuştu.

Akkaş'ın antrenörü Ramazan Kutlu ise Halil'in eleme serisinde çok rahat görüntü sergilediğini belirterek, ''Rakiplerimize ve diğer serilere baktığımızda, madalyalara ortağız'' dedi.

Halil Akkaş'ın 2. olarak tamamladığı seride birinciliği, 8:21.93'lük derecesiyle Kenyalı Kipruto elde ederken, İsveçli Mustafa Mohamed ise 8:22.80 ile üçüncü oldu.

Erkekler 3 bin metre engelli finali, 28 Ağustos Salı günü, TSİ 14.55'de koşulacak.
     
DİSKÇİ OLGUNDENİZ ELENDİ

Şampiyonada bugün piste çıkan bir diğer Türk atleti Ercüment Olgundeniz, erkekler çekiç atmada (A) Grubu'nda son sırada kaldı ve elendi.

Olgundeniz, 54.89'luk derecesiyle 15 atletin yer aldığı (A) Grubu'nda son sırada yer alırken, 64.34'lük kendisine ait Türkiye rekoru derecesinden de uzakta kaldı.

Milli atlet, eleme atışları sonrası yaptığı açıklamada, sakatlığının nüksettiğini belirterek, ''Sakat halde yapabileceğimin en iyisini yaptım. Normal şartlarda en iyi derecemi yapsam, direkt olarak finaldeydim. Buraya kadar gelmişken yarışmamak olmazdı'' diye konuştu.
     
4 TÜRK ATLET YARIN PİSTTE

Şampiyonada yarın, 4 Türk atleti piste çıkacak.

Sabah seansında, TSİ 04.10'da başlayacak bayanlar 100 metre engelli eleme serilerinde, Nevin Yanıt ve Esen Kızıldağ piste çıkacaklar.

Bayanlar 400 metre engellide ise Özge Gürler, TSİ 04.50'de eleme serisinde mücadele edecek.

Akşam seansında ise olimpiyat bronz madalyalı milli atlet Eşref Apak, TSİ 13.30'da erkekler çekiç atma finalinde mücadele edecek.

Milliyet / Gökhan Akengin


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000