Xabi Alonso - İspanya

Dünya Kupası 2014 - İspanya Milli Takımı İspanya

OYUNCU HAKKINDA

DOĞUM YILI: 25.11.1981
DOĞUM YERİ: Tolosa, İspanya
YAŞI: 35
Uyruğu: İspanyol
Oynadığı Mevki: Orta saha
Milli Olma Durumu: 109 Kez
Oynadığı Takım: Real Madrid

Xabi Alonso Kimdir ?

İki kardeşin küçüğü olan Xabi Alonso, ailesi sayesinde futbolun içine doğdu. Babası, 'Periko' Alonso takımının en iyi olduğu yıllarda İspanya Ligi'nde Real Sociedad kadrosında yer almış ve burada gösterdiği performansla FC Barcelona takımına transfer olmuştu. Xabi Alonso, Bask Bölgesi'nin küçük bir yerleşim birimi olan Tolosa'da doğdu. Xabi Alonso altı yaşına kadar Barselona'da yaşadı. Daha sonra ailesiyle birlikte San Sebastian'a yerleşti. Alonso'nun futbol aşkı bu yıllarda başladı ve çocukluk yıllarında Playa de la Concha (Shell Beach)'te oynadı. O yıllarda tanıştığı Mikel Arteta ile arasında başlayan dostça rekabetin top tekniğine olumlu katkı yaptığını söyledi.Muhteşem pas tekniğinin hikayesinde bu çekişmenin önemli bir yeri vardır.

İSPANYA KARİYERİ
Real Sociedad kulübü tarihinin en önemli oyuncularından ve teknik direktörlerinden olan John Benjamin Toshack yönetiminde yeniden yapılanan kadroda yer alan genç Alonso, takım kaptanı olarak önemli başarılara imza attı. Raynald Denoueix'ın takımın başına geçmesiyle kadrodaki yerini koruyan Alonso, takımının La Liga'yı ikinci olarak bitirdiği 2002/03 sezonunda gösterdiği performansla Avrupalı takımların dikkatini çekti. Sonraki sezonlarda Real Sociedad istikrarlı sonuçlar alamayınca takımın içine girdiği maddi güçlüğün giderilmesi için oyuncular birbiri ardı sıra, yüksek bedeller karşılığı transfer oldu. Xabi Alonso da 2004'te İngiltere Premier Ligi takımlarından Liverpool F.C.'ye 10,5 milyon sterlinlik bir bedel karşılığı transfer olarak İngiltere kariyerine başladı.

İNGİLTERE KARİYERİ
Liverpool kadrosuna dahil olur olmaz takıma katkıda bulunan Alonso, takımının 2005'te İstanbul'da oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finalini kazanmasında en büyük etkenlerdendi. Alonso başarısını 2006'te FA Cup'ı kazanarak sürdürdü.İngiltere'de oynadığı sezonlarda uzak mesafeden attığı gollerle ve paslarıyla büyük beğeni toplamıştır.

B Grubu
Sıra Takım O G B M P AV
1 Dünya Kupası 2014 - Hollanda Hollanda 3 3 0 0 9 7
2 Dünya Kupası 2014 - Şili Şili 3 2 0 1 6 2
3 Dünya Kupası 2014 - İspanya İspanya 3 1 0 2 3 -3
4 Dünya Kupası 2014 - Avustralya Avustralya 3 0 0 3 0 -6

18 Haziran Çarşamba

23 Haziran Pazartesi