Öne Çıkanlar

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Dünyanın İslam ülkelerine bakış açısının değişmesi adına İslamofobi olarak adlandırılan bir tabir, kısaca iftiralar silsilesi tasavvur edildi. İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri olarak bu yanlış ve yanıltıcı iftiralarla mücadele etmek de bizim boynumuzun borcudur. Yüce dinimiz İslam, terör kelimesi ile kesinlikle yan yana getirilemez. İnancımız gereği yasaklanmış ve insan canına kasteden tüm yapılanmalar, bizim için terör örgütüdür. İslam; din, dil ve ırk gözetmeksizin tüm mağdur ve mazlumların yanında olmuş her zaman zalimlere karşı durmuştur." dedi.

Kılıç, Conrad Otel'de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye olarak konferansa ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İİT Gençlik ve Spor Bakanları olarak geleceğe yön verecek gençlerin yetiştirilmesindeki sorumluluklarının farkında olduklarını aktaran Kılıç, "Buradaki birliktelik, dostluk ve kardeşlik, tüm dünyaya örnek teşkil edecek ve gelecek nesillere kuvvetli bir zemin oluşturacaktır. Bu toplantı, ayrıca geçtiğimiz nisan ayında İstanbul'da yapılan ve ortak eylemlerimiz için önemli bir kılavuz olan 'İİT-2025: Eylem Programı'nın kabul edildiği İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde alınan önemli stratejik kararların takibi için de ümit verici bir adımdır." diye konuştu.

"ALGI OPERASYONLARINA KARŞI DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ"
İslam coğrafyaları üzerinde oluşturulmak istenen negatif bir imajın olduğunu kaydeden Kılıç, şöyle devam etti:

"Dünyanın İslam ülkelerine bakış açısının değişmesi adına İslamofobi olarak adlandırılan bir tabir, kısaca iftiralar silsilesi tasavvur edildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri olarak bu yanlış ve yanıltıcı iftiralarla mücadele etmek de bizim boynumuzun borcudur. Yüce dinimiz İslam, terör kelimesi ile kesinlikle yan yana getirilemez.

İnancımız gereği yasaklanmış ve insan canına kasteden tüm yapılanmalar, bizim için terör örgütüdür.
İslam; din, dil ve ırk gözetmeksizin tüm mağdur ve mazlumların yanında olmuş her zaman zalimlere karşı durmuştur.
Kimi Müslüman ülkelerin de bu ve buna benzer durumlar kullanılarak bugün siyaseten ve sosyal bakımdan kaosa sürüklenmek istenmesi ayrıca endişe vericidir. Bu konuda özellikle gençler hususunda yürütülmek istenen algı operasyonlarına karşı daha dikkatli olmalıyız. Bahsettiğimiz sorumluluğun ağırlığını burada bir kez daha görmüş oluyoruz ki sahip olduğumuz gençlik potansiyelini, en iyi şekilde muhafaza ederek tüm olumsuzluklardan arındırmak zorundayız."

"İSLAM DÜNYASININ UMUDU İNANÇLI BİR NESİLDİ"
Bakan Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminin millet iradesinin gasp edilmesine yönelik olduğunu dile getirerek, milletin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın demokratik varlığına göz dikenlerin büyük bir kaos planı yaptığını söyledi.

Kılıç, milletin darbe girişimine karşı vakur bir şekilde mücadele verdiğini ve milletin kendi devletini, geleceğini koruyarak büyük bir demokrasi zaferi kazandığını vurgulayarak, "Bu hain darbe girişimi, bugün Pensilvanya'da bulunan teröristbaşı Fetullah Gülen'in hakimiyetindeki terör örgütü FETÖ tarafından yapılmıştır.  Bu süreçten sonra ülkemizde başlattığımız ve uluslararası arenada da başta sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere, kirli yapılanmalarını anlattığımız FETÖ ile mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecektir.  Bu örgütün yurt dışında bazı ülkelerde de gerek eğitim gerekse ticari kurumlarının olduğunu biliyoruz. 15 Temmuz'da, Türkiye'de yapmak isteyip başaramadıkları hain girişim, benzeri hareketlerle bu ülkeleri de tehdit eder konumdadır. Ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de hain amaçlar doğrultusunda hareket etmesinler diye Türkiye olarak dostane bir şekilde üstümüze düşeni yapıyoruz. Bu vesileyle bir kez daha, 15 Temmuz gecesinden itibaren yanımızda olan İİT üyelerimize teşekkür ediyor, yaklaşık 170 ülkede faaliyet gösteren bu hain yapılanmaya karşı ortak hareket etmek adına dostlarımızı yanımızda görmek istiyoruz. İslam dünyasının umudu, inançlı bir nesildir.  15 Temmuz gecesi yüreğiyle, bileğiyle, imanıyla meydanlara çıkan, vesayet odaklarının girişimi ile gerçekleştirilmek istenen oyuna asla izin vermeyen ülkemiz gençliğinde, bu inancı görmekten gurur duyduk.  Gözlerini kırpmadan milletin üzerine ateş edenler, sandılar ki bu millet korkacak, meydanları, sokakları bırakıp evlerine çekilecek. Ama söz konusu vatan, millet, bayrak ve kutsal değerler olunca bu aziz milletin gözünü kırpmadan tankların, silahların, helikopter ve uçakların önünde duran gençlerini hesap edemediler." değerlendirmesinde bulundu.

Ortadoğu'da her zaman barıştan yana olduklarını ifade eden Kılıç, "Filistin'deki gencimizden ne kadar sorumluysak Afganistan, Keşmir, Dağlık Karabağ, Somali gibi ülkelerin gençlerinden de sorumluyuz.  Bütün gençlerimiz bizim kardeşimizdir." dedi.

"SURİYELİ GENÇLERİN KADERİ DE TÜRKİYE İÇİN ÖNEM TAŞIYOR"
Suriyeli gençlerin kaderinin de Türkiye için özel önem taşıdığının altını çizen Kılıç, Suriye'deki iç savaşın bir sonucu olarak, Türkiye'nin dünyada sığınmacıları ağırlayan en önemli ülke olduğunu hatırlattı.

Kılıç, çoğunluğunu çocuk, genç ve kadınların oluşturduğu Suriyeli misafirlerin kardeşleri olduğunu dile getirerek, bazı ülkelerin ise Suriye'deki insanlık dramına sessiz kaldığını söyledi.

Bakan Kılıç, konunun 1-2 Kasım tarihlerinde İstanbul'da 6.sı düzenlenecek "İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadının Rolü" Bakanlar Konferansında da ele alınacağını aktararak, "Yeterli mi? Değil tabii ki…
Tüm İslam dünyası olarak gençler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar, kısacası tüm insanlık bunları tekrar yaşamasın diye,
masum halklar böyle her tarafı silah ve savaşla çevrilmiş bir dünyada yaşamasın diye,  bizim bu süreçleri çok güçlü şekilde, cesaretle, kararlılıkla sorgulamamız, hakkımızı aramamız gerekmektedir. Bir daha da bu tür insanlık ayıbının yeniden yaşanmamasını sağlamalıyız." diye konuştu.

İİT İstanbul Zirvesi'nde onaylanan İstanbul Merkezli "Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi"ni faaliyete geçirme kararının da terör ve organize suçlarla mücadelede uluslararası topluma güçlü bir mesaj verdiğini belirten Kılıç, zirvede Türkiye ve Kazakistan'ın önerdiği İslami yakınlaşma süreci girişiminin de memnuniyet verici olduğunu anlattı.

Bakü'de 4.'sü düzenlenecek İslam Dayanışma Oyunları'nın, İİT üye ülkeleri arasında bulunan dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştireceğine işaret eden Kılıç, 2021 yılında İslam Dayanışma Oyunlarını İstanbul'da misafir edecek tüm tesis ve konaklama imkanlarına da sahip olduklarını dile getirdi.

Kılıç, Bakanlık olarak gençler için yaptıkları çalışmalardan da bahsederek, "Genç enerji, bugünkü dünyanın muhtaç olduğu bir değerdir.  Biz İslam İşbirliği Teşkilatı olarak, bu kıymetli hazineye sahibiz ve en doğru şekilde bu gençlerimizi yönlendirmeliyiz." ifadelerini kullandı.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.