Öne Çıkanlar

Özbek, 1905 Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği'nin (GSYİAD) Levent'te bulunan lokalinde gerçekleştirilen toplantıda, genel kurul üyelerine planlarını aktardı.

Katılımcılara hitap eden başkan Özbek, Galatasaray'ın geleceği için mali bağımsızlığı temin etmeyi, oluşturulacak kulüp kriterleriyle bağımsızlığı kalıcı kılmayı ve sportif başarılarda devamlılığı sağlama hedefleri olduğunu dile getirirken, gayrimenkul projelerine verdikleri önemi vurguladı.

Türkiye'nin dünyada en fazla tanınan kulübünün Galatasaray olduğunu söyleyen Özbek, "Kulübümüzün gelirleri fevkalade ama giderleri de öyle. Mali anlamda çok sıhhatli değiliz. Gözden geçirilmesi gereken seviyelerde gider bulunuyor. Kulübün 1,5 milyar lira, yani yaklaşık 500 milyon dolar borcu mevcut." dedi.

Başkan Özbek, toplam borcun 230 milyon dolarının bankalara olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Galatasaray bu yükü ne kadar taşıyabilir. Senede 40 milyon avro faiz ve kur farkı ödüyoruz. Ne yaparsanız yapın, bu seviyelerdeki ödemelerle bir yere ulaşamazsınız. Bu yapı içinde çıkış var. Galatasaray Kulübünün güncel anlamda yıllık gideri 168 milyon avro. Gelir ise 150 milyon avro. Fark az görünüyor ama bu gelirin önemli bir kısmı 2020 yılına kadar temlik edildiği için, para muhasebe sisteminde var ama kulüp kasasında yok. Sadece 38 milyon avroluk finansman giderlerinin olmaması bize karlı duruma sokar. Biz bu borç sarmalından ne pahasına olursa olsun çıkmak zorundayız.Her sene 40 milyon avro civarı faiz ve kur farkı ödeyerek kimse Galatasaray'ı önümüzdeki günlere taşıyamaz."

"ÇOK BÜYÜK KAYNAKLARIMIZ VAR"
Dursun Özbek, Galatasaray'ın sahip olduğu gayrimenkullere değinerek, "Çok büyük kaynaklarımız var." ifadesini kullandı.

Mecidiyeköy arazisindeki otel inşaatının devam ettiğini ve buradan yıllık 5 milyon dolar kira geliri beklediklerini aktaran Özbek, Riva arazisiyle ilgili Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) alt kuruluşlarından biri olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığıyla yaptıkları ön protokolü aktardı.

Riva arazisinin mevcut haliyle en iyi şekilde değerlendirilebilmesi için Emlak Konutu ikna ettiklerini aktaran sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Hasılat paylaşımına yönelik bir ön protokol yapıldı. Elde edilecek kar yüzde 80'e yüzde 20 oranında paylaşılacak. Ayrıca spor alanı ve okul alanı olarak kullanılması amacıyla Beykoz Belediyesine terk edilen bölümleri de bu yerleri kendimiz yapma şartıyla geri istedik. Olumlu batılar." şeklinde konuştu.

Dursun Özbek, Galatasaray Futbol Takımı'nın kullanımında olan Florya Metin Oktay Tesisleri alanının değerlendirilmesi için Emlak Konut ile temasları olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"Florya arazisi yaklaşık 85 dönüm ve 23 dönümü tapulu olarak bize ait. Arazinin diğer bölümleri ise Spor Genel Müdürlüğü ile hazineye ait. Spor Genel Müdürlüğüne ait alanda 17 yıl daha kullanım hakkımız var. Hazineye ait bölüm için yıllık 1 milyon 200 bin lira kira kullanım bedeli ödüyoruz. Emlak Konut ile burası için de proje geliştirme kararı aldık. Bunu yaparken kulübün oradaki kullanım hakları karşılığında Türk Telekom Arena'ya yakın konumda tesis yapma amacıyla 250 dönüm bir arazi talep ettik. Çalışmalar son derece iyi gidiyor. Daha fazla şey söylemek istemiyorum. En kısa sürede gelişmeleri anlatacağım. Riva ve Florya projeleri, orta vadede Galatasaray'a yaklaşık 500 milyon dolar mertebesinde para getirecektir. Gelirin yüzde 90'ı, 95'i banka borçlarının kapatılmasına gidecek. Kulübün mali bağımsızlığı her şeyin önünde gelmektedir."

Projelerle ilgili çok hassas çalıştıklarına dikkati çeken Özbek, Doğan Hasol başkanlığında bağımsız bir komisyon kurduklarını ve 22 Ekim Cumartesi günü yapılacak genel kurulda bu komisyonun raporunu üyelere aktaracağını söyledi.

"TÜRK TELEKOM ARENA'NIN ÇATI SORUNU VE SPOR SALONU KONUSU BİRLİKTE ÇÖZÜLECEK"
Dursun Özbek, Türk Telekom Arena'nın yanına inşa edecekleri kapalı spor salonunun ayrıntılarını anlatırken, "Türk Telekom Arena'nın çatı sorunu ve spor salonu konusu birlikte çözülecek." dedi.

Yeni salonun 15 bin seyirci kapasiteli olacağını vurgulayan Özbek, şöyle konuştu:

"Her şeyi hazır. İmzaları atıldı. Protokol hazırlanıyor ve kısa sürede inşasına başlayacağız. Bu salonla birlikte, Türk Telekom Arena'nın irtifa hakkını alamamamıza neden olan çatı sorunu da ortadan kalkmış olacak. Bizim bir çatı davamız var, stat açıldığından beri süregelen. Sözleşme gereği bize verilmesi gereken üst kullanım hakkı, bu sebeple alınamadı. İlk iş olarak Gençlik ve Spor Bakanlığına giderek görüştüm. Burada bir kapalı salon olmasını istiyordum. İsim hakkı karşılığı alacağımız bedelle bunu 30 milyon dolara yaptırabileceğimizi hesap ettik. Salon izni istediğimizde, yine çatı olayı önümüze çıktı. Çatı borcu miktarından daha büyük bir yatırım bu. Salon da zaten yine devletin olacak. 'Çatı alacağını buraya destek mahiyetinde çevirin' dedik. Sayın Cumhurbaşkanına anlattığım zaman, kapasite 15 bin kişiye çıktı. Onları da ikna ettim. Bu suretle hem çatı konusu sonuçlanacak hem de irtifa hakkına kavuşacağız."

"GALATASARAY KRİTERLERİ İÇİN BİR BAŞKA GENEL KURUL OLACAK"
Özbek, kulüp olarak 500 yılı aşkın bir kültürden geldiklerini hatırlatarak, Galatasaray'ın yönetilmesi konusunda kriterler hazırlanması gerektiğini ve bunun için çalışmaları başlattığını vurguladı.

Bu amaçla komisyon kurduklarını ifade eden başkan Özbek, "Galatasaray kriterleri için bir başka genel kurul olacak. Önümüzdeki kongrenin ardından bir genel kurul daha yapacağız ve burada Galatasaray kriterlerini tartışacağız. Hukukçulara da danışmak suretiyle, belirlenecek kriterleri tüzüğümüzün içine koymak istiyorum. 'Ben yaptım, ben harcadım, sonra eyvallah' olmamalı." şeklinde görüş belirtti.

Mecidiyeköy'de süren otel projesi için şahsi kefaletini verdiğini açıklayan Özbek, "Proje riskini şahsi olarak üzerime aldım. Her işin de böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Kimse arkasında tortu bırakmamalı. Bütçe denk olmalı. Bundan saparsan, sen ödersin. Bir sonraki genel kurulda gündeme getireceğiz. Galatasaray'ın geleceği, bu kriterlerin esnetilmeden uygulanmasına bağlıdır." görüşlerini paylaştı.

Tüm üyeleri, 22 Ekim Cumartesi yapılacak genel kurula davet eden Özbek, "Eğer Galatasaray bu borçluluk durumunu çözemezse, sportif başarıda da geriye düşer. Mali başarı sağlandığında ise sportif başarı hep elimizde olacaktır." ifadelerini kullandı.

"SIFIR BORÇLA BIRAKMAK İSTİYORUM"
Konuşmasının ardından katılımcıların yönelttiği soruları yanıtlayan Dursun Özbek, hedeflerini anlattı.

Hayatında hiçbir işi yarıda bırakmadığına dikkati çeken Özbek, "Benden sonra gelecek arkadaşa, aldığımdan daha iyi bir emanet devredeceğim. Biz 1,5 milyar lira borç devraldık. Şu vaadi çok net verebiliyorum. Benden sonraki yönetime sıfır borç ve sıfır taahhüt ile kulübü bırakmak istiyorum. Bu, Galatasaray'ın fabrika ayarlarıdır. Hiçbir zaman, 'benden sonrası tufan' diye düşünmedim." açıklamasında bulundu.

Ayrıca, kulübe yeni gayrimenkuller kazandırmak için çalıştıklarını ve ismini vermeden bir bakan ile görüştüğünü belirten Dursun Özbek, "Bakanımıza iki gayri menkule yönelik satın alma teklifinde bulundum. Bana, paramızın olup olmadığını sordu. Gayrimenkul projelerinden gelecek gelirin bir bölümünü de yeni yatırımlar için harcamayı planlıyoruz. Nereyi konuştuğumuzu açıklamam mahsurlu ama ciddi gayrimenkullerden bahsediyoruz. Bittiğinde açıklayıp, geçmiş büyüklerimiz gibi ileriye dönük yatırımlar bırakmak istiyorum. Yakında müjdeyi vereceğim." diye konuştu.

Dursun Özbek'in konuşması, katılımcılardan büyük alkış aldı.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.