ÖNE ÇIKANLAR

HTSPOR.COM | DIŞ HABERLER

Çekişmeli geçmesi beklenen Polonya Futbol Federasyonu (PZPN) seçimleride Zbigniew Boniek oyların büyük çoğunluğunu alarak yeniden başkan seçildi.

Polonya medyasında, diğer aday Józef Wojciechowski ile arasında ciddi bir rekabet beklenen seçimlere damga vuran olay oylama sistemi oldu. Elektronik oylamaya karşı çıkan Jozef Wojciechowski, salona plastik oy sandıkları, pusulalar ve noter getirmeye çalışsa da başarılı olamayarak öfkeyle salonu terketti.

PZPN sözcüsü Jakub Kiwatkowski yaptığı açıklamada, "Talimatlar oylamanın elektronik yapılması gerektiğini belirtiyor. Başka türlü bir talep için değişikliğin ayrıca onaylanması gerekiyor." dedi.

Elektronik oylama sonucunda 115 delegenin 99'unun desteğini alan Boniek yeniden başkan seçildi.

60 yaşındaki Boniek seçim sonrası şöyle konuştu:

"Yeniden seçilmekten ve bu ekibin lideri olarak Polonya futboluna hizmet edeceğimden dolayı çok mutluyum. Son dönemde çok işler yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Akademileri ve amatör futbolu desteklemeye devam edecek ve kadın milli futbol takımımızı da erkekler seviyesine gelmesine, hatta geçmesine yönelik adımlar atacağız, ki şu an çok iyi yoldayız. Antrenör eğitimleri üzerindeki çalışmalarımız da devam edecek. Teknik direktör akademilerimizde gurur duyuyoruz, bana göre Avrupa'nın en iyilerinden biriyiz."

Futbolculuk kariyerinde Polonya tarihinin en başarılı oyuncularından biri olan Boniek altı sezon Roma ve Juventus formalarıyla Serie A'da top koşturmuş, kısa bir teknik direktörlük denemesinin ardından 2012 yılında Polonya'nın Ukrayna ile ortaklaşa düzenlediği Euro 2012 sonrasında da federasyon başkanlığına seçilmişti.

Futbolculuğu döneminde Polonya'yı Dünya Kupası 3. lüğüne taşıyarak ülke tarihinin en büyük başarısının mimarı olan Boniek'in başkanlığı döneminde de Polonya milli takımı, 2016 Avrupa Şampiyonasında çeyrek finale yükselerek tarihinin en iyi derecesine ulaştı.

Boniek, başkanlığı döneminde tribünlerde meşaleyi serbest bırakması nedeniyle Ultras adı verilen ateşli taraftar grupları tarafından da çok seviliyor.

 

  • Zbigniew Boniek
  • Józef Wojciechowski
  • Polonya
  • futbol
  • PZPN

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000