ÖNE ÇIKANLAR

ALİ GÜLTİKEN
GÜZEL PUAN
Bazı maçlar vardır. Kaybetmemek kazanmanın önüne geçer. Napoli maçı Beşiktaş için önceliği kaybetmemek olan bir maçtı. Bunu neden söylüyoruz; çünkü Napoli çok iyi oyunculardan kurulu, etkili ve tehlikeli bir takım. Bu gruptaki her rakibini de hem içeride hem dışarıda yenebilecek kapasiteye sahip. Top tekniği yüksek, çok iyi pas yapan, her an gol pozisyonu üretebilecek bir takım. O yüzden bu takıma karşı ilk maçta kazanılan avantajı elde tutmak önemliydi. İki Napoli maçından toplam 4 puana kimse ‘hayır’ demez. Maçların nerede oynandığının da önemi yoktur. Bu maçı kaybetmemek, geçen maçtaki 3 puanı da önemli kıldı.

Bunun farkında olan Şenol Hoca da takım kurgusunu ve oyuncu seçimini bu şekilde yaptı. Daha defansif, savunma yönü güçlü oyunculardan kurulu bir 11 tercih etti. Tosic’in sakatlığı bu düzeni biraz bozsa da genel anlamda oyun felsefesini değiştirmedi.

İlk maçta işin savunma bölümünü çok iyi yaptık. Oyunu kendi yarı alanımızda tutup özellikle de takım olarak yakın oynadık. Ve rakibin en etkili silahı olan savunma arkasına atılacak toplara da çok fazla müsaade etmedik. Fakat İstanbul’daki maç kendi evimizde olduğu için doğal olarak biraz daha bu psikoloji takımı oyunun ikinci bölgesi olan orta alanda tuttu. Fakat burada bir şeyi kabul edelim; Jose Callejon, Lorenzo İnsigne ve Marek Hamsik gibi oyuncuların dönem dönem savunmamızın arkasına sarkmasına engel olamadık. Ama her şeye rağmen skoru tuttuk. Bu, maçın en değerli işiydi.

Düşündüğümüz, planladığımız ama az yapabildiğimiz etkili kontrataklarımızdan birinde yakaladığımız penaltı şansı, bu oyun stratejisinin güzel bir meyvesi oldu. Ama maalesef Hamsik’in golü kısa zamanda geldi. Oyunu biraz daha tutabilsek Napoli’yi bozabilirdik. Fakat golün getirdiği refleks maçı tekrar dengeye getirdi.

Bu skor bizi memnun etmeyecek bir skor değil. İki Napoli maçından 4 puan Şampiyonlar Ligi sürecinde çok iyi puandır. Bu seviyeler her adımın ve her puanın çok önemli olduğu seviyeler. Cebe giren her puan Beşiktaş için çok şey ifade eder.

DİSİPLİN

Takımın oyun sistemine ve taktik disipline 90 dakika sadakati bu maç için önemliydi. Ve Beşiktaş bunu takım halinde iyi yaptı.

5 İSİM ÖNE ÇIKTI

Fabri, Atiba, Marcelo, Rhodolfo ve Aboubakar dün akşamın etkili isimleriydi. Özellikle savunma oyuncularının daha çok ihtiyaç duyulduğu bir akşamda takımın bu yükünü aldılar.

ERCAN TANER
YENEMİYORSAN YENİLME!
1- Daha maç başlamadı... Tosic’in sol bek olarak başlaması, açıkçası beni endişelendirdi. Rakip, kanat beklerinin arkasına çok iyi sarkıyor çünkü...

2- Maç önü düşüncem, endişeliyim derken, Tosic’in sakatlığı, Beşiktaş’ın oyun sistemini düzeltti..

3- Napoli, Torino deplasmanında Juventus’a karşı nasıl oynadıysa, öyle başladı İstanbul’da... Alan bırakmayan, oyunun 2 yönünü çok iyi oynayan ve kanat savunmaların arkalarına attıkları toplar kusursuzdu.

4- İlk 20 dakika kansız, ama stres dolu gerilim filmleri vardır ya, hani sonunu kestiremezsin, öyle geçti Beşiktaş için...

5- Sol kanat laneti devam ediyor, Olcay kendini hazırlasın... İlk yarıda, Beşiktaş için maçın pozisyonu Atiba’ya geldi... Yazık oldu, niye mi? Çünkü gözlerim Gomez’i aradı ama yok artık...

6- İkinci yarıda yukarıda yazdığım gerilim filmi yine devam etti... ‘Gökhan İnler-Oğuzhan değişikliği yerinde mi?’ diye kendi kendime sordum... Sonra Beck’in savunduğu bölgeye baktım, yalnızdı ve doğal olarak koridor olmuştu..

7- Şenol Güneş maça daha nasıl müdahale edebilir? Oyun çok sıktı Beşiktaş’ı... Ama bu oyunun adı futbol ve ben çok seviyorum bu güzel oyunu. 3 dakika, sadece 3 dakika baskı ve gelen penaltı... Q7 sakin ve güzel attı penaltıyı.

8- Çabuk gelen beraberlik golü, olmadı... Dün akşamın vasatlarından Marek Hamsik sert vurunca 3 puan hayali çok kısa sürdü... Bu arada Cenk Tosun’u unutmadım... Yine etkisiz ve formsuzdu.

9- Şampiyonlar Ligi’nin yazılı olmayan kuralı ile bitireceğim; yenemiyorsan yenilme! Beşiktaş, Benfica ve Dinamo Kiev maçlarını final gibi oynamalı.

BÜLENT YAVUZ
ARENA'DA HAKEMLİK DERSİ
Mark Clattenburg, son Avrupa Şampiyonası’nın final maçını yönetti. Boşuna böyle bir payeyi vermezler. Clattenburg, dün akşam niye büyük hakem olduğunu net bir şekilde gösterdi. Oyunun kontrolü, pozisyon takibindeki titizliği ve dikkati, ikili ve üçlü mücadelelerin hemen yanı başında olması ve de özellikle top oynatma stratejisi, bu haklı payenin çok önemli kriterleriydi. Maçın hemen başında Beşiktaş, Aboubakar’la bir gol attı. Faul gerekçesiyle iptal edilen bu gol, kesinlikle doğru karardı. Beşiktaş’ın kazandığı penaltı elle oynamalardaki tüm kriterleri gösteriyor. İngiliz hakem tereddütsüz beyaz noktayı gösterdi. Bal gibi penaltıydı. Gelelim Beşiktaş’ın penaltı beklediği pozisyona... Oğuzhan’ın şutu, defans oyuncusunun karnından dönüyor. Hakem “Devam” derken, Beşiktaşlı oyuncular cılız da olsa itiraz ettiler. Penaltı yoktu. Vücut ve beden dilini mükemmel kullanan Clattenburg, resital yaptı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000