DİĞER HABERLERİ

23 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR

Futbolun bilim adamı olur mu diye  hiç düşündünüz mü? Ben aslında Emre Aydemir'i tanıyana kadar hiç düşünmemiştim. Kendisi 31 yaşında ve Londra'da yaşıyor. Arsenal alt yapısında futbol bilim adamı ve yardımcı antrenör olarak çalışıyor. Aynı zamanda futbol bilimi üzerine Türkiye, Avrupa ve Amerika'da konferanslar veriyor. Kendisi Galatasaray alt yapısında futbol oynamış, daha sonra yadaşığı ciddi sakatlıklar nedeniyle İngiltere'ye göç etmiş eski bir futbolcu. Dünyadaki ilk ve tek Türk futbol bilim adamı olan Emre Aydemir ile "futbolun bilimini", Türkiye ve İngiltere futbol alt yapılarını konuştuk.

ÖNCE SİZİ YAKINDAN TANIYALIM. EMRE AYDEMİR KİMDİR?
İlk ve orta öğretimini Türkiye’de, lise ile üniversiteyi İngiltere’de tamamladım. Londra'da liseyi spor bilimi üzerine okuduktan sonra üniversiteyi de Londra'da okudum. Bunlardan ilki futbol bilimi ve antrenörlüğü ikincisi ise spor psikolojisi üzerineydi. Üç yıl Arsenal’den profesyonel olarak antrenorluk eğitimi aldım. Şu an Arsenal altyapısında futbol bilim uzmanlığı ve yardımcı antrenörlük yapmaktayım. Yaklaşık 8 yıldır İngiltere Futbol Federasyonu üyesiyim. Başta İngiltere, Amerika ve Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde futbol bilimi ve psikolojisi üzerine konferanslar vermekteyim.GALATASARAY'DA BİR DÖNEM FUTBOL OYNADIĞINIZI BİLİYORUM. O SÜREÇ NASIL OLMUŞTU?
2001 yılında Galatasaray’ın seçmesi vardı. Florya’da yapılan seçmelerde yüzlerce kişi arasından seçildim. 2001-2002’de Galatasaray forması giydim. O dönem Fatih İbradi ve Müfit Erkasap vardı. Ben ise Cenk Özcan ve İbrahim Menderes hocalarımla çalışma imkanı buldum.  Galatasaray’da hem Lucescu hem de Fatih Terim dönemlerini gördüm. 2002 yılında altyapıdan bir çok oyuncu ayrılmak zorunda kaldı. Ben de İstanbul Büyükşehir Belediye’ye gittim. 2006’da da Küçükçekmecespor’da profesyonel oldum. Sonra  2 tane ciddi sakatlık geçirdim. Birisinde ameliyat oldum diğerinde de lif yırtılmıştı. Lif sakatlığim büyük oldugu icin doktorumun kararıyla profesyonel futbol yaşantıma son verdim.  

DAHA SONRA İNGİLTERE'YE YERLEŞTİNİZ. ARSENAL MACERANIZ NASIL BAŞLADI?
Kuzey Londra'da olan, White Hart Rapids futbol takımının U14 hocalığını yaparken Arsenal futbol takımının özel değerlendirmesi sonucu antrenörlük eğitimi almaya hak kazandım. Yüzlerce İngilizi geride bırakıp bu eğitimi hak kazanan ilk Türk olarak ne kadar çok çalışmam gerektiğini anlayarak profesyonel eğitim ve antrenörlük hayatıma başlamış oldum. Çok zor donemlerden geçtim. Eğitim süresinde şunu gördüm, zor olan şeyler tecrübe kazanarak engelleri geçmenizi sağlar.

DÜNYADAKİ TEK TÜRK FUTBOL BİLİM UZMANISINIZ. BU KONUYA AÇIKLIK GETİRİR MİSİNİZ? NE ANLAMA GELİYOR? FUTBOLUN BİLİMİ GERÇEKTEN VAR MI?
Futbol bir bilimdir ve bu bilim 1862 yilinda İngiltere Cambridge'den başlayarak günden güne bilimsel anlamda kendini geliştiren bir oyun bilimidir. Bu oyunun dogal olarak uzmanlari da vardır Futbol bilimi uzmanligi, hergun antreman bilimini sorgulayarak günden güne profesyonel takım dahil yaş gruplarına gore, eğitimsel, gelişimsel, değerlendirmeci, sorgulayarak, desteksel, ve daha fazla yenilikçi olarak antreman methodlarına ve oyuna göre şekillendirerek hareket edendir. Bu durum günümüzde gelişim açısından olmazsa olmaz bir durum haline geliyor ve en önemli noktası takım çalısması ile olacak bir durumdur.

Futbol bilim uzmanlığında detaylar çok ama sizi bu detaylarla boğmak istemiyorum, futbol bilim uzmanlığından bir örnek verecek olursak, 7 yaşından başlayarak profesyonel futbol takımı dahil arasindaki antremanların bilimsel veriler ışığında baglantısını bilen, alt yapı ve profesyonel takım maçlarını izlerken hangi futbolcunun hangi yaşta, hangi eğitim almadığını ön gören ve ona göre bilimsel verileri çıkarandır.TÜRKİYE'DEN TEKLİFLER ALDINIZ MI? BİR GÜN TEKRAR DÖNECEK MİSİNİZ?
Türkiye'den teklifler alıyorum. En son milli takım ile görüşmem oldu ama Londra'da kalmaya, Arsenal'de devam etmeye karar verdim. Evet dönmeyi düşünüyorum ama ne zaman olur bilemem çünkü bilimin oldugu yerde hep olmak isterim ama kendimi geliştirecek ve bilime katkı sağlanacak bir ortam olmayacaksa dönmemin anlamı olacağını düşünmüyorum.

ALTYAPIDA İNGİLTERE İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ EN BÜYÜK FARK NEDİR?
Arsenal alt yapısı bir futbol bilim merkezidir. Altyapı sadece futbolcular için değil, antrenörler içinde çok önemli bir yerdir. Antrenör ve oyuncu gelişimi futbol bilimine hergün katkı sağlayarak önem kazanıyor. Sorgulayıcı, profesyonel ve takım çalışması demek; antrenör, oyuncu, yönetici olarak kendini hergün güncelleyerek geliştirmek demektir.

TÜRKİYE'DEKİ ALT YAPILARI DA YAKINDAN TAKİP EDİYORSUNUZ? SİZCE EN BÜYÜK EKSİKLİK NE?
İngiltere ile Türkiye arasındaki farkı şöyle anlatayım. İngiltere'de futbol bilimi ve eğitimi önde tutularak hem futbolcuların gelişimi saglanmakta hem de antrenörler futbol bilimini takip ederek değisim ve dönüşümleri hayata geçirmekte. Bu sayede futbolcunun gelişimi en üst seviyede sağlanıyor. Böylece futbolcuların profesyonel takımlara geçisteki teknik ve psikolojik adaptasyonu kolaylaşıyor. Ama Türkiye'de yetersiz eğitim ve bilim dışında hareket edildiğinden gelişim saglanmamaktadır. Antrenörlerin yetersizliği futbolcuların gelişimine katkı sağlanmadığından bir çok yetenek belli bir yaştan sonra kendini geliştirmekte zorluk yaşıyor ve bundan dolayı alt yapı verimsizliği gün yüzüne çıkıyor.TÜRKİYE'DE TRANSFERE MİLYON DOLARLAR HARCANIYOR ANCAK MADDİ ANLAMDA ALT YAPILARA HARCANAN RAKAMLAR ORTADA. BU KONUDAKİ FİKİRLERİNİZ NELER?
Türkiye’de antrenör yetiştirilmeden oyuncu yetiştirilmeye çalışılıyor. İngiltere’de sistem tam tersi. Burada önce antrenör yetişir sonra o antrenör oyuncu yetiştirir. Burada kulüpler ve federasyon arasında çalışma bağlantısı çok fazla. Mesela Arsenal beni yetiştirdi sonra kendi antrenörü yaptı.İngiltere'de futbol bilimle ilerlerken Türkiye'de futbolun sadece isimler üzerinden ilerlemesi futbolun gelişimine engel nedenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Mesela Türkiye’de deneyim ve bilimsel yeterliliğine bakmadan ve hatta PRO lisansı olmadan maçlara çıkıyorlar. Kursa gitmeden verilen dersleri eleştirmeden o derslerin metotlar üzerine kafa yormadan sahaya çıkmak bu işin anlaşılmadığını gösterir.

TÜRKİYE'DE ALT YAŞ GRUPLARINDA GELECEĞİN YILDIZI OLARAK GÖSTERİLEN BİR ÇOK İSİM A TAKIM SEVİYESİNE GELDİKTEN SONRA GÖZDEN KAYBOLUYOR. BİR KLASİK HALİNE GELDİ. SİZCE BUNUN NEDENİ NEDİR?
Türkiye'de futbolcuların A takim seviyesine çıktıktan sonra kaybolmasının 3 ana etkeni var. Birincisi alt yapi eğitiminin kalitesi.  İkincisi baskı hissetmesi. Üçüncü ise çok fazla fırsat verilmemesi.

ARSENE WENGER'İN SİZE YAKLAŞIMI NASIL?
Arsen Wenger ile girdiğim ortamlarda verdigi özgüven ve samimiyeti benim cok rahat çalışmama neden oldu. En sevdiğim yönü egosu ile değil lider ve samimi bir antrenör yaklaşımı ile tüm antrenörlere yaklaşması.  

YILDIZ FUTBOLCUNUN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ SİZCE NE OLMALI?
Yıldız futbolcu saygılı, lider, çalışkan ve davranışları ile yeni nesile ve diğer futbolculara her zaman örnek olmalı.

FUTBOL BİLİM İNSANI OLARAK ALT YAPIDA EĞİTİMİNİ SÜRDÜREN FUTBOLCULARA TAVSİYENİZ NE OLUR?
Hedefleri her zaman yüksek olsun. Çalışmayı elden bırakmasınlar, pes etmesinler, en onemlisi hata yapmaktan korkmasınlar. Yaptıkları işte psikoljik anlamda kontrolü ve disiplini elden bırakmasınlar. Bu süreçte futbolcularin antrenörlerin bilimsel desteğine çok ihtiyacı var.

(Fanatik)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300