ÖNE ÇIKANLAR

2012 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye'nin 2-1 kazandığı Kazakistan maçında sakatlanarak oyundan çıkan A Milli Takım Kaptanı Emre Belözoğlu, maçta, Türkiye'de liglerin ertelenmesi nedeniyle sezon başı kampının uzamasının sıkıntılarını yaşadıklarını söyledi.

Emre Belözoğlu, karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu. Emre Belözoğlu, Avusturya karşısında oynamak istediğini, ancak sakatlığı nedeniyle forma şansının zayıf olduğunu, kesin durumunun çekilecek MR sonucu netlik kazanacağını bildirdi.

Emre Belözoğlu, kendisinin ve karşılaşmada kırmızı kart görerek oyun dışında kalan Selçuk İnan'ın Avusturya karşısında oynayamayacağını kaydederek, ''Kendimin de Selçuk'un da önemli oyuncular olduğunu düşünüyorum ama bu saatten sonra kim oynarsa oynasın elinden geleni yapacaktır'' diye konuştu.

Avusturya maçında iplerin kendilerinde olduğunu kaydeden Emre Belözoğlu, Teknik Direktör Guus Hiddink'in oynattığı sisteme adapte olmaya çalıştıklarını belirterek, ''4-3-3 bizim kulüp takımlarında da sürekli oynadığımız, çok kolay bir sistem değil ama hocanın inandığı bir sistem. Biz de ayak uydurmaya çalışıyoruz. İstikrarla sistem oturursa bu takım büyük işler başarır'' şeklinde konuştu.

'NE YAZIK Kİ FUTBOLCULARIN GÜÇLÜ BİR ÖRGÜTLENMESİ YOK''
Türk futbolunun zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Emre Belözoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gelip elinden gelen her şeyi ortaya koyan tüm arkadaşlarımı kutlamam gerekiyor. Çünkü Türk futbolu kolay bir süreçten geçmiyor. Bunu hepimizin kabul etmemiz lazım. Şapkamızı önümüze koyup buna göre düşünmemiz lazım. Sporcusundan, yöneticisine, medyasına kadar herkesin biraz vicdanlı hareket etmesi gerekiyor. Futbolcu olarak bu süreci çabuk atlatmamız gerekiyor. 'Bu süreci tamamen atlattık' dersek yalan söylemiş oluruz. İnanıyorum, medyanın taraftarların desteğiyle bu süreç daha çabuk atlatılacak. Çünkü futbolcular bu sistemin en önemli karakterleri. Ne yazık ki ülkemizde futbolcuların güçlü bir örgütlenmesi yok ama inanıyorum önümüzdeki senelerde bir yapılanmayla beraber çok daha farklı olacak.''

İngiltere ve İspanya gibi ülkelerde futbolcuların örgütlenmelerinin olduğunun hatırlatılması üzerine ise Emre Belözoğlu, şunları kaydetti:

''İngiltere'ye İspanya'ya göre daha düşük seviyelerde insan haklarına sahip futbolcularız diye düşünüyorum. Önümüzdeki günler, inşallah hep futbolcuların lehine işler. Futbolcuların artık kendi karakterlerini, güçlerini bilip buna göre yapılanmaları gerekiyor. Sezon başı kampının bu kadar uzamasının hepimiz adına sıkıntılarını gördük. Kazakistan bizim ölçümüzde olmamasına rağmen bugün zorlandık. Biraz daha güçlü bir ekip olsaydı Türk futbolcular, belki belli yaptırımlar uygulayarak bu süreyi kısalttırabilirdik. Federasyonda kendimize göre kararlar aldırabilirdik. Ancak ne yazık ki süreç böyle işledi. Bunları konuşmanın çok fazla anlamı yok ama sezon başı kampı bizler için çok önemliydi, çok uzun sürdü. Bugün bunun sıkıntılarını hep birlikte yaşadık.''

  • emre belözoğlu

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000