ÖNE ÇIKANLAR

Geçen yıl ekim ayında düzenlenen Formula 1'in 15. yarışı Japonya Grand Prix'sinde yaptığı kaza sonrası komaya giren Fransız pilot Jules Bianchi, uzun bir tedavi süreci geçirmesine rağmen 25 yaşında yaşamını yitirerek sevenlerini üzdü.

Bianchi'nin ölümüyle, otomobil sporlarının en tehlikelileri arasında gösterilen, 1950'den bu yana devam eden Formula 1'in test sürüşleri ve yarışlarında 51 pilot geçirdiği kazanın ardından hayata gözlerini yummuş oldu.

Formula 1'in eski pilotlarından Denis Welch'in, İngiltere'nin Silverstone Pisti'nde geçen yıl 28 Temmuz'da klasik F1 aracıyla katıldığı yarış, Bianchi'den önce yaşanan son ölümlü kaza olarak dikkati çekiyor.

Yarışa 1960 model Lotus 18 marka aracıyla katılan Büyük Britanyalı 69 yaşındaki pilot, birkaç aracın karıştığı kazada ciddi olarak yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayata veda etmişti.

SENNA'NIN ÖLÜMÜ BEYAZ PERDEYE DE TAŞINMIŞTI
Formula 1'in ölümle sonuçlanan öne çıkan kazaları arasında, Brezilyalı pilot Ayrton Senna'nın ayrı bir yeri bulunuyor.

Kariyerinde 3 dünya şampiyonluğu bulunan ve F1 tarihinin en başarılı pilotları arasında gösterilen Senna, 1 Mayıs 1994'te San Martino Grand Prix'sinde düzenlenen yarışta ilk sıradayken beton bariyerlere çarparak hayatını kaybetti.

Avusturyalı sürücü Roland Ratzenberger ise Senna'nın ölümünün bir gün öncesinde sıralama turları sırasında yaptığı kazada öldü. İki pilotun hayatına mal olan kazalar, Grand Prix Sürücüler Birliği'nin (GPDA) yeniden kurulmasını ve güvenlik standartlarının yükselmesini sağladı.

34 yaşında hayatını kaybeden Senna'nın hikayesi, Hollywood'da beyaz perdeye de yansıtıldı. Brezilyalı pilotun kariyerini ve son yarışını anlatan 2010 yapımlı "Senna" adlı belgesel film, sinema eleştirmenleri tarafından da çok beğenilmişti.

VİLLENEUVE DE YARIŞTA HAYATINI KAYBETTİ
Formula 1'de döneminde büyük üzüntüye neden olan bir diğer ölümlü kazanın kurbanı ise Kanadalı ünlü pilot Gilles Villeneuve oldu.

F1'de 68 kez yarışan Ferrari pilotu Villeneuve, 8 Mayıs 1982'de Belçika'nın Zolder pistinde "pole" pozisyonu almaya çalışırken yaptığı kazada 32 yaşında yaşamını yitirdi.

Kariyerinde 1979'da dünya ikinciliğinin yanı sıra 2 pole pozisyonu, 8 en hızlı tur zamanı, 13 podyum, 6 yarış galibiyeti elde eden Kanadalı Villeneuve, döneminin en sevilen pilotları arasında yer alıyordu.

Ölümünün ardından Kanada'daki piste adı verilen Gilles Villeneuve'ün oğlu Jacques, 1997'de düzenlenen Formula 1'de dünya şampiyonu olmuştu.

PALETTİ SADECE İKİ YARIŞA KATILABİLDİ
Villeneuve'ün öldüğü sezon hayata gözlerini yuman diğer pilot ise İtalyan Riccardo Paletti olmuştu.

F1 kariyerinin henüz başındaki 24 yaşındaki pilot, ikinci yarışı Kanada Grand Prix'sinin başlangıcı sırasında yaptığı kazanın ardından ölmüştü.

Döneminin popüler sporcularından İtalyan pilot Elio de Angelis ise 1986'da Fransa'nın Paul Richard pistinde test sürüşleri sırasında hayata gözlerini yummuştu.

  • ölüm
  • formula 1
  • jules bianchi
  • Ayrton Senna
  • Gilles Villeneuve
  • Riccardo Paletti

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000