ÖNE ÇIKANLAR
19 Kasım 2016 Cumartesi, 21:35:57 Güncelleme:21:36:12

10-0 tarih olabilirdi

Beşiktaş tarihinin belki de en kolay deplasman maçlarından birini oynadı. Fazla terlemeden bir düzine gol atabilecek fırsat yakaladı. Biraz fazla konsantrasyon ve beceriyle, yıllar önce bir diğer Adana takımı Demirspor karşısında, 10-0 biten tarihi maça nostalji şansı olabilirdi.. Oysa ikinci yarının ortalarında laubalilikten bir ara maç neredeyse kafa kafaya geliyordu.

Şenol Güneş'in bu sezon çok iyi yaptığı bir iş var. Rakibin zayıf noktalarını iyi çalışıp maç içerisinde buna yönelik minik planlar geliştiriyor.

Çağ dışı bir savunma

Mesela Adanaspor çağ dışı bir savunma anlayışına sahip. 4-4-2 ile topun gerisine geçiyorlar ama pres sıfır. Merkeze kümeleniyorlar. Amaçları rakiplerini çizgiye itmek ve oyun açılarını daraltmak.

Öte yandan orada da pres yapmıyorlar, atağın yönüne göre kaymaları yapıyorlar. Bireysel açıdan % 58 ile, savunma hamleleri kategorisine ligin en başarılı ikinci takımı ama çok temel bir kusurları var. Takım bütünlükleri ve disiplinleri yana seri pas yapan takımlar karşısında dağılıyor.

Yan pas bizim futbol ulemalarının nazarında eleştiri sebebidir fakat Adana'nın savunma şeklinde çok kıymetleniyor.

Yan pas oyunu

Beşiktaş da oyunu çabuk yan paslarla bir kanattan diğerine çevirmeye çalışarak oynadı. Zira Adanaspor'un o merkeze kümelenen, aralarında minimum mesafe olan oyuncuları, oyun kenarlara genişleyip durdukça birbirinden kopuyor. Sabırla ama seri bir şekilde yana pas yaparak Adanaspor'un tüm kurgusunu dağıtmak mümkün.

Beşiktaş da bunu yaptı. Atiba % 96 pas isabetiyle oynadı. İleri oynadığı top sayısı bir elin parmağı kadar yok ama ana stratejiyi kusursuz uyguladı.

Turuncu beyazlılar öncelikle savunmaya çalıştığı merkezde devasa boşluklar verdi. Beşiktaş'ın göbekte pas alıp her yöne top gönderebileceği fırsatı oldu. Savunma arkasını, kenarları, hatlar arasını; kısacası her yeri rahat rahat besleyebildiler.

Cenk'in koşusu ve laubalilik

Aboubakar'ın golü de bunlardan biriydi. Oğuzhan klas bir pas attı ama asıl krediyi alması gereken - normalde sıfıra yakın ceza sahası dışı katkısına sahip - Cenk'in geriye gelerek yaptığı sahte koşuydu. Ona yakın oynayan stoperini beraberinde sürükleyerek konfor alanının dışına çıkardı ve hem pas kulvarı açtı hem de Aboubakar için koşu alanı yarattı. Kamerunlu çok rahat son vuruşla golü attı.

Beş dakika sonra da acemice bir penaltıyla Beşiktaş 2. golü attı ve maç aslında orada dönmesi imkansız bir duruma geldi.

Sonrasında da bir araba pozisyon var. Quaresma oyun içerisindeki yüksek eforuna ve etkinliğine rağmen laubalilikte yine zirve yapınca fark açılmadı. Tolgay'ın kontrol edip vurabileceği halde tek vuruş sevdası, Aboubakar'ın geç kalışları, hatta Atınç'ın duran toplardaki basiretsizliği derken fark açılmadı.

Koman da bir anlık gafleti değerlendirdi. Topu kurtarıp kendini bıraktığı pozisyonda Atınç'ın teması yoktu. Teşebbüse penaltı verilip verilmediğini hakem hocaları bilgilendirsin. Gueye'nin Panenka penaltısı ise şıktı.

Adana'nın işi zor

Beşiktaş, Adana'da cömertçe bir ziyafet çekti ama biraz daha kaliteli takımlar bu laubaliliğe hesabı kilitler. Şenol Güneş'in kulübede çıldırması boşuna değildi.

Adana taraftarının da neden Quaresma'ya taktığını anlamak mümkün değil. Hiçbir şey yokken atılan taş ve yabancı maddelerin takımlarına hiçbir faydası yok.

Adanaspor'un lige tutunabilmesi için gelişmesi şart. Brezilyalıların becerisine bağlı doğaçlama bir oyunları var. Kontra atak oynuyorlar ama savunmaya dönük bir yapıları yok. Geride az pas yapıp ileride Koman'ı bulmaya çalışıyorlar. Edgar Silva en uçtaysa bazen doğrudan topu ona gönderip indirmesini bekliyorlar. Geçiş oyununu Digao ile sağladıklarından, hücumda genelde sağa yatıyorlar. Çok tahmin edilebilir, kötü bir takım.

Sahip oldukları en iyi şey sahanın zemini.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!