Osmanlı hak etti, kazandı...

12 Eylül 2016 Pazartesi, 11:16:21 Güncelleme:11:16:24
Haluk Ayyıldız

Haluk Ayyıldız

[javascript protected email address]

Osmanlı normalde defans ağırlıklı oynayan bir takımdır. Fakat ne olduysa Mustafa Akçay, Avni Aker’de yeni oyunculardan kurulu Trabzonspor’a karşı saldırıya geçti ve eski çalıştırdığı takımının aklını başından aldı, hak ederek kazandı. Osmanlı’nın özellikle Ndiaye, Delarge, Umar ve Webo dörtlüsü çok çalışkandı. Goller kaçırdılar. Hatta Onur Kıvrak gününde olmasaydı maçı farklı da kazanabilirlerdi.

Trabzonspor’a gelince... Osmanlı’nın ataklarını durdurup, kontrataklarla gol bulmayı hedefledi. Yani rakibinin anlık dalgınlıklarını değerlendirmekti hedef. İlk yarıda Castillo, Suk ve Durica bunu yaptılar ama işi bitiremediler. Hep diyorum... Ersun Yanal’ın takımının her maçta ayrı bir hikayesi olacak. Bu maç da böyle geçti. Şimdi yapılması gerekenleri sıralayalım; Ersun Yanal’ın bir an evvel takım oyun yapısını sağlam hale getirip, rakibe göre değil, kendi sistemini karşı takıma kabul ettirebilecek oyun tarzına dönmesi gerekmektedir. Oyun sisteminde ani değişiklikler (3-5-2 gibi...), kötü sonuçlara yol açmaya devam edecektir. Evet, bu takımın zamana ihtiyacı var, çok fazla bir arada da oynamadılar. Fakat mağlubiyetlerin sayısı arttığında bunu kimseye anlatamazsınız, biz size destek versek bile.

Osmanlıspor’un taş gibi takım olduğunu hatırlatmakta fayda var diyerek devam edelim. Boşuna bu takım ülkemizi Avrupa’da temsil etmeyecek! Mustafa Akçay’ın ikinci yılında takımına verdiklerini de kimse gözardı etmesin. Helal olsun diyorum. Dün öne çıkan asıl özellikleri fizik gücüyle Trabzonspor’u örümcek ağı gibi sarmalarıydı. Kötü gidişatın farkına varan Ersun Yanal sonra da oyuna Muhammet, Aytaç ve İbanez’i soktu. Fakat Osmanlı bir sistem takımı olduğu için hiç istifini bozmadı ve karşılıklı hamleleriyle de Trabzonspor’u yine durdurmasını bildi.

Trabzonspor takımında ilk kez 11’de oynayan Suk’un performansıyla ilgili söyleyeceklerimiz de var. Suk yetenekli fakat sağlı sollu ortalar alamadığı için topla buluşmakta zorluk çekti, buluştuğunda da Osmanlı defansı yüzünü kaleye çevirmedi. Muhammet Demir oyuna sonradan girmesine rağmen duraklama döneminden bir türlü kurtulamıyor. Bir sıkıntısı var galiba. Sonuç olarak Trabzonspor, Antep deplasmanından sonra kendi evinde de Osmanlı’ya 2 farklı skorla kaybedip, 6 puan bıraktı. Bu hiç iyiye işaret değildir, haberiniz olsun.

HARİKASIN ONUR
Trabzonspor’da dün akşam kim iyi oynadı diye sorarsınız Onur dışında ayakta kalan ismi yoktu ve sürüyle mutlak kurtarışlar yaparak farkı önledi.

AKÇAY'A BAŞARILAR
Mustafa Akçay harika bir takım kurmuş, mükemmel bir kadrosu da var. Avrupa Ligi’nde ülkemizi başarıyla da temsil edeceğine gönülden inanıyorum ve kendisine başarılar diliyorum.

DİĞER YAZILARI