Salmonella bakterisi nedir?
Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda, önceki akşam 731 asker yediği yemekten zehirlenip hastaneye kaldırıldı. Birliğe yemek sağlayan firmanın 24 çalışanı gözaltına alındı. Milli Savunma Bakanı Işık, firmanın sözleşmesinin feshedildiğini ve zehirlenmede 'salmonella' bakterisi tespit edildiğini açıkladı. Peki salmonella bakterisi nedir?
BURASI TÜRKİYE 19 Haziran 2017 Pazartesi

Salmonella bakterisi, ilk kez domuzlarda keşfedilen ve bağırsak enfeksiyonuna neden olan, çubuksu şeklinde bir gram negatif bakteri türüdür.

Yumurta, kümes hayvanları, meyve suyu, pişmemiş sebze ve meyve, baharatlar, pastörize edilmemiş sütten de insanlara bulaşırlar. İyi pişirilen etlerde ve hazır ürünlerde olma ihtimali yoktur. Ayrıca gıda zehirlenmelerinin en yoğun görüldüğü bir grup bakteriye verilen isimdir.

 

Özellikle kuşlar, diğer hayvanlar ve insanların bağırsaklarında yaşama alanı bulur. 12-72 saat içinde belirtilerini göstermeye başlar. İshal en önemli belirtisi olurken kusma, baş ağrısı, bulantı, yüksek ateş, karın ağrısı da salmonella enfeksiyonunun belirtileri olabiliyor. Bağışıklığı zayıf kişilerde sıvı tedavisi gerekmekir.