İstanbul'a turist olarak gelmişti
Hindistan'dan İstanbul'a turist olarak gelen mühendis S.S.'yi, Hintli ve Pakistanlı 5 kişilik çete kaçırdı. 550 bin Hindistan Rupisi fidye isteyen çete, S.S.'nin kaçırıldığına inanmayan aileye işkence görüntülerini canlı izletti. Polis, genç mühendisi 6 saatte kurtardı.
BURASI TÜRKİYE 07 Aralık 2017 Perşembe

Hindistan'da üst düzey bir bürokratın oğlu olan 25 yaşındaki makine mühendisi S.S., Türkiye'deki bir arkadaşının tavsiyesi üzerine turist olarak 18 Ekim'de İstanbul'a geldi. Arkadaşı, genç mühendisi Hintli sevgilisi Ravinder S.'nin Esenler'deki evine götürdü. Bir süre sonra Türkiye'de kalmaya karar veren S.S.'ye, uygun diye başka bir ev gösterildi. Ravinder S., genç adamı 'ev eşyası almasına yardımcı olacağını' söyleyerek Pakistanlı Adnan S.'yle tanıştırdı. Adnan S., 30 Kasım günü S.S'yi 'eşya bakma' bahanesiyle Arnavutköy'deki bir eve götürdü.

BODRUMDA DEHŞET

Bodrum katındaki dairede Pakistanlı Kamer A., İmran A. ve Tarık M., alıkoydukları S.S.'yi dövüp el ve ayaklarını bağladı. Bu arada Ravinder S. de genç mühendisin ailesini arayıp durumu anlattı, çetenin 550 bin Hindistan Rupisi (84 bin dolar) fidye istediğini anlattı. Çete üyeleri, oğullarının kaçırıldığına inanmayan aileyi görüntülü arayıp S.S.'ye yaptıkları işkenceyi canlı izletti. Ravinder S., "İnanmazlarsa parmaklarını kesin, izletin" talimatını verdi.

Aile, 1 Aralık'ta Hindistan'daki konsolosluk aracılığıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvuru yaptı. Asayiş Şube Rehine Kurtarma ve Müzakere Timi hemen harekete geçti. Polis önce telefonları inceledi. Ailenin Arnavutköy'de ankesörlü bir telefondan arandığı belirlendi. Telefon kulübesine yakın 70 daire mercek altına alındı, ev tespit edildi. Ailenin başvurusundan 6 saat sonra düzenlenen baskında, S.S. el ve ayakları bağlı perdeyle ayrılmış bir bölümde bulundu. Genç mühendis, sevinç gözyaşları içinde kendisini kurtaran polise sarıldı. Önce evdeki 4 Pakistanlı gözaltına alındı, ardından da olayın organizatörü Hindistanlı Ravinder S. Esenler'de yakalandı. Çetenin 5 üyesi de tutuklandı.

ÜLKESİNE DÖNDÜ

Kâbustan saatler içinde kurtarılan S.S., önce hastaneye, sonra da emniyete götürüldü. Hindistan Konsolosluğu yetkilisine teslim edilen genç mühendis, hemen ülkesine döndü.

MUSTAFA ŞEKEROĞLU/GAZETE HABERTÜRK