Süleyman Dilbirliği'nden acı haber
'Ayla' filmine konu olan 91 yaşındaki Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
BURASI TÜRKİYE 07 Aralık 2017 Perşembe

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği, çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak hayatını kaybetti. Dilbirliği, solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla 12 Kasım'dan bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

Hastaneden yapılan açıklamada, "Solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla hastanemiz yoğun bakım kliniğine 12 Kasım'da yatırılan Dilbirliği, yaklaşık 30 gündür aralıklı organ destek tedavileriyle takip ve tedavi altında tutulmuştur. Ancak hastamızın son bir hafta süresince genel durumunda bozulma görülmüş ve son 24 saat boyunca gelişen organ yetmezliği sonucunda yapılan tüm müdahalelere rağmen gazimiz vefat etmiştir" ifadelerine yer verildi.

Astsubay Süleyman Dilbirliği, Kore Savaşı sırasında ailesini savaşta yitiren Eunja Kim isimli 5 yaşındaki Koreli kız çocuğunu sahiplenerek adını Ayla koymuş ve bu öyküsüyle 'Ayla' filmine konu olmuştu. (AA)