O müşteriye rekor tazminat!
ABD'de karpuz alırken sakatlanan müşteriye 7.5 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi.
DÜNYA HALİ 11 Kasım 2017 Cumartesi

ABD'li perakende devi Walmart'ın Alabama'daki marketinde, Henry Walker isimli kişi, karpuz almak isterken ayağının reyonun önündeki tahta paletlere sıkışmasıyla düşmüş; bunun üzerine kalçası ve bir bacağı kırılmıştı. Olayın ardından Walmart'ı suçlayan Walker, perakende devine dava açmıştı. 

Mahkemde, Temmuz 2015'te gerçekleşen kaza sırasında 59 yaşında olan Walker'ın, kazadan önce haftada 3 kez basketbol oynadığı, şimdi ise yürüteçle yürümek zorunda kaldığı belirtildi. Yıllar süren mücadelenin ardından Walker, mahkeme heyeti tarafından haklı bulundu. Walker, 7 buçuk milyon dolar tazminat kazandı.

'MÜŞTERİNİN KENDİ DİKKATSİZLİĞİ...'

Walmart ise, karpuz reyonunun ülke genelinde kullanıldığını ve söz konusu yaralanmanın müşterinin kendi dikkatsizliği nedeniyle yaşandığını savundu. Jürinin cezasını 'aşırı' bulduklarını belirten Walmart sözcüsü, kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

Henry Walker'ın avukatı Charlie Gower ise 'Walmart'ın kazayı umursamadığını' söyleyerek kararın adil olduğunu savundu. Gower "Birinin ayağının sıkışmaması için tahta paletin üstünü kapatmaları gerekiyordu ve yapmadılar" dedi. (BBC)