PKK/PYD ile DEAŞ'ın gizli anlaşmasına ABD yorumu
Pentagon'dan PKK/PYD ile DEAŞ arasındaki gizli anlaşmayla ilgili açıklama geldi. "İki örgüt arasındaki yerel çözüm, saygı duyuyoruz"...
DÜNYA HALİ 14 Kasım 2017 Salı

Terör Örgütleri PKK/PYD ile DEAŞ arasında, Rakka'daki millitanların tahliye edilmesine ilişkin anlaşma yapıldığı iddiaları daha önce de gündeme gelmişti.  Ancak İngiliz BBC kanalı bu olayı detaylarıyla ortaya koydu. Olayın tanıklarıyla görüştü.

Buna göre Rakka'nın ABD öncülüğündeki PKK/PYD güçlerince ele geçirmesinden önce, yüzlerce araçlık bir konvoyun kentten çıkmasına izin verildi. Konvoyda çoğu DEAŞ militanlarının ailelerinden oluşan yaklaşık 4 bin kişi vardı. Bunların arasında 250'si bizzat DEAŞ militanıydı. Çoğu da yabancı kökenliydi. Habere göre konvoyla birlikte kentten ayrılan 10 kamyonda silah ve mühimmat yüklüydü. Bu olaydan kısa bir süre sonra Rakka'nın PKK/PYD'nin eline geçtiği açıklandı. 

"İKİ ÖRGÜT ARASINDAKİ YEREL ÇÖZÜM"

İşte bu gizli anlaşma ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Eric Pahon'a soruldu. Pahon,  iki terör örgütü arasındaki anlaşmayı "yerel bir soruna bulunan yerel bir çözüm" olarak tanımladı.

Anlaşmanın tamamen sivilleri koruma amaçlı olduğunu iddia eden Pahon, "Ortaklarımızla her zaman tam mutabık olmayabiliriz ama onların kendi sorunlarına çözüm bulmasına saygı duyuyoruz" dedi.

Eric Pahon, Rakka'da sivil sayısının fazlalığından dolayı ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun hava saldırısı düzenlemekte zorlandığı bir durumda, Suriye'de SDG ismini kullanan PKK/PYD'nin, DEAŞ ile söz konusu anlaşmayı yaptığını söyledi.

'PARÇASI DEĞİLİZ AMA SAYGI DUYUYORUZ'

Pahon, PKK/PYD'nin Rakka'yı terk etmeleri için DEAŞ ile gizli anlaşma yaptığı haberlerine ilişkin, anlaşmanın parçası olmadıklarını ancak buna saygı duyduklarına söyledi.

Söz konusu anlaşmanın PKK/PYD'nin kurduğu sözde Rakka Sivil Konseyi ile Arap kabile liderleri tarafından yapıldığını dile getiren Eric Pahon, anlaşmanın sivil halka ve DEAŞ militanlarının ailelerine Rakka'dan çıkmaları için izin verirken DEAŞ ile iş tutan Suriyelilere ise onları topluma kazandırmak üzere bir fırsat tanındığını öne sürdü.

'KOALİSYON ANLAŞMANIN AKTİF TARAFI DEĞİL'

Koalisyondan üst düzey bir yetkilinin anlaşmayı gözlemlediğine de değinen Pahon koalisyonun bu anlaşmanın aktif bir tarafı olmadığını savundu.

Sözcü, kentten ayrılan tüm sivillerin taramadan geçirildiğini, aralarında yabancı savaşçıların bulunduğu DEAŞ militanlarının ise tutuklandığını ifade etti.

Buna karşın birçok haber kaynağı, Rakka'dan anlaşma kapsamında ayrılan DEAŞ militanlarının kaçmasına izin verildiğini belirtmişti.

AA muhabirlerinin geçen ay ortalarında yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, PKK/PYD, DEAŞ ile süren bir haftalık görüşmelerin ardından örgütün yerli terörist savaşçılarının Rakka'yı terk etmesine izin vermiş ve söz konusu teröristler Deyrizor'un kırsal kesimlerine tahliye edilmişti.

Her iki terör örgütünün vardığı anlaşma gereği ise DEAŞ'ın yabancı terörist savaşçılarının çıkışına izin verilmediği kaydedilmişti.

'ANLAŞMA SIR DEĞİL'

İngiliz haber kanalı BBC'nin, ABD destekli PKK/PYD ile DEAŞ arasındaki anlaşmayı "gizli anlaşma" olarak duyurması üzerine, ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Dillon mesajında, "Bu bir sır değil. Koalisyon 10 ve 14 Ekim'de basın açıklamaları yaptı, BBC Radyo dahil birçok haber kuruluşu ile konuştu. Bu yerel bir soruna yerel bir çözümdü. Koalisyon tamamen katılmasa da ortaklarımızın kararına saygı duyduk" ifadelerine yer verdi.

"AKLA ZİYAN BİR İŞ"

Başbakan Binali Yıldırım da partisinin grup toplantısında değindi bu konuya. Başbakan Yıldırım: "Rakkada DEAŞ'lıları temizlemek yerine, DEAŞ'lılara silahlarıyla birlikte Rakka'dan çıkmaları için destek olmuşlar. Bu ne demek? Biz ne dedik Amerika'ya? Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü yok etmek için mücadele, devletlerin yapacağı iş değildir, akla ziyan bir iştir. İşte sonuçları ortaya çıkıyor. " dedi. Yıldırım şunları söyledi.