Siber zorbalık kurbanı oldu
Avustralya'nın simge şapka markalarından birinin reklam yüzü olan 14 yaşındaki Amy Everett, internette uğradığı zorbalık nedeniyle intihar etti.
DÜNYA HALİ 12 Ocak 2018 Cuma

Avustralya'da siber zorbalığa maruz kalan 14 yaşındaki Amy Everett intihar ederek hayatına son verdi. Ülkedeki ünlü şapka markası Akubra'nın reklam yüzü olan çocuğun ölümü, ülkede şok etkisi yarattı. Amy'nin babası Tick Everett, kızının bu dünyadaki kötülüklerden kurtulmak istediği için yaşamına son verdiğini açıkladı. Aile Facebook'tan yaptığı yazılı açıklamada her türlü tehdit ve zorbalığa karşı ses çıkarılması çağrısında bulundu. Kızlarının nazik, sevgi dolu ve güzel bir ruha sahip olduğunu söyleyen aile, Amy'nin yaptığı "Sesin titrese de konuş" sözlerinin yazılı olduğu resmi de basınla paylaştı.

Everett ailesi, "Eğer bir şekilde söylediklerinin şaka olduğunu ya da taciz ve zorbalıkla başkalarından daha üstün olabildiklerini düşünen o insanlar bu yazıyı okuyorlarsa lütfen cenaze törenimize gelsinler ve nasıl bir yıkım yarattıklarını görsünler" çağrısında bulundu.

Aile, kızlarının yaşadığı saldırıların niteliğine ilişkin ayrıntı vermedi. Akubra şirketi Facebook’tan yaptığı açıklamada, "Zorbalığın hiçbir çeşidi kabul edilemez. Bu gibi davranışlara rastladığımızda insanların haklarını savunup savunmayacağımız da bize bağlı. Dolly içimizden birinin kızı, kardeşi ya da arkadaşı da olabilirdi" ifadesine yer verildi. Avustralya'nın Ulusal Zorbalıkla Mücadele Merkezi (NCAB) geçen 10 yılda ortalama zorbalık oranlarının düşüşe geçtiğini ancak siber zorbalığın keskin bir artışta olduğunu söylüyor. (GAZETE HABERTÜRK)