Sözcü gazetesine FETÖ operasyonu
Sözcü gazetesinin sahibi ve 3 çalışanı hakkında gözaltı kararı...
GÜNCEL HABERLER 19 Mayıs 2017 Cuma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütttüğü soruşturma kapsamında Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, İnternet Sitesi Sorumlu Müdürü Mediha Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı verildi.

Gözaltının gerekçesi "Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyanı kolaylaştırmak, cumhurbaşkanına fiili saldırıyı kolaylaştırmak" ve "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte FETÖ/PDY adına suç işlemek."

Gökmen Ulu'nun İzmir'deki diğer üç şüphelinin ise İstanbul'daki adreslerinde arama yapıldı.

Burak Akbay'ın İstanbul'daki evine giden polis, işadamının yurtdışında olduğunu tespit etti. Akbay'ın evinde yapılan aramada eşinin tablet bilgisayarına el konuldu. Olgun ve Ulu gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

 

15 TEMMUZ TARİHLİ HABER DOSYADA

Soruşturma kapsamında, yer alan bazı suçlamalara ilişkin detaylar ortaya çıktı. Soruşturma dosyasında, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden hemen önce saat 16.25'te Sözcü gazetesinin internet sitesinden yer alan ve Gökmen Ulu imzalı, ''Sözcü Erdoğan'ı buldu'' haber ve görsellerinin yer aldığı öğrenildi.

Yine gazetenin, 1 Ocak 2016 yılında gazetenin birinci sayfasından yayınlanan ''2016 falınız'' başlıklı haberde ve içerikte yer alan bulmacada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ifadelerin yer aldığı görselin de soruşturma dosyasında mevcut olduğu kaydedildi.

BAŞSAVCI'DAN AÇIKLAMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, "Sözcü Gazetesinin yöneticileri hakkında yakalama var. Gözaltı var. Soruşturma işlemleri devam ediyor" dedi. Kimler hakkında işlem yapıldığı sorusuna da Fidan, "Sadece patronu ve birkaç çalışanı" karşılığını verdi. Savcı Fidan gazete sahibi Akbay'ın ise firari olduğunu belirtti.

"REFERANDUMDA TÜRKİYE'DEYDİM"

Burak Akbay ise Sözcü gazetesinin internet sitesi üzerinden açıklama yaptı. Savcının kendisi için firari demesine tepki gösterdi. Akbay şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye´nin en çok satan gazetesinin sahibi, sadece doğruları duyurmaya gönül vermiş bir ekibin ferdi olduğum için beni hedefe koydular. Savcının firari olduğum yolundaki açıklaması ise tam bir skandal. Referandum öncesi her Türk vatandaşı gibi oyumu kullanmak için Londra´dan İstanbul´a dönüp, vatandaşlık görevimi yerine getirdim. Yani Türkiye´deydim...
Referandumun ardından anneannem vefat etti. Yine Türkiye´ye geldim. Bu nasıl firarilik, anlamak mümkün değil."

"OPERASYON KABUL EDİLEMEZ"

Operasyona CHP'den tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Sözcü'ye yapılan operasyon kabul edilemez. Medya üzerinde bu kadar baskıyı Türkiye kaldıramaz.  Buradan bu bayram günü, bütün yargı mensuplarına çok açık ve net bir çağrı yapıyorum. Siz adalet dağıtmakla yükümlüsünüz, sizin bulunduğunuz makamlar kutsal makamlardır. Bu makamlar siyasi otoriteye teslim edilemez. Siyasi otoritenin sopası olmaktan vazgeçin ve Türkiye'ye adalet dağıtın" diye konuştu. 

"GÜLEN ZİL TAKIP OYNUYORDUR"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de operasyona tepkisini "Bu iş en sonunda FETÖ'nün işine yarar. Şu an Fethullah Gülen Amerika'da zil takıp oynuyordur. 'Bu iş sulandı, Sözcü'yü bile FETÖ yaptılar' diyordur. Fethullah Gülen bugün herhalde dünyanın en mutlu insanıdır" sözlerilyle ifade etti. (A.A-DHA)