'Bu paralar Türkiye'ye gelmeli...'
Türk Tarih Kurumu (TTK) eski Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü'nün, Sultan II. Abdülhamid Han'ın borsada çok para kazandığı iddiasını Şehzade Orhan Osmanoğlu doğruladı.
GÜNCEL HABERLER 17 Temmuz 2017 Pazartesi

Türk Tarih Kurumu (TTK) eski Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü'nün, Sultan II. Abdülhamid Han'ın borsada kazandığı paralar ile birlikte yabancı bankalarda yüklü miktarda parası olduğu yönündeki iddialarına Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan destek geldi. Osmanoğlu, "Biz bu paraların Türkiye'ye gelmesini çok istiyoruz. Çünkü bizim bir ahdımız var" dedi.

'6 BİN 800'E YAKIN MÜLK VAR'

Osmanoğlu, "Sultan Abdulhamid Han çok büyük servetler edindi. Bunlar içinde yurt içinde ve yurt dışında 6 bin 800'e yakın mülk var. Borsada çok büyük paralar kazandığı söylenir ve doğrudur bu. Hocamız bize de yardımcı oldu bu hususta. Konuyla ilgili yargıda devam eden bir davamız var zaten. Yargıda devam eden davamız verasetle ilgili. Bu paralarla ilgili soruşturmamızı daha yeni açacağız, onu takip edeceğiz inşallah" diye konuştu.

'BU PARALAR TÜRKİYE'YE GELMELİ'

Söz konusu paraların Türkiye'ye kazandırılmasını çok istediklerini dile getiren Osmanoğlu, şöyle devam etti:

"Sultan Abdulhamid Han tahttan indirildiği zaman İttihat ve Terakki, Selanik'e gitmeden önce buradan bir takım kâğıtları imzalattırdılar kendisine. Ondan sonra Selanik'e gittiği zaman Deutschebank'ın müdürünü Selanik'e getirip ve o paraları aldılar diye biliyoruz. Fakat Sultan Abdulhamid Han'ın çok zeki olduğunu ve mutlaka bu paraların hepsini vermediğine inanıyoruz. Tahminimiz bizim çok cüzi bir kısmını söylediğini ve diğerlerini sakladığını ve söylemediğini düşünuyoruz. Biz bir çalışma yapıyoruz. Bu paraların Türkiye'ye gelmesini çok istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kazanmasını istiyoruz çünkü bizim bir ahdımız var; eğer biz varlıklı olursak insanların hayrına bir vakıf kuracağız inşallah." (İHA)