ABD'den S-400 füze savunma sistemi açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasını7 "kaygı verici" olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "ne olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz?" yanıtını verdi.
GÜNDEM 13 Eylül 2017 Çarşamba

Sözcü Nauert, günlük basın toplantısında bir soru üzerine Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 savunma sistemi görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Nauert, "NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli. Rusya sistemi, eğer Türkiye bahsedildiği gibi S-400'leri alırsa bu standartlara uymaz ve bu bizim için kaygı verici bir durum" diye konuştu.

ERDOĞAN: SİZİ Mİ BEKLEYECEĞİZ

Bu açıklamaya yanıt gecikmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanları ile yaptığı toplantıda bu konuya değindi. Erdoğan, "Önemli adımlar atıyoruz, şurada bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler ya. Ne olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz? Biz de bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız." diye konuştu.  


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri-teknik iş birliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, TASS haber ajansına verdiği röportajda, Rusya ile Türkiye arasında S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına yönelik sözleşmenin imzalandığını ve uygulanmaya hazırlandığını duyurmuştu. (AA)