Abadi yalanladı...
Irak Başbakanı Abadi, "Orduyu halka karşı kullanmayacağız ve Kürtlere karşı savaş başlatmayacağız" dedi.
GÜNDEM 12 Ekim 2017 Perşembe

Haşdi Şabi Ordusu´nun 16. Tugay komutanı Nebil İsa, Kerkük ve Musul´da durumun gergin olduğunu ve Irak ordusuyla olası bir operasyona hazır olduklarını söyledi.

DHA muhabiri İrfan Sapmaz'a konuşan İsa, "Kerkük´te emniyet bizim elimizde Türkmenlerin elinde. Burasını peşmergeye vermeyeceğiz. Kerkük olsun, Musul olsun Türkmen´dir, Türkmen kalacak. Canımızı versek bile Kerkük´ü vermeyiz" dedi.

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi de dün Kerkük ve Musul´da tansiyonun yüksek olduğunu, olası bir peşmerge saldırısı durumunda Irak Parlamentosundan Başbakan İbadi´den emir bekledikleri söyledi. 

Söylentiler bölgedeki tansiyonu yükselttti. Ancak Irak Başbakanı tansiyonu düşürecek bir açıklama yaptı. 

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, devlet televizyonuna, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlere savaş başlatmayacaklarını söyledi.

"Irak'ın birliğini korumak da görevimiz" diyen İbadi, anayasanın uygulanması, vatandaşların güvenliğinin sağlanması ve milli servetin korunmasına önem verdiklerini vurgulayarak tüm bunların da kendi sorumlulukları dahilinde bulunduğu ifade etti.

Peşmerge Erbil-Musul kara yolunu açtı

Bu arada bu sabah da, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmergeler, Irak ordusunun operasyon düzenleyeceği yönündeki iddialar üzerine  Erbil-Musul kara yolunu trafiğe kapattı. Yolun kapatılmasından dolayı Musul kent merkezinden yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alan Peşmerge'ye ait Bazgirtan kontrol noktasında uzun araç kuyruğu meydana geldi. Bir süre sonra yol tekrar açıldı. 

Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi Peşmerge Komutanı Yardımcısı Şeyh Ato Zebari,  Erbil-Musul kara yolunda trafiğinin normal bir şekilde akmaya başladığını, geçişlerde herhangi bir duraklamanın olmadığını ifade etti. (DHA-AA)