9 bin kutu film kamuoyuna açılacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait görüntülerin de yer aldığı tarihe ışık tutacak 9 bin kutu film kamuoyuna açılacak.
KÜLTÜR SANAT 07 Aralık 2017 Perşembe

Sinema Genel Müdürlüğü tarafından hazırlıkları devam eden çalışmayla Türkiye tarihine ışık tutacak görüntüler gün yüzüne çıkacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivlerinde bulunan ve dijital ortama aktarımı yapılan 9 bin kutu film kamuoyu ile paylaşılacak. Filmler içerisinde Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait görüntüler de yer alıyor. Bakanlık, yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi öngörülen çalışma kapsamındaki görüntüleri, hazırlanacak internet sitesi üzerinden yayınlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçmiş yıllarda da sinema ve görüntü arşivinde bulunan filmlere yönelik restorasyon çalışmasını gerçekleştirmişti. Özel koşullardaki güvenlik önlemleri altında muhafaza edilen filmlerin bir bölümü de dijital ortama aktarılmıştı.

SİNEMA FİLMLERİNDE 'ENGEL' KALKIYOR

Öte yandan, engelli vatandaşların da rahatlıkla sinema filmlerini izleyebilmesini sağlamayı amaçlayan Bakanlık, maddi destek sağladığı filmlerde görme engelliler için 'sesli betimleme', işitme engelliler için de 'işaret dili' uygulamasını başlatma kararını almıştı.

Bu kapsamda maddi destek verilen uzun metrajlı filmlerin 'sesli betimleme', 'işaret dili' ile ayrıntılı alt yazılı versiyonları Bakanlığa teslim edildi. Söz konusu eserler gerçekleştirilecek etkinlikler aracılığıyla engelli vatandaşlarla buluşturulacak.

Bakanlık 2017'de, 30 uzun metraj kurgu film yapım projesine 25.6 milyon lira, 71 belgesel film yapım projesine 5 milyon lira, 45 senaryo yazım projesine 544 bin lira, 34 kısa film projesine 456 bin lira, 10 animasyon film projesine 236 bin lira ve 6 araştırma, geliştirme projesi için de 255 bin lira destek sağladı. Böylelikle sinema sektörüne verilen toplam destek 32.4 milyon lira oldu.

Ayrıca 27'si yurt dışı, 74'ü yurt içinden sinema alanında 101 sanatsal etkinliğe 22.8 milyon lira destek verildi. (AA)