Kışın nasıl kilo verilir?
Uzmanlar kış aylarında sağlıklı kilo vermek için en etkili 8 yöntemi açıkladı.
SAĞLIK 26 Ocak 2018 Cuma

Kışın sağlıklı kilo vermek mümkün... Kış aylarında günlerin kısalması ve havanın erken kararması, gün içerisinde yemek yeme alışkanlığını azaltıyor. Uzmanlara göre bu durum kışın zayıflayabilmek için bir avantaj oluşturuyor. Ancak kışın kilo vermeyi sağlayan ayrıcalıklara rağmen yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle, verilen kilolar fazlasıyla geri alınabiliyor. Bu yüzden fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin bazı püf noktalara dikkat edip birtakım kurallar uygulaması gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özlem Tay, kışın sağlıklı kilo vermek için en etkili 8 yöntem hakkında bilgi verdi. 

KIŞ AYLARINDA ZAYIFLAMANIN YOLLARI

1) KIŞ MEVSİMİNİ KİLOLU GEÇİRMEK ZORUNDA KALMAYIN

Vücutta bulunan yağ hücreleri ikiye ayrılıyor. Beyaz hücreler daha çok kilo alımına neden olurken, kahverengi hücreler ise yağları kısa sürede yakarak, vücut ısısını dengede tutmaya çalışıyor. Kış aylarında vücut üşüdüğünü hissettiği anda, ısıyı dengede tutmak amacıyla kahverengi hücreleri harekete geçirİyor. Böylelikle beyaz yağ hücreleri yakılıyor ve vücutta enerji olarak açığa çıkıyor. Metabolizma hızı da bu sayede artıyor.

Kış mevsiminde soğuk havanın yanı sıra kış sebzelerinden de kilo vermek için yararlanılabilir. Karalahana, beyaz lahana, pazı, brokoli, kereviz, ıspanak ve pırasa gibi kök bitkileri, kilo kaybında önemli bir role sahip. Çünkü kök bitkileri diğer besinlere oranla ortalama iki kat daha fazla lif içeriyor.

2) VÜCUNUZU AÇ BIRAKARAK CEZALANDIRMAYIN

Uzun süre aç kalmak zayıflamaya yardımcı oluyor; ancak açlıkla verilen kilolar, vücuttan su ve kas kayıplarına yol açıyor. Aynı zamanda uzun süreli açlıktan sonra alınan besinler, metabolizmanın yaşamını sürdürmesi için daha yavaş çalışılarak harcanıyor. Bu şekilde vücut kendini koruma altına alıyor ve alınan her kaloriyi vücuda yağ olarak depoluyor. Yani vücut, bu tür bir beslenme alışkanlığına uzun süre dayanmaz ve eski yeme alışkanlıklarına dönüldüğünde, verilen kilolar hızla geri alınır. Ayrıca aç kalarak günlük yaşama devam etmeye çalışmak; yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı ve nefeste aseton kokusu gibi sorunlara yol açar.

3) LIGHT İÇECEKLERİ ABARTMAYIN

Enerji içeriği açısından referans ürünlere göre yağı yüzde 25 azaltılmış ürünler light besin olarak kabul ediliyor. Bu besinlerin enerjilerinin yanında genellikle şeker ve yağ içerikleri de azaltılıyor. Light ürünün üretim sebebi günlük alması gereken kalori, yağ ve şeker miktarını azaltmak, aynı zamanda içerdiği lif içeriği sayesinde kişiye doygunluk hissi vermesini sağlamak.... Ancak diyet yapanlar için önerilen bu ürünler kontrolsüz tüketildiğinde, kilo vermek yerine kilo alımına yol açıyor.

4) TEK BİR BESİN ÇEŞİDİNE TAKILMAYIN

Yaşam boyunca görülen ve tüketilen hiçbir besinin diğerinden üstün değil... Herhangi bir besin gurubunun atlanması vücut sağlığını olumsuz etkiler, kalp ve kanser gibi önemli hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Her çeşit besin grubunun vücut için ayrı bir işlevi var. Hiçbir besin tek başına, son derece karmaşık ve sistemli işleyen vücut mekanizmasının, düzensiz ve eksiksiz çalışmasını sağlayamaz. Bu nedenle besin çeşitliliğine önem verilmeli ve her besin grubundan yeterli miktarda tüketmeye özen gösterilmeli.

5) EKMEĞİ HAYATINIZDAN ÇIKARMAYIN

Her besinin ayrı bir değer vardır. Besinler sadece yeterli ve dengeli tüketilmediği sürece kilo alımına yol açar. "Ekmek de diğer besinler gibi kişinin ihtiyacına göre alındığı takdirde kilo aldıran sağlıksız bir besin olmaktan çıkıyor. Aksine B grubu vitaminlerinden zengin ve içerdiği kompleks karbonhidrat nedeniyle kişiye hem tokluk hissi veren hem de kan şekerini düzenleyen bir besin... Kompleks karbonhidrat olarak bahsedilen; kepekli, çavdar ve tam buğday ekmeğidir. Sağlıklı bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı bütün besinlerin yüzde 55-60'ıdır. Bu orana ekmek yemeden ulaşmak mümkün değildir. Ayrıca hiç ekmek tüketilmediğinde abur cubur ve yüksek kalorili yiyeceklere yönelme ile birlikte kilo alımı artıyor.

6) MEYVEYİ ŞEKER İÇERİĞİ YÜZÜNDEN SUÇLAMAYIN

Diyet yaparken en çok tüketilmesi gereken gıdaların başında, ilk olarak sebze ve daha sonra da meyve geliyor. Her gün sebze ve meyve tüketmeden sağlıklı olmak mümkün değil... Diyet yaparken de meyve tüketimi belirli ölçüde şart. Meyve şekeri düşünüldüğü gibi diyeti bozmaz. Burada önemli olan kararında tüketmektir. Aksi halde, gerekli vitamin ve minerallerden yoksun kalan vücut, diyet döneminde zarar görecektir. Diyet yaparken meyvenin suyu yerine kendisi tercih edilmelidir. Lifinden ayrılan meyve şekeri, işte o zaman vücut için yararını büyük ölçüde yitirmiş olacaktır.

7) AKŞAM 18.00'DEN SONRA YEMEĞİ KESMEK ZORUNDA HİSSETMEYİN

Her bireyin yaşam tarzı farklıdır. Sabah uyanma, iş saatleri ve akşam uyuma düzeni kişiden kişiye göre değişir. Kilo vermek için önemli olan ne zaman yemek yenildiği değil, ne kadar miktarda besin tüketildiği ve ne kadar fiziksel aktivite ile bunun yakılabildiğidir. Burada, yatış saatinden 3 saat önce akşam yemeği ve 2 saat öncesi ara öğün saatinin bitirilmesine dikkat edilmeli. Diyetler bireye özgüdür ve onun günlük yaşantısına uyum sağlaması gerekir.

8) ASİTLİ YİYECEKLERİ YAĞ YAKAR DÜŞÜNCESİ İLE AÇ KARNINA TÜKETMEYİN

Toplumda, limon ve greyfurt gibi besinlerin aç karnına yenildiğinde zayıflatıcı ve yağ yakıcı özelliği olduğu düşünülse de literatürde ve bilim dünyasında hiçbir besinin yağ yakma özelliğine ilişkin kanıt yok. Limon ve greyfurt, C vitamini içerikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kötü huylu kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir. Ancak asitli yapıları mide asidini artırarak açlık hissi uyandırır ve bu besinler aç karnına tüketildiklerinde mide sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle ideal olan, sabah aç karnına değil ara öğünlerde tüketilmesidir.

Yağ yakan besinlerden biri olduğu düşünülen maydanoz da bu özelliğe sahip değildir. C vitamini yönünden zengin olan maydanoz; idrar söktürücüdür. İdrar kaybı nedeniyle kişi kendini hafiflemiş hisseder. Ancak kilo kaybına ve yağ dokusu azalmasına bir etkisi yoktur.