Evinizin yeni üyesi: LG Hub Robot
LG Electronics, yeni akıllı ev asistanı LG Hub Robot ile yapay zekâyı ve robotları evinize taşıyor.
TEKNOLOJİ 21 Nisan 2017 Cuma

LG Electronics ilk olarak CES 2017 etkinliğinde tanıttığı yeni akıllı ev asistanı LG Hub Robot ile etrafımızı saran 'Nesnelerin İnterneti' dünyasıyla kusursuz bir iletişim kurmak için eşsiz bir imkân sağlıyor. Birçok farklı akıllı ev ekosistemindeki cihazı bir araya getiren LG Hub Robot, Türkiye’nin de dahil olduğu bazı pazarlarda şu an için aktif olmasa da, 'Nesnelerin İnterneti' konseptinin çok daha fazla kullanıcıya erişmesinde büyük bir rol oynuyor.

SES TANIMA TEKNOLOJOSİNE SAHİP
Evdeki diğer akıllı cihazlara bağlanıp tercihleriniz doğrultusunda onları yönetebilen LG Hub Robot’un en önemli özelliklerinden biri ise Amazon Alexa tabanlı ses tanıma teknolojisine sahip olması. Böylece klima ya da kurutma makinesini sadece sözlü komutlarla kullanmanızı sağlayıp akıllı ev teknolojisini bir üst seviyeye taşıyor. LG Hub Robot kullanıcılara sunduğu birçok bildirim sayesinde adım adım sesli komutlarıyla yemek tariflerini anlatabiliyor ya da interaktif ekranı sayesinde buzdolabının içindekileri gösterebiliyor.

GERÇEK BİR KİŞİSEL ASİSTAN
LG Hub Robot, Alexa'nın geniş bilgi birikimine erişim sağlayabildiği için; müzik dinlemek, alarm kurmak, hatırlatma notları oluşturmak ya da hava ve trafik durumunu öğrenmek gibi imkânları da kullanıcılara sunuyor.

Kendisine yöneltilen basit sorulara kafa sallamak gibi beden dili hareketleri ile yanıt verebilecek şekilde tasarlanan Hub Robot; kamerası ve yüz tanıma sistemi sayesinde her bir aile üyesini tanıyıp, her biri için farklı bir selamlama kullanacak şekilde programlanabiliyor. Ekranda beliren yüz sayesinde, geniş bir duygu yelpazesi dahilinde hislerini ifade edebilmenin yanı sıra, hareket ettirilebiliyor ve döndürülebiliyor. 

Hub Robot, mutfak veya oturma odası gibi aile bireylerinin sık bulunduğu ortak alanlara yerleştirildiğinde en iyi performansı gösteriyor. Aynı zamanda evin diğer odalarına Hub Robot’u tamamlayıcı mini robotlar yerleştirilebiliyor. Görsel ekranlara sahip bu mini robotlar Hub Robot’un birer uzantısı oldukları için aynı işlevleri gerçekleştirebiliyorlar. Kullanıcılar isterlerse LG Hub Robot’a çocuklarıyla ilgilenmesi için kitap okumak veya dans etmek gibi basit görevler dahi verebiliyorlar.