ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Van tarihinde ilk kadın kaymakam Saray ilçesine atandı. İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet Müdürleri ve Kaymakamlar Kararnamesi’nin yayınlanmasının ardından Meral Demirbaş Saray ilçesine atanırken, meslektaşı olan eşi Hüseyin Demirbaş da Saray’a 15 kilometre uzaklıktaki Özalp ilçesine atandı. Kaymakam Meral Demirbaş (28), ilçede en büyük sorunun işsizlik ve eğitim olduğunu, bunu çözmek için gerekeni yapacaklarını söyledi. Yaklaşık bir ay önce görevine başlayan Demirbaş, kadın olmasının hemcinslerinin sorunlarını kendisine daha rahatça iletebilmeleri konusunda büyük avantaj olduğunu da vurguladı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN


Cemal AŞAN / VAN (CNA)


“ÖNCELİK EĞİTİM VE İŞSİZLİK”

Saray’ın en büyük sorunları olan eğitim ve işsizlik konularının çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Kaymakam Demirbaş, ilçede çocukları okullu yapabilmek için kapı kapı dolaşıldığını ifade ederek, “Buradaki insanlarımız çocuklarının bir an önce para kazanmasını istedikleri için okumalarına pek sıcak bakmıyorlar. Bunun mücadelesini veriyoruz.
İnsanlarımızı da hor görmüyoruz, çünkü gerçekten zor durumdalar. İlçede işsizlik had safhada. Çünkü genç nüfus çok fazla. İş sahaları olmadığı için işsizlik ilçemizin en büyük korkulu rüyası haline gelmiş durumda” diye konuştu.

‘KAPIKÖY SINIR KAPISI AÇILSIN’

İşsizliğe çözüm olması için Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması gerektiğini belirten Kaymakam Demirbaş, “İlçemizde ciddi anlamda bir işsizlik söz konusu. Genç nüfusun sayısı son derece fazla. Yanı başımızdaki Kapıköy Sınır Kapısı yenidne açılırsa ilçemizde ve hatta ilimizdeki işsizlik problemini en asgariye indireceğini düşünüyoruz. Kapının açık olduğu dönemde insanlar dükkan açmış, iş yapmış. Ancak kapı kapandıktan sonra insanlar kaçmış, işsiz kalmış. Bunun yanı sıra burada kazanan insan buraya yatırım yapmıyor, para Özalp veya Van’a kayıyor. Sınır kapısı ile ilgili çalışmalar var, umuyoruz ki bir an önce açılır ve insanlarımız bu işsizlik probleminden kurtulur” şeklinde konuştu.

İlçedeki diğer önemli sorun olan eğitimle ilgili de özellikle öğretmenlerin bire bir ailelerle görüşüp çocuklarını okula göndermeleri konusunda ikna çalışması yaptıklarını belirten Demirbaş, “Maddi problemden dolayı çocuğunu okula gönderemeyen ailelere destek sağlıyoruz. Öte yandan YİBO’daki öğrencilerimizin ufkunu açmak için özellikle hemşehrileri olan doktor, avukat, gazeteci, öğretmen gibi meslek sahiplerini getirip bilgi vermelerini ve mesleklerini tanıtmalarını sağlayacağız. Bu şekilde öğrencilerimizin ufkunu açmayı planlıyoruz. Mesela benim yanıma bazen kız çocukları gelerek ‘nasıl kaymakam oldunuz’ diyor. Bu tür örnekler öğrencilerin okuma arzusunu tetikliyor” diye konuştu.

‘MESLEKTE KADIN OLMANIN AVANTAJI VAR’

Kadın olmanın meslekte avantaj olduğunu kaydeden Demirbaş, “Mesleğe girerken şüphe duyabiliyorsunuz, ancak özellikle Doğu bölgesinde bayan olmanın çok büyük avantajları var. Çünkü burada kadınlar direkt olarak sorunlarını size sıkılmadan aktarabiliyorlar. Bu şekilde çözüm bulmak da çok daha kolay oluyor. Benim için doğuda görev yapmak son derece önemli. Burada görev yaptığımız için son derece mutluyuz.”

MERAL DEMİRBAŞ KİMDİR?

Meral Demirbaş, 27.06.1980 tarihinde Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 2003 yılında mezun oldu. Nottigham Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılında Bartın’da kaymakam adayı olarak göreve başladı. Kırıkkale-Delice, Bartın-Ulus, Bartın-Kurucaşile ve Bilecik-İnhisar ilçelerinde görev yaptı. 28 Ağustos 2008 Tarihli Kararname ile Van’ın Saray ilçesine atandı. Evli olan Demirbaş, 1 çocuk annesi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(7)
Kalan karakter : 2000