ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi(SDÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kalyoncuoğlu, zemin etüdü yapılmış binaların sağlam olacağı gibi yanlış bir düşünce olduğunu kaydetti. Zemin etüdünün tek başına yeterli olmadığını ifade eden Kalyoncuoğlu, faylara yakın alanlara yerleşim yapılmaması ve depreme dayanıklı yapılaşmaya önem verilmesi gerektiğini belirtti.

SDÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kalyoncuoğlu, depreme dayanıklı şekilde inşa edilmemiş binaların sık yaşanan küçük şiddetli depremlerde bile hasara uğrayabileceğini söyledi. Kalyoncuoğlu, "Depremlerin süresinin artması mühendislik yapısını oluşturan elemanların yorularak kırılmasına ve parçalanmasına yol açar. Sık sık meydana gelen küçük depremler binaları yoruyor. Uzunca bir süre küçük şiddetli depremlere maruz kalan binalar, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Isparta'da küçük şiddetli depremler sık sık yaşandığı için binaların yapısının ona göre ayarlanması lazım. Binaların proje standartları yükseltilebilir." dedi.

Depremin şiddetinin hissedilmesinin derinliği ile orantılı olduğuna değinen Kalyoncuoğlu, derinliği fazla olan depremlerin insanları fazla etkilemediğini kaydetti. Kalyoncuoğlu, 6'dan büyük bir depremin 56 milyon kilo ağırlığındaki dinamitin patlamasıyla eşdeğer olduğunu anlattı. Türkiye'nin her yerinin deprem tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna değinen Kalyoncuoğlu, depremin yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayı olduğunu söyledi. Kalyoncuoğlu, "Türkiye'de meydana gelen depremlerin çoğunluğunu tektonik depremler oluşturuyor. Dünyada günde 3'ten küçük binlerce deprem oluyor." dedi.

Cihan

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000