ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Melik Demirel / HT CUMARTESİ

Denizin ortasındayız. Bir siren sesi geldi, yarış başladı sandım. 35 yıllık başhakem Hüseyin Teoman, “Son 5 dakika, artık dışarıyla iletişim kurmaları yasak” diyerek durumu izah etti. Çocuklar artık yalnızdı. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre bir yelkenci, yarış boyunca 6 ila 8 bin çeşit şey düşünürmüş. Ancak doğru kararı da çabucak almaları gerek. Çünkü yelken, insanın gücünü aklıyla birleştirdiği bir spor. Yüzde 70’i doğa, yüzde 30’u rakiple mücadele... Merhum Alp Evrenol’ün kendisi gibi yüksek mimar eşi Mehpare Evrenol da bir deniz sevdalısı. Evrenol, yelkenin uzaktan sakin bir spor gibi gözükse de felsefesinde insanın kendisini sınamasının yattığını anlatıyor.

8-16 yaş arası çocukların yer aldığı “2. Alp Evrenol Optimist Destek Kupası’’ 40 kadar sporcuyla günlük güneşlik bir atmosferde başlıyor. Geçen yıl, sıkı bir fırtına çıkmış. Esen sert rüzgâr, su alan tekneler... Çocuklar zor anlar yaşasa da büyük tecrübe kazanmış.

Yarışmacılardan Doruk, ‘’Geçen yıl hortum gördüm’’ diyor. Bayraklarla haberleşen hakemlerin kuralları sıkı. Suya el sokmak bile yasak! Rüzgâr ise şöyle test ediliyor: ‘’Önce suya tükürülüyor, eğer dağılmıyorsa rüzgâr duası başlıyor: “Haydar Haydar!”

Yarışların hikâyesine gelecek olursak... Mehpare Evrenol, eşi Alp Evrenol’un anısını bu yarışlar vesilesiyle yaşatıyor. “3 yıl önce eşim Alp Evrenol’u MSA hastalığından kaybedince onu mimari kimliğiyle değil denizci yönüyle anmak istedim” diye anlatıyor. “Federasyondan bağımsız düzenlediğimiz yarış için İstanbul’a yakın, doğallığını korumuş Hereke’yi seçtik. Dereceye girenlere para değil, deniz ekipmanı dağıttık. Deniz gönüllülerini kazanmaya çalıştık. İmkânı olan tüm denizseverler farklı köşelerde yarışlar düzenleyip yelkeni desteklemeli.”

Eğitim faslı

Önce kısa bir teorik eğitim veriliyor. Tekneleri çocuklar yardımlaşarak kendileri kuruyor. Hocalar sadece kontrol ediyor. Yelkencinin yüzme bilmesi şart. Yanında en az üç tekneyle denize çıkıp, can yeleği giymeli. Boynunda düdüğü, cebinde çakısı hazır olmalı. Batarsa tekneden uzaklaşmamalı.

Yelken durakları

Türkiye’de yelken sporu yaygın olarak Bodrum, Marmaris, Çeşme, İstanbul ve Sinop’ta yapılıyor. İzmit Körfez bölgesinde ise Şişecam, Bayramoğlu, Hereke, Karamürsel ve İzmit Yelken kulüpleri var. Hereke’ye ulaşım, Kartal Köprüsü’nden kalkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 200 numaralı otobüsleriyle mümkün. Süre 45 dakika.

‘Optimist yelken’ nedir?

İlk optimist yelkeni 1947’de Clark Mills tasarladı. Uzunluğu 2.31 metre ve genişliği 1.13 metre olan yelken, 3.5 metrekare. Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) tarafından “16 yaş altı” olarak kabul ediliyor. İlk Avrupa Şampiyonası 1983’te düzenlendi. Günümüzde 110 ülkeden yaklaşık 150 bin kayıtlı sporcusu var. Her yelkende tek sporcuya izin var. Optimist yelken fiyatları 2.500-13.500 lira arasında değişiyor.

4 alan - 4 kamp

Yaz tatil başladı, 2 haftası bitti bile... Ancak evde zaman bütün gün televizyon, bilgisayar başında geçmez. Çocuklara eğlence ve aktivite lazım! Pek çok spor ve yaz okulu farklı içeriklerle çocuklara keyifli bir yaz vaat ediyor. Bunlardan biri de ilk çocuk şehri KidzMondo. 7-12 yaş arası çocuklar için yaz kampı düzenleyen merkez, eğlenerek yaşamı keşfetme, meslekleri deneyimleme fırsatı sunuyor. Tüm bunların yanı sıra çocuklara 4 farklı alanda uzmanlık eğitimi ve sürprizli oyunlar sunuyor. Sosyalleşme ve kurulacak yeni dostluklar da cabası. Profesyoneller tarafından hazırlanan dört uzmanlık alanı ise şöyle: Hayat kurtaran meslekler eğitimi, medya eğitimi, güzel sanatlar eğitimi ve performans sanatları eğitimi... 15 Haziran 28 Ağustos tarihleri arasında haftanın 5 günü 09.30-18.00 saatleri arasında düzenlenecek yaz kamplarında çocuklara, Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından özel eğitimlerle belirlenen 150 kişilik ekip eşlik ediyor. Ayrıca çocuklar isterlerse kapanış saatine kadar parkta kalıp diğer aktivitelere de katılabiliyor.

  • Melik DEMIREL
  • ht cumartesi
  • yelken sporu
  • çocuk yelken
  • eğitim
  • yelken eğitimi
  • hereke
  • yarışma

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000