Bu fotoğraflar dünyadaki kadınlık ritüellerini belgeliyor

14.10.2016 - 11:07 | Güncelleme:

Kaşif ve fotoğrafçı Alegra Ally, çöllerden Arktik kıyılara dünyanın dört bir yanından gizli kabilelere girip kadınları görüntülüyor...

Kaşif, fotoğrafçı ve etnograf Alegra Ally, çöllerden Arktik kıyılarına, tüm dünyadan kadınların gelenek, alışkanlık ve ritüellerini fotoğraflıyor. Ally’nin sıradaki projesi, Sibirya’da -60 derece soğukta bin kilometrelik göç sırasında, doğurmaya bir ayı kalmış bir kadının yolculuğunu belgelemek olacak...Alegra Ally Son takiplerinden biri de Nambiya’daki Himba kabilesinin üyesi Tajiposa. Tajiposa, bu kabilede yaklaşık 80 kadınla beraber yaşıyor. Yukarıdaki fotoğraf Alegra Ally tarafından, Tajiposa'nın "ay dönümü" kutlaması, yani ilk adet döneminden sonraki dönemde çekilmiş.

Düzenlenen ayin Tajiposa'nın, genç kızlıktan kadınlığa olan dönüşümünü onu Afrikalı bir kraliçe olarak ilan ederek onurlandırıyor. Beş gün boyunca Himbalı kadınlar şarkı söylüyor, dans ediyor ve gece geç saatlare kadar birbirlerine hikayeler anlatıyorlar. "Himba toplumu bu kutsal süre boyunca genç kızları kutluyor ve güçlendiriyor. Kadınlık ritüeli ayrıca genç kızların başlarına geleneksel deri tacın takıldığı ilk zaman" diyor Ally.

Ally, bu onurlandırma ayinini "Wild Born Project" isimli projede fotoğraflarla ölümsüzleştiriyor. Bu proje dünyanın çeşitli, genellikle uzak bölgelerindeki toplumların geleneklerini fotoğraflarla göz önüne koyuyor. Fotoğraflar sayesinde Ally, çeşitli coğrafi ve çevresel faktörlerin kültürleri ve gelenekleri nasıl şekillendirdiğini araştırıyor. Unutulmaya yüz tutan hikayeleri, efsaneleri, ayinleri ve kabile uygulamalarını belgelemeyi umuyor. Fotoğrafların ataları hakkında meraklı nesillere cevap olacağını umuyor.

Özellikle kadınlıkla ilgili ritüellerle ilgilenen Ally, doğum hazırlıkları, doğum sonrası uygulamalar ve kadınlığa geçiş uygulamaları belgeliyor. "Bu törenler, ritüeller, bitkisel tedaviler ve geçiş ayinleri henüz araştırılmadı çünkü ya erkeklerle paylaşılmak için çok kutsaldılar ya da modern dünya tarafından hak ettikleri değerde görülmüyorlardı."

Ally özellikle doğaya çok yakın ve doğayla uyumla yaşayan kabilelerle ilgileniyor. Bu şekilde yaşayan insanların çoğu sözlü anlatımlar sonucu hikayeleri nesilden nesile aktarırken, yeni nesil gittikçe sıklıkla batı kültürünün etkisiyle atalarının hikayelerine olan ilgilerini kaybediyor. Bu da geleneklerin ayakta durmasını zora sokuyor.

Her sene aylar boyunca ziyaret edeceği toplulukları araştıran Ally, Himba kadınları dışında, geçmiş seyahatlerinde Papua Yeni Gine'deki Meakambut ve Kosua topluluklarını, Filipinler'deki Tau't Batu ve Hindistan'daki göçebe Chanpa topluluklarını ziyaret etti.

"Doğrunun 'tek' olmadığına dair umut veriyorum"

Ally ayrıca gideceği yerlere tam olarak nasıl ulaşacağını da dikkatlice planlıyor. Seyahatleri bazen haftalar boyunca yürümeyi veya nehirleri geçmeyi kapsayabiliyor. "Beni hedefime ulaştıracak şey her zaman bir macera içeriyor" diye ekliyor. Ayrıca Ally'nin gittiği çoğu uzak yer sadece kadınlardan oluşan ve erkeklerin giremediği bölgeler. Bu yüzden kadın tercüman ve rehber bulması gerekiyor.

Her seyahatinde Ally kendisini öncelikle topluluğun liderine sevdirmeye çalışıyor, daha sonra kabiledeki diğer kadınların güvenlerini kazanmaya çalışıyor. Daha sonra yazı, fotoğraf ve video aracılığıyla özellikle etraflarındaki doğal çevre ile ilgili çeşitli geleneklerini, tabularını belgeliyor. Örneğin Filipinler'deki Tau't Batu kabilesi evrenin dikey olduğuna ve 14 katmana ayrıldığına inanıyor. Ally'nin açıkladığına göre "Şamanların ruhu bu diğer katmanlara dünyayı iyileştirmek ve kozmik dengeyi kurmak için gidebiliyor".

Bir sonraki ve muhtemelen en iddialı projesi "Women at the End of the World" için Ally, kuzeybatı Sibirya'daki göçmen Nenetsleri ziyaret ederek, dünyadaki en çetin coğrafyalardan birinde yaşayan annelerin ritüellerini belgeleyecek. Ekim-aralık 2016 boyunca -60 derecelik soğukların yaşandığı Arktik kuşaktaki Nenetslere katılacak.

Ally hamileliğinin son ayındaki bir Nenets kadınına eşlik ederek, topluluğun her sene gerçekleştirdiği geyiklerin çektiği tahta kızaklarla bin kilometrelik göçlerine katılacak. Hamileliğinin son ayında olan ve bu projeye katılmak isteyecek bir Nenets kadınını bulmak için Ally bir yıllık bir araştırma yaptı.

"İş birlikleri sayesinde dünyadaki en vahşi yerlerden birindeki çocuk doğum hazırlıklarını ve doğum sonrası çocuk bakımını belgeleyebileceğim" diyor Ally, "Kültürlerin varlığını sürdürmesini ve iklim değişiklikleri ışığında geleneksel ebelik bilgilerini araştıracağım."

Ally edindiği sözlü hikayeleri ve fotoğrafları Nenets kültürel miras örgütlerine vermeyi planlıyor. Ayrıca seyahatlerinde edindiği öykü ve fotoğrafları bir fotoğraf kitabında derleyerek, bütün dünyanın takdirine sunacak.

"İnsan yaşlandıkça ve kendi hatalarının farkına vardıkça, bir ait olma hissi, kimlik ve gurur için köklerini öğrenmeyi ve onlarla tekrar bağlantı kurmayı istiyor" diyor Ally. "Genç nesillerin kendi köklerine dönmeye hazır olduklarını umuyorum. Kayıt altına alınmış hayat hikayelerine erişimleri olacak. Ben var olmanın başka yolları da olabileceğine ve "doğru"nun tek olmadığına dair umut, teselli ve ilham veriyorum."

HABERTURK.COM / YAŞAM

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ