Son Dakika

Derinden gelen ses, sizi iş görüşmesine davet ediyor. Bir heves, günlerce mülakata hazırlanıyorsunuz. Size kalırsa görüşme gayet yolunda geçiyor. Elinizde telefon haber bekliyorsunuz... Sonuç: “Başka fırsatlarda sizi mutlaka arayacağız!”

İşin yokuşa sürülmesi için aklınıza binbir türlü şey gelmiş olabilir ama sebep ne yeteneksiz oluşunuz, ne de başka bir şey... Fazlalıklarınız! Tabii eğer bir kadınsanız. Öncelikle gelin şunu bir kabul edelim, çoğu iş yerinde cinsiyet ayrımcılığının olduğu gerçeğini sanki kanıksadık. Erkeklerle aynı kulvarda yarışmıyoruz... Üstelik durum azgelişmiş, gelişmekte ya da gelişmiş bir ülkede ikamet edip etmediğinizle de alakalı değil. Kadınsanız, istediğiniz kadar başarılı ve yetenekli olun, karşı cinsten rakiplerinizi devirip üst düzey görevlere getirilme ihtimaliniz düşük ki bu yüzden hayatımız boyunca erkeklerin kazandığının anca yüzde 77’sini kazanabiliyoruz. Oysa yazar Michael Gurian ve Barbara Annis, kadın yöneticilerin şirketin kârlılığını artırdığı konusunda ısrarcı. “Çünkü kadınlar detaycı, erkekler kuralcı” diyor. İş ortamında kadınlar sorunu tamamen çözmekten yanayken erkekler anlık çözümlerden yana. Üstelik kadın yöneticiler, çalışanların moralinin nasıl olduğu ve ihtiyaçları konusunda da daha hassas.

Her neyse... Dönelim ofisteki fazla kilolar meselesine. Son yıllarda evliliktekine benzer bir durum iş hayatında gözlemleniyor. Evlenene, belki cicim aylarının bitimine dek formuna düşkün olanlara sonrasında bir haller oluyor malum... İşe girerken fit, giyimi kuşamı özenli olanları da bu hallere benzer bir durum sarıyor olmalı ki biraz zaman geçince ipin ucu kaçıyor. Yavaş yavaş kilo alınıyor, ‘konforlu hissetmek’ adı altında adeta spora gider gibi giyinerek ofisin yolu tutuluyor. Gerçi önceki yıllara kıyasla çalışanlar, formuna daha özenli. Spor salonu sayısındaki artışın da bunda payı büyük olsa gerek. Ama yine de kilolarla başımız hep belada. Dahası bu durum sizi sandığınızdan daha çok etkiliyor. İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden Prof. Tim Faryling, “Kilonuz yaşamınız boyunca kazancınızı ve sosyoekonomik durumunuzu kuşkusuz etkiliyor” diyor. Michigan Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünden Doç. Dr. Mark Roehling, fazla kiloların yol açtığı ayrımcılığın insanları ömrü boyunca ciddi biçimde etkilediğini savunuyor.

IRKSAL AYRIMCILIKTAN BETER!

İşin ilginç yanı şu ki araştırmalar kadınların fazla kilolarının iş hayatını kâbusa çevirebileceği, erkeklereyse avantaj sağlayabileceği üzerine yoğunlaşmış durumda. ABD’deki Connecticut Üniversitesi’nden Prof. Rebecca Puhl, “İşyerinde kilolarınızdan dolayı mağduru olduğunuz ayrımcılık, profesyonel yaşamda en sık rastlanan ayrımcılıklardan” diyor ve ekliyor: “Bazı araştırmalar, özellikle ABD’de kadınların maruz kaldığı kilo bazlı ayrımcılığın ırksal ayrımcılıktan bile beter durumda olduğunu gösteriyor!”

Sebeplerine gelince, epey çarpıcı... İlki “Beden sağlığı eşittir akıl sağlığı” inanışı. Kişi kiloluysa ruhsal bozuklukları, tatminsizlikleri olabileceğine inanılıyor. Ancak işverenler erkeklerin bundan kadınlar kadar etkilenmeyeceği, işi takıntıya çevirme ihtimalinin düşük olduğunu savunuyor. Elbette zayıf olmak zihin ve beden sağlığının yerinde olduğunu garanti edemez ama genel kanı bu yönde. Dahası kilolu kadının rakiplerine kıyasla daha az üretken ve yaratıcı olabileceği de düşünülüyor.

Bir diğer sebep işverenler, müşterileri ya da işbirliği içerisinde olan kişilerin de fit olan kadın çalışanlarla daha çok diyalog içerisinde olmak isteyebileceğini göz önünde bulunduruyor. Yani bu bir nevi strateji... Öte yandan patronlarda disiplin endişesi de doğuyor. ABD’deki Wayne State University’den araştırmacı Cort W. Rudolph, işverenin ön yargılarının işe alım sürecinde etkisi bulunduğuna, bunlardan birinin de kilolu çalışanın tembel olabileceği inancı olduğuna dikkat çekiyor. Çünkü işveren, kiloluysanız tembel; zayıfsanız daha aktif bir yaşamınız olabileceğini düşünüyor. Her işe koşturma, az rahatsızlanma potansiyeli olanı da kadrosuna alıveriyor. Zira rahatsızlanması iş gücü kaybı ve şirket masraflarının artması demek!

Bir diğer sebebi de işverenlerin çoğunlukla erkekler olması. Geçen yıl İngiltere’deki University of Aberdeen’de yapılan araştırmaya göre erkekler zayıf kadınları daha çok tercih ediyor ve çekici buluyor. Sebebine gelince... Kadınların zayıf olması karşı cinslerinin gözünde sağlık, gençlik, uzun yaşam ve doğurganlıkla eşdeğer. Diğer yandan uzmanlara göre, kadın çalışan zayıfsa doğru orantılı olarak daha özgüvenlidir ki bu mülakatta kendini daha iyi ifade etmesi anlamına gelir ve işe alınma olasılığı artar. Patronların bir diğer korkusu, kilolu kadın çalışanın irade sahibi ve akıllı olmayabileceği, çünkü “Akıllı olsa kilo verebilir” kanısı hâkim. Son olarak durumu medya dayatması olarak açıklayanlar da var. Malum, göze sokulan ideal kadınlar hep zayıf!

ERKEKLERİN KİLOSU DEĞİL BOYU MESELE...

Az önce de sözünü ettiğimiz gibi kadınların başına bela ama iş erkeklere gelince fazlalıklar çoğu zaman göz ardı ediliyor. Hatta bu bir avantaja bile çevrilebiliyor. Yeni Zelanda’nın en köklü üniversitesi olan University of Otago’dan bir grup bilim insanının yaptığı araştırmaya göre, kilolu erkekler daha fazla kazanç elde ediyor. Florida Üniversitesi’nden Timothy A. Judge ve London Business School’dan Daniel M. Cable de kilo ve kazanç ilişkisini hem kadınlar hem de erkekler üzerinde geniş çaplı araştırmada, ortalamanın üzerindeki kilodaki erkeklerin daha fazla kazanabileceği sonucu çıktı. Oysa araştırmalara göre çok zayıf kadınlar diğerlerine kıyasla 22 bin dolar, zayıf olanlarsa 7 bin dolar fazla kazanırken kilolu kadın 9 bin dolar, çok kilolu kadın 19 bin dolar kaybediyor. Ama gelin görün ki erkeklerin fazla kilosu avantaj sağlayabiliyorken onlarda da boy uzunluğu başa bela.

BİRİ 'SÜS BEBEĞİ' Mİ DEDİ?

Fit olmak kadına iş hayatında avantaj sağlıyor sağlamasına ama dikkat çekici güzellikteki kadının da güzelliği başa bela... Zira kariyer basamaklarını tırmanırken güzel kadın ‘süs bebeği’ olarak görülebiliyor ve görev insanı olamayacağı düşünülüyor ama gelin görün ki yakışıklı erkeğin performansını görmeden bile lider olabileceği hissine kapılınıyor. Ama yine de hemcinslerim güzelliğin peşini bırakmıyor olacak ki çalışan kadınların yüzde 60’ı için güzellik hayati. Yüzde 37’siyse bu amaç uğruna bıçak altına yatıyor.

PATRONLARIN KADINLARDA ARADIĞI 7 ÖZELLİK

 Strese karşı tolerans
 Empati yeteneği
 Fazla kilolarının olmaması 
 Yüksek enerji
 Abartmamak şartıyla ego 
 Girişkenlik
 Kendine çok güvenmesi

Bilim insanları tarafından vücudunun güzelliği tescillenmiş 1.78 boyundaki şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift, 26 yaşında.

İDEAL VÜCUT TİPİ: TAYLOR SWİFT

Bilim insanlarına göre en ideal kadın vücudu, uzun ve ince bacaklarıyla ABD’li şarkıcı Taylor Swift’te.

 %77

Kadınlar, hayatları boyunca en iyi ihtimalle erkeklerin kazandığının yüzde 77’sini kazanabiliyor.

6 MİLYAR DOLARA BAKLAVA 

Fazla kilolar iş hayatında erkeklerin yoluna taş koymuyor ama özel hayatta dengeler değişiyor. İşte belki de bu sebeple Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu, dünyada güzel görünmek isteyen erkek sayısının yüzde 50 arttığını söylüyor. Meme küçültme ameliyatlarının yanı sıra, kaslı görünmek için 6 milyar dolar harcayan erkekler, son 5 yılda güzel görünmek için daha fazla zaman ve para harcıyor. Bu arada dünyada erkekler en çok sert ve düz hatlara sahip olmak için bıçak altına yatıyor.

Sema EREREN - HABERTÜRK PAZAR 
sereren@htgazete.com.tr


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.