ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Geçtiğimiz gün İSKİ, Avrasya Tüneli çalışmaları dahilinde planlı kesinti olarak İstanbul'da yaşayan vatandaşları su kesintisi konusunda uyarmıştı ve su kesintileri bölge bölge başladı. Peki İstanbul'da sular ne zaman gelecek? İşte su kesintisi hakkında detaylar..

İSTANBUL'DA SULAR NE ZAMAN GELECEK?

İSKİ tarafından yapılan açıklamaya göre su kesintileri 8 Kasım Salı (bugün) saat 10:00 ile 9 Kasım Çarşamba günü arasında yapılacak ve tahmini olarak suların yeniden dağıtılmasına 9 Kasım Çarşamba 16:00'da başlanacak.

SULAR NEDEN KESİLDİ?

Zeytinburnu ve Fatih'te sular Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından Kazlıçeşme-Göztepe güzergahında bir karayolu tüneli ve bağlantı yolları ile birbirine bağlayan Avrasya Tüneli projesinin inşaatı dahilinde geçici olarak kesiliyor.

Gün içerisinde kısım kısım su dağıtımı sağlanıyor fakat kesintiler devam ediyor.

GENEL OLARAK KESİNTİ SEBEPLERİ

1- Lokal Arızalar

Şehir şebeke sisteminde bulunan çapı 100 ila 300 mm arasında değişen borular ile vana vb. unsurlarda zaman zaman lokal arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızalar sebebiyle lokal olarak birkaç sokağı ilgilendiren birkaç saatlik kesintiler olmaktadır. Bu arızalarla ilgili bilgiler www.iski.gov.tr adresinde bulunan “Arıza – Kesinti” sayfasında yayınlanmaktadır.

2- Enerji Kesintileri

Su kaynakları yerleşim bölgeleri dışında bulunan ve engebeli bir coğrafya sahip İstanbul’da suyun arıtılmış bir şekilde ve her haneye basınçlı olarak ulaşabilmesi için terfi merkezleri ve pompa istasyonları bulunmaktadır. Enerji sağlayıcı kurumun elektrik temin edememesi sebebiyle zaman zaman lokal ya da geniş bölgeleri kapsayacak şekilde su kesintileri yaşanabilmektedir. Enerjiyi temin etme noktasında Kurumumuzun yetkili olmaması sebebiyle bu durumlarda su kesintisinin sebebi internet sitemizde duyurulmakta, ancak suyun ne zaman verileceğinin kesin bilgisi paylaşılamamaktadır.

3- İnşaat Faaliyetlerinde Hatlara Zarar Verilmesi

Altyapı çalışmaları veya inşaat faaliyetleri sebebiyle zaman zaman kurumumuzun içmesuyu hatları zarar görebilmektedir. Bu durumlarda da genellikle lokal bir bölgeyi kapasayacak şekilde su kesintileri yaşanmaktadır.

4- Planlı Çalışmalar

Yeni içmesuyu hatlarının inşa edilmesi, hatlarda yer değişikliği yapılması ile yenileme ve bakım – onarım çalışmaları sebebiyle zaman zaman planlı kesintiler yapılmaktadır. (İSKİ)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000