ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
YAŞAM

Aşkı tazelemek için ayda 5 saat yeterli!

08 Şubat 2017 Çarşamba, 10:16:45

İlişkinizde monoton giden bir şeyler varsa, aşkınızı tazelemek için haftada yalnızca beş saat yeterli diyor uzmanlar. İşte ilişkinizi taze tutmak için yapmanız gerekenler!

 • 1 Aşkı tazelemek için ayda 5 saat yeterli!
  1 | 10

  Çiftlerin günde iki ila 20 dakika arası değişen aralıklarla, haftada toplam beş saat ayırarak ilişkilerini yenileyebileceğini biliyor musunuz? Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Zeynep Zat, çiftlere ilişkilerini canlandıracak egzersizler öneriyor...

 • 2 Aşkı tazelemek için ayda 5 saat yeterli!
  2 | 10

  BEĞENDİKLERİNİ DİLE GETİR VE TAKDİR ET

  Tanışma hikâyeleri sorulduğunda bazı çiftlerin yüzlerinin aydınlandığını görürüz. Çiftlerin bazen karşılıklı öfkeleri, kırgınlıkları hatta içten içe düşmanlıkları olsa da içlerinde hala ‘sevgi ve hayranlık sistemi’ olarak adlandırdığımız şeylerin izi görülür. Bu da her iki eşin de kendisini diğerinin sevgi ve saygısına değer olduğuna dair temel bir duyguyu koruduğu anlamına gelir. Maalesef sevgi ve hayranlık kırılgandır. Bazen çiftler kendilerini birbirilerinin kişilikleri ya da davranışlarındaki kusurlarını eleştirmeye kaptırabilirler. Ancak hor görmenin panzehri sevgi ve hayranlıktır. Partnerinize duyduğunuz saygı, ona öfkenizi ya da kırgınlığınızı dile getirirken tatsız davranışlarda bulunmanızı engeller. Sevgi ve hayranlığı canlandırmak ya da arttırmak hiç de karmaşık değildir.

   

 • 3 Aşkı tazelemek için ayda 5 saat yeterli!
  3 | 10

  Partneriniz ile onu neden sevdiğiniz üzerine bir konuşma yaparak başlayabilirsiniz. Bir çiftin birbirine verebileceği en büyük armağan tanındığını ve anlaşıldığını hissetme keyfidir. Oynayarak eğlenirken birbirini daha iyi tanıma çalışmaları yapılabilir. Kendinizi ve birbirinizi tanımak bir ilk adımdır, buradan edinilen bilgilerle birbirinize olan sevginizi ve birbirinizin beğendiğiniz özelliklerini söyleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, her gün partnerinize duyduğunuz gerçek sevgi ve takdiri iletmenin bir yolunu bulun. 

   

  7 gün boyunca, günde yalnızca 5 dakikanızı ayırarak, hayatınızdan yalnızca "35 dakika" harcayıp ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.

 • 4 Aşkı tazelemek için ayda 5 saat yeterli!
  4 | 10

  ŞEFKAT GÖSTERİN

  Uzaklaşmak yerine birbirine yakınlaşan eşler duygusal banka hesabına yatırım yapar. İşler zorlaşıp, çatışmalar arttığında bu birikim tampon görevi görür. Günlük yaşamın sıkıntı ve telaşesi içinde partnerinize kendisine değer verdiğinizi bildirmeniz kıymetlidir. Örneğin, “İşlerin yoğunluğu yüzünden yakın arkadaşlarımı çoktandır ihmal ettim” diye yakınan partnerinize “Önceliklerini belirleyemeyen sensin” demek yerine çözümün bir parçası olmaya gönüllü olduğunuzu göstermek için “Hafta sonu hep beraber bir plan yapmayı ister misin?” diyebilmek uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı seçmek olacaktır.

 • HABERİN DEVAMI
 • 5 Aşkı tazelemek için ayda 5 saat yeterli!
  5 | 10

  Birlikte olduğunuz zamanlarda birbiriniz ile fiziksel ve duygusal temas halinde olun. Bunu gün boyu biriken önemsiz tedirginliklerden kurtulmanın bir yolu olarak da düşünün. 

   

  Günde yalnızca 5 dakika ile "haftada 35 dakika" harcayarak, ona ne kadar değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz.

 • HABERİN DEVAMI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000