ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
KKTC’den İstanbul’a gelen yolcu uçağını kaçıran iki korsan ifadelerinde de “dalgaya” devam ettiler

ERCAN-İstanbul seferini yapan Atlasjet’in World Focus Havayolları’ndan ekibiyle kiraladığı MD83 tipi uçağı geçen cumartesi günü 136 yolcu ve 6 mürettebatıyla birlikte kaçıran iki hava korsanından Mommen Aldül Aziz Talikh’in, İran’a gidebilmek için 15 gün süreyle internetten uçuş tarifelerini incelediği, ilk olarak İngiltere üzerinden Tahran’a geçmeyi planladığı ortaya çıktı.

Talikh ifadesinde, önce Ercan’dan direkt Tahran’a gidecek tarifeli uçak aradıklarını ancak bulamayınca uçak kaçırdıklarını belirterek, “Tek amacımız Tahran’a gitmekti” dedi. Diğer hava korsanı Şanlıurfali üniversite öğrencisi Mehmet Reşat Özlü ise ifadesinde aşk acısı yaşadığını ve bu yüzden bunalıma girdiğini söyledi. Özlü’nün, televizyondaki ’Sıla’ dizisindeki Boran Ağa rolünü oynayan Mehmet Akif Alakurt’un hayranı olduğu ortaya çıktı.

Tek çare uçak kaçırmaktı

15 gün süreyle internetten uçuş tarifelerini incelediğini belirten hava korsanı, polise şunları anlattı: “Kıbrıs’tan direkt Tahran veya İran’ın başka bir kente uçuş yapan uçak bulamadım. Önce normal yollardan İngiltere’ye gidip buradan Tahran’a geçmek istedim. Fakat, yaptığım araştırmada İngiltere’den de Tahran’a giden uçak bulamadım. Tek çare kalmıştı, uçak kaçırmak.”

El Kaide’ye gidecektik

Korsanlar, ifadelerinde, “Bizim Türkiye ile bir ilgimiz yok. Zaten amacımız içinde Türkiye’ye zarar vermek gibi bir niyetimizde yoktu” diyerek şu görüşleri savundu; “Eğer, pilotlar dediğimizi yapsalardı, biz uçağı Tahran’a indirecektik. Buradaki bağlantılarımız ile Afganistan’a geçmeyi planladık. Afganistan’da ise Taliban kardeşlerimizden yardım isteyecektik. Taliban kardeşlerimiz bizi El Kaide’ye götürecek ve biz El Kaide’nin bir neferi olacaktık.”


Kabin ekibi de kaçırılma anını anlattı


KAPTAN PİLOT FARUK ÇAĞIMLI: ‘Uçak kullanmayı biliyorlar mı diye korktum’

Kaçırılan uçağın kaptan pilotu Faruk Çağımlı’nın verdiği ifadenin ayrıntıları da ortaya çıktı. Çağımlı, olayı soruşturan Antalya cumhuriyet savcısına verdiği ifadesinde, kaçırıldıklarını yardımcı pilot Cemal Doğaner’e bir süre söylemediğini belirterek şunları anlattı: “Yardımcı pilot, genç bir arkadaşımız ve onun paniklemesini istemedim. Bu yüzden kaçırıldığımızı yardımcı pilotumuz bilmiyordu. Hemen transponder’e bağlanarak kaçırılma kodunu girdim. Biz pilotlar üzerinde 11 Eylül sendromu var. Personelimiz ve kabin amirimiz ellerindeydi. Kabin amirimizi tehditle şifreyi söyletebilirler diye hemen şifreyi değiştirdim. Telefonla kokpit arandı. Arayan kişi Güneydoğu şivesi ile kendisinin El Kaide örgütünün en önemli militanı olduğunu söyleyerek, ’Ben El Kaide’nin en önemli militanı El Muşarraf’ım. Beni televizyonlardan tanırsın. Haberlerim çok çıktı. Televizyonlardan hatırlarsın. O meşhur militan benim. Uçağı hemen İran’a götürmeni ve Tahran’a indirmeni istiyorum. Elimizde bomba var. Eğer transponder’e bağlanırsan bombayı hemen patlatırız’dedi. Kapıya servis aracıyla vurmaya başladılar. Bu sırada inmiş ve uçağı stop etmiştim. Ancak stop ettiğim anda şifre devre dışı kalacaktı. Uçağı kulllanmayı bilip bilmediklerinden endişelendim. Bu yüzden kapıya elektrik veren minik bir alet vardı. Uçağı çalıştırıp, hemen onu devreye soktum. Yeniden şifrelendirdim. 5 dakika dolmadan kendi insiyatifimle uçaktan atladım.”


YARDIMCISI CEMAL DOĞANER

‘Kaptan istedi atladım’

Kaptan Pilot Çağımlı’nın bu ifadesini doğrulayan yardımcı pilot Cemal Doğaner ise şunları söyledi: “Kaptan pilotumuz telefonla kabindekilerle ilk görüşmeyi yaptıktan sonra birşeylerin ters gittiğini anladım ama kaçırılmış olduğumuzu fark etmedim. Bana kaçırıldığımıza dair herhangi bir şey söylemedi. Antalya semalarına yaklaştığımızda telefonla görüştü. Kaçırıldığımızı anladım. Kokpitin kapılarına vurulmaya başladı. İndiğimizde ise kaptan pilotun talimatı ile uçaktan atladım.”


KABİN AMİRİ BERNA BEYAZ

‘Şifreyi bilmediğime yemin ettim’

Kokpitin kapısını açmaya çalışan Mommen Abdül Aziz Talikh ile Mehmet Reşat Özlü’nün servis aracıyla kapıyı kırmaya çalışmadıklarını söyleyen kabin amiri Berna Beyaz’in ifadesi işe şöyle:

“İçerden öyle zannedilmiş olabilir. Teröristler kapıyı servis aracıyla kırmaya çalışmadılar ama yumruklayıp, tekmelediler. Ben son derece sakin ve soğukkanlı olmaya çalıştım. Eğitimimiz sırasında kaçırılma konusu da vardır. Kaçırılma sırasında neler yapacağımız bellidir ve bu yönde hareket ettim. Panik olan yolcularımızı sakinleştirmeye çalıştım. Zaten bir süre sonra panik olup fenalaşan yolcularımızı gördükçe onlarda ne yapacaklarına karar veremez hale gelip paniklediler. Kokpitin şifresini istediler onlara bilmediğimi söyledim. Uzun süre ısrar ettiler ancak kesinlikle bilmediğimi en sevdiklerimin üzerine yemin ederek söyledim. Eğer, bu sırada kokpite girmiş olsalardı olacakları düşünmek bile iste mi-yorum.”

 

VATAN

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000