ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
ABD’de yapılan bir araştırma kadınların alışverişte yön bulma konusunda erkekleri geride bıraktığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, erkeklerin yön bulmadaki maharetleri bir alışveriş merkezine girince kendilerini yarı yolda bırakıyor. Kadınlarsa daha ilk çağlarda doğru sebze meyveleri seçme konusunda içgüdülerini geliştiren atalarının mirasından faydalanıyor.

Bugüne dek bilimsel araştırmalar erkeklerin yön bulma ve harita okuma gibi konularda kadınlardan daha iyi olduklarını gösteriyordu.

ABD’de California, Santa Barbara ve Yale Üniversitelerinden bir grup bilimadamının gerçekleştirdiği araştırma, binlerce yıllık evrimin kadınlara en doyurucu yemeği rahatça bulma yeteneği verdiğini ortaya koydu.

Farklı pazar alanlarında gerçekleştirilen deneyler, kadınların da yön bulma konusunda erkekler kadar iyi oldukları ancak bu yeteneklerinin daha çok kalorili ve besleyici yiyeceklerin yerini tespit etme konusunda geliştiğini gösterdi.

Çilek ya da domatesi nereden aldığı sorulan kadın denekler, pazar alanında bu yiyeceklerin yerini bulmayı daha iyi başardı. Erkeklerse 33 puanlık hata oranıyla bu konuda sınıfta kaldı.

Uzmanlar erkeklerin açık alanda yön bulma kabiliyetini ilkel çağlarda avlanmaktan sorumlu olmalarına bağlıyor.

Uzmanlara göre, aynı çağlarda sağlıklı ot ve meyveleri bulup, yemek hazırlamakla sorumlu olan kadınlar, pazar ve marketlerdeki yön bulma, kalorili ve besleyici besinleri seçebilme yeteneklerini atalarına borçlular.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000