ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA


Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, hükümet ile memur konfederasyonları arasında devam eden görüşmeler sırasında anlattığı bir fıkra ile hem herkesi güldürdü, hem Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun asgari geçim sınırını eleştirdi.

Memur konfederasyonları ile hükümet arasında devam eden toplu görüşmeler sırasında Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, TÜİK'in raporunu eleştiren ve Türkiye'deki çalışanların uluslararası başarıyı nasıl gerçekleştirdiğini anlatan bir fıkra anlattı. Toplu görüşmelerin 3. turunda bir sunumda bulunan Ahmet Yıldız, TÜİK raporundaki açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarının gerçeklerle örtüşmediğini ifade etti. Yıldız, anlattığı fıkra ile çalışanların içler acısı durumunu ortaya koydu.

Genel Başkan Ahmet Yıldız, memur konfederasyonları ile TÜİK'in açlık ve yoksulluk sınırı raporlarının tamamen farklı olduğuna işaret ederek, TÜİK'in raporunda açlık sınırını 222 YTL, yoksulluk sınırının da 570 YTL göstermesine tepki gösterdi.

Ahmet Yıldız'ın toplu görüşmeler sırasında anlattığı fıkra şöyle: "ABD, İngiliz ve Türk maliye bakanları bir araya gelmiş. Kamu çalışanlarının durumlarını görüşmektedirler. ABD Maliye Bakanı der ki: Bizim araştırmalarımıza göre kamu görevlilerimizin bir aylık geçimi için 1000 dolar gerekiyor. Biz onlara 1500 dolar veriyoruz. Bunun 1000 dolarını çeşitli ihtiyaçlarına harcıyorlar, 500 dolarını nereye harcıyorlar bilemiyoruz.

İngiliz Maliye Bakanı sözü alır: Bizim araştırmalarımıza göre kamu görevlilerimizin bir aylık asgari geçim endeksi 1000 Sterlin. Biz çalışanlarımıza 1400 Sterlin veriyoruz. 1000 Sterlin'ini çeşitli ihtiyaçlarına harcıyorlar. 400'ünü ne yapıyorlar bilmiyoruz. Bizim Maliye Bakanı sözü alır: Bizim kamu çalışanlarının asgari bir aylık geçimi için 1000 YTL gerekiyor. Biz 500 YTL veriyoruz. Gerisini nereden buluyorlar bilemiyoruz."

CHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(10)
Kalan karakter : 2000