ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

TÜRKİYE'nin turizmde hızla yükselmesi, tatil için en fazla tercih edilen ülkelerin başında yer alması, komşu turizmcileri telaşlandırdı. Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'ndan Türkiye'ye günübirlik gezmeye gelenlere Türk esnafını kötüleyen broşürler dağıtıldığı ortaya çıktı. Kos Adası Sezonluk Şirketler Derneği ile Kos Kuyumcular Derneği'nin bastırdıkları broşürde ‘Türkiye'de alış veriş yapmayın’ uyarısında bulunulduğu bildirildi.
      Kos Adası'ndan günübirlik Türkiye kıyılarına gelen turistlere ‘Çok önemli’ başlığı ile dağıtılan broşürlerde Türk esnaf kötülendi. Kos Adası Sezonluk Şirketler Derneği ile Kos Kuyumcular Derneği'nin broşüründe Türkiye'de satılan mücevherlerin sahte ve taklit oldukları öne sürülerek şöyle denildi:
      “Umarız iyi bir tatil geçirirsiniz. Kos'da nerede yemek yiyeceğiniz, nerede eğleneceğiniz, nerede alışveriş yapacağınız size gösterilmez. İyi bir tatil yapmanız için biz sizin ne aldığınıza karışmayız. Bizde hiçbir zaman en iyi ve ucuz yoktur. Herşey aynı fiyat ve kalitededir. Biz sizin için en iyiyi göstererek cüzdanınızdan para çalmayız. Türkiye'de, Bodrum'da ise ucuz marketlere dikkat edin, size tavsiye edilen dükkanlarda komisyon alınmaktadır. Siz yalan sözlerle kandırılırsınız. Size sattıkları sahte mücevher, elbise ve ayakkabı onların umurunda değil. Siz bir şeyi almaya karar verseniz bile kendi çıkarları uğruna sizin fikrinizi değiştirmeye uğraşırlar. Yaptığınız pazarlığın bile hiçbir önemi yoktur. Alacağınız mala komisyonları eklenmiş olacağından bu fiyatın altına inilmez. Eğer biri sizi bir yere yönlendirirse bu konuda dikkatli olun, hiçbir kimse sizden daha akıllı değil. Hiçbir kimse sizin çıkarlarınızı kendi çıkarlarından üstün tutmaz. Türkiye'de alışveriş yapmayın.'' Yunan adalarından Kuşadası'na gelen turistlerin ellerindeki broşürlerle ortaya çıkan karalama kampanyası ilçede büyük tepki uyandırdı. Dağıtılan broşürlere Kuşadası esnafının tepkisi sert oldu. Yunanistan'da bazı acentelerin başlattığı bu uygulamaya karşı resmi makamların gerekli işlemleri yapmasını isteyen Kuşadası Kuyumcular Derneği Başkanı Bülent Bakyaz şunları söyledi:
      “Bu, iki ülke turizmcileri arasında yıllardır süregelen rekabetin artık ayağa düşmüş, karalamaya varmış şeklidir. Tamamen düşünülmeden ve kötü niyetle yapılmış haksız saldırıyı mesleki birlikler ve odalar aracılığıyla bakanlıklara ve konsolosluklara aktaracağız. Bu davranışı Yunan makamlarının da engelliyeceğini düşünüyorum. Bu davranış iyi komşuluk ve ticari işbirliği ilişkilerine zarar verir. Bunun yanında bu tip olaylar bizim otokontrol mekanizmamızı ne kadar sıkı çalıştırmamız gerektiğini de gözler önüne seriyor.''

DHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(10)
Kalan karakter : 2000