ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Günün her saatine hitap eden Lucca'ya özellikle çalışanlar iş çıkışı gidip bir iki kadeh içerek stres atıyor. Değişik kokteyller ve kaliteli şaraplar sunan mekanın içki menüsüne yeni tatlar katmak üzere NewYork'tan kadın barmaid geldi. Gittiği ülkelerin yerel malzemelerinden esinlenerek yeni tatlar yaratan Jennifer, Lucca için de Salatalıklı Votka ve Satsumalı Votka hazırladı. Lucca'nın sahibi Cem Mirap aracılığıyla haziran ayında Türkiye'ye gelen Jennifer ile Türk barlarını ve mesleğini konuştuk.

Türkiye'ye gelmeye nasıl karar verdiniz?
Yakın arkadaşlarımdan biri Lucca'nın sahibi Cem'in de arkadaşıydı. Bana İstanbul'a gidip Lucca'ya özel içkiler yapmamı teklif etti. Ben de İstanbul'u daha önceden bildiğimden hemen kabul ettim. Buradan önce New York'ta Lotus, Cielo gibi çeşitli gece kulübü, restoran ve kafelerde 10 sene boyunca çalıştım. Lucca'ya haziranın sonunda geldim eylülün başında da döneceğim

Barmaid olmaya nasıl karar verdiniz?
Ben yiyecek içecek sektörünü çok seviyorum. Kokteyl hazırlamayı, yeni karışımlar keşfetmeyi, onları içmeyi, bar ortamlarında hem işletmede, hem de servis bölümünde çalışmaktan zevk alıyordum. Bu yüzden kendi başıma edindiğim tecrübelerle barmaid oldum.

İyi bir barmaid nasıl olmalıdır?
Önceden hazırlanmış, eli çabuk, müşteri odaklı olmalı. Bunların içinde en önemlisi hızlı olmak.

Bir kadın zorluk çektiniz mi?
Hayır, çünkü çalıştığım mekanlarda çok sayıda güvenlik görevlisi oluyor. Eğer biri beni çok fazla rahatsız ederse güvenliği çağırıyorum. Müşterilerden birinin çok fazla içtiğini görürsem mekan müdürüne de haber verebiliyorum.

Lucca'nın içki menüsünde nasıl değişiklikler yaptınız?
25 tane yeni kokteyl kattık menüye. Bunların içinde shut ve her geceye özel spesiyaller var.

Kokteyllerin yanına ne yemeyi önerirsiniz?
Limonda marine edilmiş deniz ürünleri, peynirli ya da kıymalı küçük börek çeşitleri. Ayrıca maydanozlu, sarımsaklı spesiyal olarak yapılan sos da çok iyi gidiyor.

Kokteyl hazırlaması ne kadar sürüyor?
Daha önceden bildiğim bir tarif 20-30 saniyemi alır.

Türkiye'deki malzemelerden esinlendiniz mi hiç?
Satsuma çok hoşuma gitti. New York'ta hiç görmediğim malzemeleri bulmak bana ilham verdi. Bu yüzden önceden varolan bazı tariflerimi de buradaki yerel malzemelere göre değiştirdiğim oldu.

Türklerin içki tercihleri nasıl?
Türk insanının içki tarzı, Amerikalılardan çok farklı. Çünkü New York'ta yaptığımız kokteyllere daha az alkol koyuyoruz. Türkiye'deki insanlar aromadan ziyade alkol tadını daha çok almak istiyor. Bu yüzden kokteyllere alkollü içkilerden daha fazla koyduruyorlar.

Lucca'nın barmaid'i Jennifer'dan özel tarifler

Mandalina ve satsumalı votka

Malzemeler:
Birkaç parça mandalina ve
satsuma, nane, şeker, limonsuyu,
Bacardi, soda

Yapılışı:
Tüm malzemeleri kendi zevkinize uygun miktarlarda karıştırın ve tazeliğini kaybetmeden hemen ve soğuk bir şekilde servis edin.


Malzemeler:
Çilek, armut, şeker,
Grey Goose, şampanya
Yapılışı:
Hepsini bardağa koyun ve
servis edin.

Ayşegül Parlayan/ Vatan- Bizim Kahve

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000