ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA


Işılgan, 40 yıldır Türkiye'nin çeşitli illerinde kaymakamlık ve vali yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu söyledi. Görev yaptığı süre boyunca birbirinden ilginç binlerce isimle karşılaştığını anlatan Işılgan, bu isimleri ilk olarak 7 yıl önce, ''İlginç İsimler'' adlı bir kitapta topladığını söyledi.

Bu kitabın piyasa çıkmasından sonra onlarca kişinin kendisine ulaşarak yeni ilginç isimler gönderdiğini ifade eden Işılgan, ''Nüfus cüzdanının fotokopisini zarf içine koyan, evlenme cüzdanı fotokopisini çektiren bana gönderiyor. Ben de bunları not alarak saklıyorum'' diye konuştu.

İlk kitabında 3 bin 500 ilginç isme yer verdiğini, ikinci kitabında yaklaşık 5 bin ismin yer aldığını belirten Işılgan, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin pek çok yerinde görev yaparken derlediğim ilginç isim ve soyadları ilk önceleri not etmekle yetindim. Sonra bunları listeler haline getirmeye başladım. Bu isimleri çeşitli ortamlarda söyleyince gülen de oldu, düşünen de. Doğada her şeyin bir adı var. İnsanların da var. Güzel anlamlı, akılda kalan, gururla adını soyadını söylemek her insanın hakkı olmalı diye düşünüyorum. Adını soyadını söylediğinde herkesin irkildiği, güldüğü ve alay ettiği bir insan, bunu kimse istemez.'' Işılgan, ''Hazırladığım kitapta vermek istediğim mesaj anne ve babaların yasalar gereği çocuğuna isim vermek hakkına sahip olduğuna dikkati çekerek, onlara yaşamları boyunca kendilerini unutturmayacak, gururla isimlerini ve soyisimlerini taşıyacak isimleri çocuklarına vermelerini sağlamak'' dedi.

Görev süresinde oldukça ilginç isim ve soyadlarla karşılaştığını vurgulayan Işılgan, isimlerin Türk gelenek ve göreneklerine uygun olması için Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvurarak, ''İsim Yazım Yönetmeliği'nde'' çirkin, uygunsuz, Türk gelenek ve göreneklerine uymayan isimleri nüfus idarelerinin yazmama önerisinde bulunduğunu dile getirdi.

Kitabı hazırlarken hiç kimseyi küçümsemeyi veya onları rencide etmeyi düşünmediğini anlatan Işılgan, ''Bunlar örnek olmalı ki insanlar ilginç olsun diye çocuğuna onu ileride rencide edici isim vermesinler. Umarım, insanlarımız bundan sonra daha dikkatli ve özenli olur'' dedi.

Işılgan, kitabında yer alan isimleri uzun, anlamlı olan ya da olmayan, bir araya veya art arda geldiğinde ilginç olan şeklinde tasniflediğini, isimleri meslek, rakam, yiyecek, şehir adları ve sakatlıklar başlıkları altında incelemeye çalıştığına dikkati çekti.
     
GELİR YARDIM KURULUŞLARINA

Işılgan, önümüzdeki günlerde piyasa sürmeye hazırlandığı kitabın Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bastırılacağını, elde edilecek gelirin yardım kuruluşlarına bağışlanacağını ifade etti.

Işılgan kitapta yer alan ilginç isim ve soy isimlerden bazılarının şunlar olduğunu söyledi:

''Abdülvahim Pastırma, Hasan Tost, Mustafa Patlıcan, Mustafa Gümüş, Kemal Aliminyum, Ali Kulağıduymaz, Abdülhalim Pırasa, Ahmet Mehmet Veli, Arı Balcı, Ateş Barut, Avukat Güven Kurtul, Ayşe Donsuz, Ayşe Yediçocuklu, Kubilay Alıpsatıcı, Hacer Burunsuz, Metin Tarladaçalışan, Öznur Palavracı, Ali Karadeniz, Mehmet Akdeniz, Ece Marmara, Elif Ferlibülbül, Mustafa Sinek, Sinem Yosma Alver, Abdil Aldıvermez, Abidin Korkankorkmaz, Ali Yolasığmaz, Arzu Yuvarlak, Cemal Vakvak, Arif Kazma, Uygun Biçer, Engin Hakkıvarverilmez, Ender Tanrıbuyurdu, Çilem Yerdekalmaz, Ebru Merthatun, Sakın Yavaş, Halis Çelik, Varvara Maden, Dicle Sakin Akar, Fırat Sakin Akar, Hopşerai Süfla, Demirel Yükselecek, Cavit Doksanbir, Şafak Otuzaltı, Ağustos Güzel, Acaip Duran, Ahmet Neidim''

 

 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(9)
Kalan karakter : 2000