ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Muzaffer DURU / MARDİN (AHT )

Mardin'de 2003 yılında 12 yaşındaki kız çocuğu N.Ç.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan 28 sanıktan 27'si hakkında cumhuriyet savcısı, 7.5 yıla sonra hazırladığı mütalaasında asgari 7,5 yıl hapis cezası talep etti. Duruşma sonrası aralarında BDP milletvekillerinin de bulunduğu bir grup kadın "Tecavüzcü dışarıda adalet nerede" sloganlarıyla yürüdü.

Mardin 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 32. celsesine tutuksuz sanıklar katılmazken, N.Ç.'nin avukatları hazır bulundu. Aralarında BDP'li milletvekillerinin bulunduğu kalabalık bir grup kadın duruşmayı izledi. Mahkeme, duruşmalara katılmayarak ifade vermeyen sanık S.D.'nin hakkında ise yakalama emri çıkardı.

Cumhuriyet savcısı, dosyanın görülmeye başlamasının ardından 7,5 yıl sonra ilk kez hazırladığı mütalaasını mahkeme heyetine sundu. İddia makamı mütalaasında, sanıklardan Ü.E., H.A., A.A., A.G., M.S., R.S., Ş.A., H.A., B.E., Ş.C., Ş.O., N.D., S.A., H.U., M.T., S.K., T.S., R.B., R.A., E.E., S.A., E.A., M.G., Ş.O., Ş.B. ve C.U. hakkında 12 yaşındaki N.Ç'ye para karşılığında "küçük yaşta çocuğun livata yolu ile ırzına geçmek" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından 7,5 yıldan az olmamakla birlikte 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Mahkeme heyeti sanıkların son savunmalarını yapması için duruşmayı 13 Temmuz 2010 tarihine erteledi.

KADINLAR DURUŞMA SONRASI YÜRÜYÜŞ YAPTI

Duruşma sonrası Demokratik Kadın Hareketi (DÖKH) adını veren grup "Demokratik Özgür Toplumu Yaratalım, Tecavüz Kültürünü Aşalım" kampanyası başlattı. Kadınlar ellerindeki pankartlarla aralarında BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, N.Ç.'nin avukatı Eren Keskin, İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ, BDP Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ile BDP Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in de aralarında bulunduğu kadınlar Mardin Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. "Dilimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir dokunmayın", pankartı taşıyan kadınlar "Tecavüzcü dışarıda adalet nerede" diye slogan attı.

N.Ç. 19 YAŞINDA VE OKUYOR

Bölgede tecavüz ve fuhuşun bir devlet politikası olarak uygulandığını iddia eden N.Ç.'nin avukatı Eren Keskin, "Kürdistan'da yaşanan hiçbir hak ihlalinde devletin militarist yapısından baskıcı sisteminde bağımsız olarak tartışmak mümkün değil. Gerek cinsel işkence, gerek fuhuş sektöründe küçük çocukların çalıştırılması ve tecavüze maruz kalmaları bir savaş politikası olarak uygulandı. Devletin bütün bu olanlardan habersiz olmasını beklemek mümkün değil" şeklinde konuştu.

Siirt'teki tecavüz olayıyla birlikte basının üzerinde durmasıyla mahkeme sürecinin hızlandırıldığını belirten avukat Keskin, "Bunu hiç unutmayalım yoksa esas olarak zaman aşımına bırakılacaktı. Bu çocukları devlet belki mağdur etmeye çalışıyor ama. N. Ç. şu anda mağdur bir çocuk değil. 19 yaşında genç bir kız, okulunu okuyor, tatillerde çalışıyor" diye konuştu. Eylem sonrası kadınlar sessizce dağıldı.

N.Ç.'nin avukatlarından Reyhan Yalçındağ Baydemir ise yargı sisteminin adalete hizmet etmediğini ileri sürerek, N.Ç davasında 7.5 yıl sonra mütalaanın verilmesine dikkat çekti. Sanıkların eski TCK'nın ilgili maddelerine göre yargılandığını anımsatan Baydemir, sanıkların bu nedenle lehine olacak ceza indirimlerinden faydalanacağına dikkat çekti.

Taş atan çocukların ağır cezalara çarptırıldığına değinen avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, çocuklara tecavüz eden faillerin dışarıda gezmesini eleştirdi. Dosyaya kamuoyu baskısı nedeniyle mütalaanın verildiğini savunan Baydemir, zaman aşımının 10 yıl olduğunu söyledi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000