SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Tarihi mezardan gözyaşı şişesi çıktı

23 Haziran 2010 Çarşamba, 16:15:04Güncelleme: 16:15:04

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde kaldırım çalışması yapan belediye ekiplerince tarihi mezar bulundu.

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Tarihi mezardan gözyaşı şişesi çıktı Sonra Oku

Alınan bilgiye göre, Köşklü Çeşme Mahallesi 525 Nolu Sokak'ta kaldırım çalışması yapan Gebze Belediyesi ekipleri, toprağın altında mezara benzeyen bir yapı bulunduğunu fark etti. Polise haber veren belediye ekipleri, sokaktaki çalışmayı da sonlandırdı.

Olay yerine gelen polislerin sokağın girişlerini güvenlik şeridine almasının ardından Kocaeli Müzesi'nden gelen görevlilerin gözetiminde kazı yapılmaya başlandı.

525 Nolu Sokak'ta başlayan kazı çalışmaları, bitişikteki Gül Şirin'e ait evin bahçesine kadar devam etti. Kazı sonundan ortaya çıkartılan tarihi mezardan kemikler ile Roma ya da Bizans dönemlere ait olduğu sanılan 2 gözyaşı şişesi çıkarıldı.

Bu arada, ilçede ''Define bulundu'' söylentilerinin yayılması üzerine toplanan vatandaşlar, çalışmaları meraklı gözlerle izledi.

Mezardan çıkarılan kemik ve gözyaşı şişeleri Kocaeli Müzesi'ne götürüldü.

Kocaeli Müzesi'nde görevli sanat tarihçisi Gökhan Bilgin, ''Çıkarılan iki gözyaşı şişesi, bu mezarın 1500-1600 yıl öncesine, Roma ya da Bizans dönemine dayandığını gösteriyor. Erkek mezarı olduğunu düşündüğümüz bu mezardan çıkarılan kemik ve gözyaşı şişeleri Kocaeli Müzesi'nde incelenecek. Büyük ihtimal Roma dönemi halk mezarı'' dedi.

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER