Son Dakika

ENİS YILDIRIM / GAZETE HABERTÜRK / ANKARA

ONLAR Emniyet Teşkilatı’nın gözbebeği, Özel Harekâtçıların en özelleri. Görenler bir kez daha dönüp bakıyor. Bakanlarda hem hayranlık hem korku uyandırıyor.

En tehlikeli operasyonlarda erkek meslektaşları ile birlikte canlarını ortaya koyup görev yapıyorlar. Aldıkları eğitim sayesinde hiçbir zaman “Biz kadınız” demiyor, kimi zaman erkek meslektaşlarını bile geride bırakıyorlar. Onlar, hemcinslerinin aksine zorlu bir yol seçmişler kendilerine. Çoğu erkeğin bile zorlandığı eğitimleri, kursları, testleri, sınavları başarıyla geçip öldürme, savunma, koruma sanatının en ince ayrıntılarını; dağ komandoları gibi her türlü koşulda hayatta kalmayı öğrenip mesleğe atılmışlar.

Onlar çok Özel Harekâtçılar...
218 bin kişilik Emniyet Teşkilatı içinde, 4 bin 500 Özel Harekât polisleri içinde sayıları parmakla gösterilecek kadar az. Sadece 27 kişi. Seçtikleri yolda emin adımlarla yürürken, hiçbir zaman anne olduklarını, kadın olduklarını unutmamışlar. Hem güzelliklerini hem de savaşçı kimliklerini koruyarak, erkek meslektaşlarından geri kalmıyorlar. Kimi zaman erkeklerin önünde, teröristlerle sıcak temasa giriyor, kimi zaman zorda kalan erkek meslektaşlarına el uzatıyorlar. İşte Emniyet’in gözbebeği, kadın Özel Harekât polisleri, yaşadıkları zorlukları, bilinmeyen yönlerini HABERTÜRK’e anlattılar.

Şehit başkomiserin Özel Harekâtçı kızı
GÖKÇEN Akyüz... Sanki bayrak yarışçısı. Şehit olan babasının anısını yaşatmak için polisliği ve Özel Harekât’ı seçmiş. Özel Harekât’ın kurucularından olan babası Başkomiser Mehmet Fethi Akyüz, 24 Temmuz 1994 yılında Sivas’ın Zara İlçesi kırsalında PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşmüş.
Ağabeyi, babasının izinden gidip polislikmesleğini seçince, o da polis olmaya karar vermiş. Babasının şehit haberi gelince “Özel Harekâtçı olacağım” demiş. Şimdi bayrak onun elinde. O çelik gibi sinirleri, söz babasına gelince yumuşuyor, gözleri doluyor Gökçen Akyüz’ün...
“Babam, daha 12-13 yaşımdayken beni Özel Harekât şubesine götürür, beresini başıma geçirdikten sonra arkadaşlarına dönüp, ‘Kızım Özel Harekâtçı olacak’ derdi. Babamın şehit düştüğü gün kafama koydum. Kendime, ‘Bir gün ben de dağlara çıkacağım’ dedim. Tüm hedefim artık bayrağı babamın bıraktığı yerden devralmaktı. Polis diplomasını alıp, Özel Harekât kursunu da tamamlayınca, babamın mezarına koştum. O gün yeniden doğdum.”
Gökçen Akyüz, çocukluğunun büyük bölümünü geçirdiği Özel Harekât’ta kurslara katılınca, babasının arkadaşları, “Bu bizim kızımız” deyip acımamış; onun erkeklerden daha iyi bir Özel Harekâtçı olması için uğraşmışlar; “Sanki pestilimi çıkardılar. Ben de babamgibi solağım. ‘Babasının kızıdır, iyi Özel Harekâtçı olmalı’ dediler, en ufak hatamda ceza verdiler. Amaçları benimiyi bir Özel Harekâtçı olmamı istemeleriydi. Hatta en iyisi...” diye anlatıyor Gökçen Akyüz o günleri.

HEM ANALİZCİ HEM AB UZMANI
Bakmayın siz onun “savaşçı” kimliğine... Babasının izinden gidip Özel Harekâtçı olsa da eğitimi bırakmamış. Hem Polis Akademisi’ni hemde Ankara Üniversitesi İngilizce Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiş. Bu arada keskin nişancı, harita okuma ve pusu kurslarını bitirmiş. Gökçen Akyüz şimdi uzman analizci ve AB hukuk uzmanı olarak görev yapıyor.

‘OKTAY’IN MANEVİ KIZIYDIM’
Gökçen Akyüz, her yıl mutlaka bir bayram babasının Malatya’daki mezarını ziyaret ediyor. Hâlâ ölümü tartışılan, Özel Harekât’ın simge ismi Behçet Oktay’ı da ‘baba’ gibi biliyor.Malatya’ya her gidişinde babasının mezarının yanında bulunan Behçet Oktay’ınmezarı başında da dua ediyor. Komiser Gökçen Akyüz, “Behçet Başkan annemin kuzenidir. Bende büyük emeği vardır. Babam şehit olduktan sonra ‘Benim artık iki kızımvar’ derdi. İntiharı bizimiçin ikinci yıkım oldu” diyor. Gökçen’in tek arzusu babasının adını yaşatmak:
“Bir gün evlenirsem, gelinliğim Özel Harekâtçı elbisesinden oluşacak. Eğer bir gün Allah nasip eder de oğlum olursa babamın adını vereceğim.”

NASIL YETİŞTİRİLİYORLAR
FİZİKİ güce sahip, soğukkanlı, disiplinli, atıcılıkta üstün başarılı olan adaylar arasından seçilenler 3 aylık Özel Harekât kurslarına alınıyor. Eğitimde kadın-erkek ayrımı yapılmıyor.  Arazi operasyonu, nehir, köprü geçişleri, karda intikal, mevzi, keşif, gözetleme, pusu, kamuflaj, baskın, sızma operasyonu, etkisiz hale getirme, sığınak baskını, arama kurtarma, iz  takibi, sabotaj, beslenme, harita, dağcılık, helikopterin yönlendirilmesi, helikopterden inme ve binme, el hareketleriyle haberleşme, gece eğitimi, kara mayınları, her türlü silahlarla atış, keskin nişancılık, hayatta kalma, yakın savunma ve insan hakları eğitimlerinden sonra göreve başlıyorlar.

‘BANA BABAMI ANLATIN’
ŞİMDİ komiser olarak babasının mesai arkadaşlarının amiri konumunda Gökçen... “Babamın mesai arkadaşlarıyla çalışmak zor” diyor. Onlarla sohbet ederken, babasıyla yıllarca birlikte çalışmış, ellerinde büyüdüğü polis memurlarına sık sık babasını anlattırıyor. Arkadaşlarından dağlarda neler yaptığını dinledikçe, sanki babasıyla dağlarda dolaşıyor...

5 günlük polisken çatışmaya girdi 28 teröristi yakaladı

1994’te Özel Harekât’a katılan Hatice Hikmet, soğukkanlılığı ve keskin nişancılığıyla tanınıyor. Eşi de kendisi gibi Özel Harekâtçı

AFYONLU Hatice Hikmet... Balıkesir Polis Okulu’nda eğitim aldığı sırada seçmeleri geçerek, Özel Harekât kursuna katılma hakkı kazandı. Önce okuldan mezun oldu, ardından kursu başarıyla tamamladı. Kursu bitirdikten sonra 1994 yılında Adıyaman’da Özel Harekât mensubu olarak göreve başladı; 5 günlük Özel Harekâtçı olduğu sırada operasyona girdi ve 28 teröristi gözaltına alan ekipte yer aldı.
Soğukkanlığı ile tanınan 3 çocuk annesi Hatice Hikmet, uçak operasyonu, keskin nişancı, rehine kurtarma operasyonu kursu almış. Eşi de kendisi gibi Özel Harekâtçı. Anne baba polis olunca doğal olarak çocuklar da polis olmak istiyor. Nitekim Hatice Hikmet de buna kendisini alıştırmış olacak ki, çocuklarının giydiği üniformaya çok özendiğini belirtip ekledi: “Onlar da yarı polis olmuş durumdalar. Benim gibi üniforma giymek istiyorlar. Ama buna kendileri karar verecek. Eğer benim gibi, babaları gibi bir polis olmak istiyorlarsa, tabii ki olacaklar. O zaman ben de çocuklarıma her türlü desteği vereceğim...”
Hatice Hikmet’i diğer meslektaşlarından ayıran en önemli özelliği, Türkiye’nin ilk keskin nişancı kadın harekâtçısı olması. Çoğu Özel Harekâtçı gibi o da her iki eliyle silah kullanabiliyor. Hatice Hikmet, Özel Harekât kurslarını çok az kadının tamamlayabildiğini, kurslarda kadınların erkekleri teşvik edici unsur olarak kullanıldığını söyledi.Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.